Podczas podejmowania decyzji o skorzystaniu z usług cateringu dietetycznego aspekt ekonomiczny zazwyczaj jest jednym z ważniejszych punktów do rozpatrzenia. Zadajesz sobie w głowie pytanie, czy catering dietetyczny się opłaca? A może przeliczasz cenę diety na posiłki? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto zastanowić się, jak wygląda proces tworzenia diety pudełkowej od podstaw, za co tak naprawdę płacisz i co zyskujesz decydując się na taki zakup.

Co znajdziesz w artykule?

Wiedza dietetyków i żywieniowców – kto odpowiada za komponowanie posiłków?

Pierwszym etapem w tworzeniu diety pudełkowej jest przygotowanie kompletnego jadłospisu. Za ten proces odpowiada dietetyk, który dba o to, aby posiłki zaplanowane na cały dzień spełniły zapotrzebowanie Twojego organizmu. I nie chodzi tutaj tylko o zbilansowanie kalorii, chociaż niewątpliwie jest to bardzo istotny element, ale głównym zadaniem specjalisty jest przygotowanie diety, która dostarczy Ci w optymalnych ilościach węglowodanów, tłuszczów, białka, witamin i składników mineralnych.

Nasuwa się teraz pytanie, co znaczy optymalna ilość? I na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy z nas jest inny i ma różne zapotrzebowanie zależne od wielu czynników, jak wiek, poziom aktywności fizycznej, tryb życia czy chociażby to, co chcemy osiągnąć stosując dietę. Dietetyk w pierwszej kolejności pomoże Ci wybrać plan najbardziej odpowiedni do Twoich potrzeb, a na etapie tworzenia jadłospisu skomponuje go tak, żeby spełniał Twoje dzienne zapotrzebowanie.

Takie postępowanie przełoży się na stan odżywienia organizmu oraz pokryje zapotrzebowanie energetyczne w odpowiednim dla Ciebie stopniu, tj. umożliwi zdrową redukcję masy ciała, zadba o prawidłowe żywienie w okresie wzmożonej aktywności fizycznej, czy też dostarczy wszelkich niezbędnych składników w okresie ciąży. Czy dieta pudełkowa się opłaca? Korzystając z cateringu dietetycznego będziesz pod stałą opieką specjalisty dietetyka, który zadba o Twoje zdrowie w najlepszy możliwy sposób, bo prawidłowe odżywianie jest absolutnie kluczowe w prewencji chorób układu krążenia, nowotworów przewodu pokarmowego czy też cukrzycy.

Przygotowanie posiłków przez najlepszych kucharzy

Wyobraź sobie wieczór spędzony z bliskimi w restauracji, kelner podaje kolację i masz wrażenie, że nawet zwykły makaron z warzywami smakuje wybitnie, wszystkie składniki idealnie ze sobą współgrają, przyprawy są dobrane w doskonałych proporcjach. Następnego dnia próbujesz odtworzyć podobne danie w domu i wychodzi zwykły makaron z warzywami. Czy coś poszło nie tak? Prawdopodobnie nie, to po prostu szlifowane przez lata umiejętności kulinarne szefa kuchni sprawiły, że jego danie było aż tak wyjątkowe. Teraz pomyśl, że to nie tylko kolacja, ale każdy posiłek spożywany w ciągu dnia może być idealną kompozycją smaków i umiejętnie dobranych dodatków.

Umiejętności kulinarne kucharzy to kolejna ogromna wartość cateringu dietetycznego, dzięki nim nawet owsianka z prostych składników będzie smakowała niepowtarzalnie. Jeśli dieta, nad której zakupem się zastanawiasz ma na celu zredukowanie masy ciała, jest to tym bardziej istotne. Okazuje się, że w bardzo wielu przypadkach rezygnujemy z diety w domu właśnie przez niedostateczne walory smakowe, po kilku tygodniach spożywania posiłków zupełnie odstających od tego, do czego się przyzwyczailiśmy, zaczynamy tęsknić za starą kuchnią.

Zastanawiasz się, czy catering dietetyczny się opłaca? Decydując się na dietę pudełkową zyskujesz to, co dla większość z nas jest bardzo ważne – gwarancję smaku, a mając na celu zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze, nikt z nas nie chce rezygnować z ogromnej przyjemności, jaką daje jedzenie. Należy również pamiętać o tym, że produkty z których korzysta się podczas produkcji posiłków są starannie wybierane przez specjalistów, często będą one pochodziły od lokalnych dostawców dbających o każdy aspekt produktów.

Ile jest wart Twój czas?

Zastanówmy się, ile czasu zajmuje przygotowanie lunchu w domu? Pierwsze co przychodzi do głowy to fakt, że gotując kaszę i jednocześnie dusząc warzywa w sosie zajmie to około 20 minut – nie jest źle, prawda? A teraz zastanówmy się nad tym trochę głębiej. Po pierwsze, składniki, które zostały wykorzystane należało wcześniej kupić, a jeszcze wcześniej umieścić je na liście zakupów, czyli dodatkowe 10 minut na zrobienie listy plus 30 minut wracając z pracy, aby wstąpić do sklepu. Później trzeba doliczyć trochę czasu na podjęcie decyzji, co przygotować, a z kolei po obiedzie dodatkowy czas na posprzątanie kuchni. Łączny bilans wykorzystanego czasu ciągle rośnie, a to tylko 1 posiłek z 4 czy 5, które zazwyczaj spożywamy.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo czasu spędzamy na przygotowywaniu posiłków, a jeśli tego czasu nam brakuje, to często decydujemy się na szybką przekąskę, niekoniecznie zdrową. Warto zastanowić się nad tym, ile dodatkowego czasu zyska nasza doba po zakupie cateringu dietetycznego. Prawdopodobnie po uwzględnieniu wszystkich czynności, których nie będziemy musieli już wykonywać, tego czasu zostanie całkiem sporo i tylko od nas zależy, czy będzie to czas, który spędzimy z bliskimi, poświęcimy na rozwój osobisty, albo po prostu na odpoczynek.

Jest to dobry moment na zastanowienie się, na ile wyceniamy swój wolny czas, bo pośrednio to właśnie jego dużo dostaniemy w zamian za zakup diety pudełkowej.

Czy catering dietetyczny się opłaca? Podsumowanie 

Zakup diety to nie tylko posiłki gotowe do spożycia i warto o tym pamiętać podczas podejmowania decyzji. Decydując się na zakup zyskujemy dostęp do najlepszych specjalistów, którzy zadbają o odpowiednią podaż witamin, minerałów oraz składników odżywczych w codziennym jadłospisie. Jednym słowem inwestujemy w nasze zdrowie, w prewencję chorób dietozależnych, które są ostatnio tak często spotykane.

Dodatkowo dostajemy również gwarancję, że pożywienie będzie cieszyło nasze podniebienia i dieta nie będzie już kojarzyła się z posiłkami bez wyrazu i wyrzeczeniami. Co więcej brak konieczności przygotowywania jedzenia pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, da poczucie komfortu i wygody, że nie trzeba się zastanawiać, co przygotować na obiad następnego dnia.

Zatem jeśli jesteś osobą, która mocno ceni sobie zdrowie swoje i bliskich, a dodatkowo zmagasz się z ciągłym brakiem wolnego czasu, catering dietetyczny może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, które w ogólnym rozrachunku po prostu się opłaca.

Poznaj również zalety diety pudełkowej.