Stłuszczenie wątroby – jaką dietę stosować?

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w całym organizmie. Jest odpowiedzialna za usuwanie toksyn, dzięki czemu nie przedostają się one do krwi. Ponadto pełni wiele ważnych funkcji – uczestniczy w metabolizmie tłuszczów, produkuje aminokwasy, a także magazynuje glikogen, który stanowi zapas energii dla organizmu. Niektóre choroby, np. stłuszczenie wątroby, mogą prowadzić do zaburzenia czynności tego narządu. Czym jest stłuszczenie wątroby, dlaczego jest tak niebezpieczne dla zdrowia i w jaki sposób można je leczyć? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest stłuszczenie wątroby?

Stłuszczenie wątroby to poważne schorzenie, którego głównym objawem jest nagromadzenie się tłuszczu w komórkach wątroby. Mogą pojawić się również odczuwalne objawy w postaci dyskomfortu, bólu czy przewlekłego zmęczenia. Stłuszczenie wątroby stwarza ryzyko dla rozwoju marskości wątroby, czyli przewlekłego stanu, w którym narząd ten przestaje funkcjonować prawidłowo i ulega zmianom w budowie. Zaburzenie funkcji wątroby może stanowić zagrożenie życia, dlatego niezwykle ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu leczenia tej groźnej choroby.
Stłuszczenie wątroby dzielimy na alkoholowe oraz niealkoholowe. Podział ten ma istotne znaczenie ze względu na wybór formy leczenia. W przypadku stłuszczenia wątroby alkoholowego, podstawowym zaleceniem jest odstawienie alkoholu. W drugim przypadku leczenie jest bardziej skomplikowane i wymaga wprowadzenia zmian w diecie oraz stylu życia.
Przyczyną stłuszczenia wątroby niealkoholowego może być cukrzyca, insulinooporność lub otyłość. Innym czynnikiem podwyższającym ryzyko wystąpienia stłuszczenia wątroby jest głodówka.

Stłuszczenie wątroby – dieta

Przy stłuszczeniu wątroby, fundamentalną kwestią jest dbanie o odpowiedni sposób odżywiania. Dieta powinna być oparta o produkty lekkostrawne i bogata w składniki o działaniu przeciwzapalnym. Należy wyeliminować z niej alkohol, a także produkty ciężkostrawne, które mogłyby dodatkowo obciążać wątrobę. Dodatkowo warto wzbogacić swoją dietę o antyoksydanty, które chronią komórki przed uszkodzeniem.
Co na stłuszczenie wątroby? Prawidłowa dieta stanowi podstawowy czynnik wspierający leczenie tej choroby. W przypadku cukrzycy lub innych chorób współistniejących, konieczne może być również przyjmowanie odpowiednich leków. Bardzo ważne jest także dbanie o regularną, umiarkowaną i adekwatną do własnych możliwość aktywność fizyczną.
Przy nadwadze lub otyłości, jednym z etapów leczenia jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Niskotłuszczowa dieta wsparta aktywnością fizyczną ułatwiają redukcję masy ciała, co ma korzystny wpływ na kondycję wątroby.
Dodatkowo w celu wspierania organizmu, warto zapewnić mu odpowiednie warunki do regeneracji w postaci odpowiedniej długości snu oraz nauki sposobów radzenia sobie ze stresem. Należy mieć na uwadze, że nadmierny stres ma bardzo obciążający wpływ na funkcjonowanie całego organizmu!

Dieta a zdrowa wątroba. Podstawowe zasady odżywiania

W przypadku stłuszczenia wątroby należy przestrzegać podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Najważniejsze zalecenia przy tej chorobie to:
• stosowanie diety o odpowiedniej kaloryczności, a dla osób z nadwagą i otyłością, przestrzeganie odpowiedniego deficytu kalorii oraz zaleceń mających na celu redukcję masy ciała
• unikanie głodówek, które mają negatywny wpływ na stan wątroby
• spożywanie regularnych posiłków, dokładne przeżuwanie, unikanie jedzenia w pośpiechu
• dbanie o właściwe nawodnienie organizmu
• całkowita eliminacja alkoholu z diety
• ograniczenie ilości spożywanych słodyczy, wyrobów cukierniczych takich jak ciastka, słodkie wypieki, napojów słodzonych oraz innych przetworzonych, bogatych w cukier produktów
• unikanie produktów zawierających fruktozę. Jest ona składnikiem syropu glukozowo-fruktozowego, często znajduje się również w słodyczach oraz napojach słodzonych
• unikanie potraw smażonych, posiłków typu fast food oraz innych produktów o dużej ilości tłuszczu lub ostro przyprawionych
• ograniczenie produktów będących źródłem tłuszczów nasyconych (pochodzenia zwierzęcego)
• spożywanie produktów gotowanych na parze, w wodzie lub pieczonych bez dodatku tłuszczu
• spożywanie chudego mięsa (np. kurczak, indyk), ryb, odtłuszczonego nabiału. Produkty te stanowią bogate źródło pełnowartościowego białka
• unikanie czerwonego mięsa (np. wołowina)
• spożywanie produktów bogatych w wartościowe tłuszczu roślinne, takich jak orzechy, olej lniany i oliwa z oliwek
• wzbogacenie diety o dużą ilość warzyw, które dostarczają organizmowi cennych składników mineralnych, witamin oraz składników przeciwzapalnych.

Jak leczyć stłuszczenie wątroby?

Ze względu na możliwe konsekwencje zdrowotne stłuszczenia wątroby, należy podjąć odpowiednie kroki w kierunku jej leczenia. Pierwszym z nich jest wdrożenie odpowiedniej diety opartej na produktach lekkostrawnych i niskotłuszczowych. Konieczna jest również eliminacja alkoholu. Dieta a zdrowa wątroba – te kwestie są ze sobą nierozerwalnie związane! Przy stłuszczeniu wątroby, dieta i zmiana stylu życia na zdrowszy warunkują prawidłowy przebieg leczenia i poprawę funkcjonowania tego narządu. Dieta lekkostrawna, zwiększenie aktywności fizycznej oraz redukcja masy ciała wspierają regenerację wątroby. W celu opracowania optymalnej diety, warto udać się do dietetyka, który pomoże opracować optymalny sposób odżywiania. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z gotowej diety lekkostrawnej.

Wątroba odpowiada za bardzo wiele funkcji organizmu. Przede wszystkim neutralizuje toksyny, ale również wpływa na procesy metaboliczne, produkuje aminokwasy oraz białka. Ze względu na szczególną rolę którą pełni, należy wspierać jej zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie na wszystkie możliwe sposoby. Dzięki całkowitej eliminacji alkoholu oraz stosowaniu diety lekkostrawnej, poprawa stanu zdrowia może pojawić się już po około 3 miesiącach od wprowadzenia zmian w stylu życia.