Dieta w chorobach trzustki i jej głównie założenia

Jej rola w procesach trawienia jest kluczowa, dlatego bardzo ważnym jest dbanie o prawidłową kondycję tego narządu. To właśnie trzustka pełni w organizmie dwie ważne funkcje. Po pierwsze wydziela enzymy niezbędne do rozkładu węglowodanów, białek i tłuszczów, a po drugie produkuje hormony odpowiadające za regulację poziomu glukozy we krwi. A co, jeśli mechanizmy trawienne organizmu zostają zaburzone? W przypadku chorób i dolegliwości związanych z pracą trzustki należy wdrożyć odpowiednie żywienie. Czym jest dieta trzustkowa? Co wolno jeść, a czego lepiej unikać? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Co znajdziesz w artykule?

Jakie są główne założenia diety trzustkowej?

Osoby borykające się chorobami trzustki powinny zadbać o odpowiedni jadłospis, który będzie wspierać pracę narządu i jednocześnie nie będzie powodować zbytniego obciążenia. Istnieje szereg zasad, które warto wdrożyć w życie, aby cieszyć się znacznie lepszym samopoczuciem i minimalizować bolesne i uciążliwe dolegliwości bólowe.

Dieta trzustkowa opiera się na kilku prostych krokach:

  1. Dieta w chorobach i po przebytych chorobach trzustki powinna być łatwostrawna i niskotłuszczowa. Jadłospis powinien być ustalony indywidualnie w zależności od rodzaju i etapu choroby.
  2. Należy zadbać o regularność w spożywaniu posiłków. Potrawy powinny być małe objętościowe i spożywane w większej częstotliwości z uwagi na możliwe ograniczenie sprawności wydzielniczej trzustki. Rekomendujemy 5 mniejszych posiłków na dobę.
  3. Kaloryczność diety trzustkowej musi zostać ustalona indywidualnie. Zapotrzebowanie kaloryczne zależne jest od stanu chorego. Bardzo często jest ono zwiększane z uwagi na ryzyko niedożywienia oraz wzrastający hiperkatabolizm, czyli zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
  4. Dieta na chorą trzustkę całkowicie eliminuje spożycie alkoholu, mocnych kaw i herbat.
  5. Dieta przy chorobach trzustki powinna składać się z odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się regularne picie niegazowanej wody mineralnej i słabych naparów ziołowych.
  6. Z jadłospisu należy wyeliminować ostre przyprawy takie jak: papryka chili, pieprz czy imbir.
  7. W diecie trzustkowej zaleca się przygotowywanie pokarmów za pomocą kilku sposobów obróbki termicznej: gotowania na parze, gotowania w wodzie, pieczenia w folii czy duszenia.
  8. Osoby cierpiące na dolegliwości trawienne powinny zrezygnować ze smażonych, grillowanych, zapiekanych i odgrzewanych posiłków.
  9. Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować przetworzone produkty takie jak: chipsy, ciasta czy słodycze.

Dieta trzustkowa: co można jeść?

Przewlekłe, jak i ostre zapalenie trzustki powoduje uszkodzenia w obrębie narządu, co w rezultacie wywołuje zaburzenia wchłaniania i trawienia. W tym wypadku niezwykle istotna jest pełnowartościowa, bazująca na odpowiednich pokarmach dieta na chorą trzustkę. Co powinno się w niej znaleźć?

Przedstawiamy listę produktów dozwolonych w chorobach trzustki:

  • produkty zbożowe – dieta trzustkowa powinna opierać się w głównej mierze na jasnym pieczywie, drobnych kaszach (kuskus, manna, perłowa), makaronie czy ryżu,
  • odtłuszczone produkty mleczne takie jak jogurty naturalne, chude twarogi czy mleko,
  • chude ryby, jaja, mięso i jego przetwory (drób, cielęcina, królik),
  • tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy),
  • warzywa i owoce – przetarte lub gotowane, odznaczające się lepszą strawnością. Do diety trzustkowej warto włączyć: ziemniaki, marchew, buraki, sałatę, selera, pomidory bez skórki, koper, pietruszkę, banany, brzoskwinie, morele i pieczone jabłka.

Jakich produktów należy unikać?

W diecie trzustkowej należy unikać pieczywa ciemnego, żytniego i razowego, ciemnych makaronów, grubych kasz i produktów o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Nie zaleca się również spożywania śmietany, tłustego mleka, żółtych i topionych serów. Należy również zwrócić uwagę czy po produktach z laktozą nie pojawiają się wzdęcia i uczucie ciężkości. Jeśli tak, to wtedy należy wyłączyć je z jadłospisu. Osoby borykające się z chorobami trzustki powinny unikać również spożywania żółtek jaj, tłustych mięs (wieprzowiny, baraniny, kaczki), a także ryb: śledzi, makreli, łososia, ryb wędzonych i konserw rybnych. W codziennym jadłospisie lepiej zrezygnować z grzybów, cebuli, brukselki, kapusty, roślin strączkowych, kukurydzy, pora, papryki czy czosnku. Niezalecane są również niedojrzałe, suszone czy pestkowe owoce takie jak: maliny, jeżyny, agrest; gruszki, figi, maliny, jeżyny, borówki, śliwki, winogrona, truskawki, poziomki.

Trzustka to narząd odpowiedzialny za wiele funkcji życiowych. Warto pamiętać, że lekkostrawna dieta trzustkowa odgrywa ogromną rolę w procesie leczenia i jest w stanie przynieść ulgę podczas wielu bolesnych i uciążliwych dolegliwości.

Sprawdź również, jak powinna wyglądać dieta przy chorej wątrobie.