Kofeina

Kofeina jest substancją, którą już możemy znaleźć w bardzo dużej ilość produktów, a przede wszystkim występuje w kawie. Kofeina jest dodawana do napojów, batonów energetyzujących. Kofeina jest bardzo często dodawana do leków przeciwbólowych, a także sprzedawana jest w postaci kapsułek, tabletek, jako suplement diety. Związek w postaci cytrynianu kofeiny jest wypisywany na receptę, służy, jako lek dla wcześniaków z zaburzeniami oddychania. Kofeina wykazuje łagodny efekt pobudzający. Stosowana jest żeby czasowo złagodzić zmęczenie i zwiększyć sprawność umysłową. Ludzkość zna kofeinę już od dawna. Dawniej konsumowano żując liście i nasiona kawy, a później wypijali gotowany płyn z kawy. Kawa bardzo szybko stała się popularnym napojem.

Właściwości kofeiny: jakie są?

Kawa w londyńskich kawiarniach zaczęła pojawiać się już w połowie  XVII wieku. W roku 1819 niemiecki chemik zsyntetyzował kofeinę i w znaczący sposób przyczynił się do jej rozpropagowania. Niewiele osób wie, ale kofeina, którą znajduje się w szeregu różnych produktów, jest najczęściej stosowanym środkiem psychoaktywnym na świecie. Dowiedz się, jakie są właściwości kofeiny, która w następujący sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka:

  • przyspiesza akcję serca
  • podwyższa ciśnienie krwi
  • zwiększa wydalanie moczu
  • wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich w grogach oddechowych
  • sprzyja uwalnianiu kwasów tłuszczowych i glicerolu z komórek tłuszczowych
  • przechodząc przez barierę krew mózg powoduje zmiany w działaniu neurotransmiterów w mózgu
  • przenika do mleka matki
  • wpływa na poprawienie pamięci krótkotrwałej i podwyższa zdolność do koncentracji
  • podwyższa zdolność do wysiłku fizycznego, skraca czas reakcji

Wpływ kofeiny na organizm

Powyższe efekty osiągane są równocześnie z działaniami niepożądanymi. Bardzo ciężko jest się oderwać od nałogu kofeinowego. Kofeina działa w sposób krótkotrwały. Zwiększenie dawki tej substancji nie powoduje podwyższenia siły działania. Kofeina nie ma zdolności niwelowania potrzeby snu, odpoczynku. Osoby, które są uzależnione od kawy i ją nagle odstawiają mogą odczuwać drażliwość, zmęczenie, senność, obniżoną zdolność do koncentracji. Natomiast u osób, które spożywają mega dzienne dawki kofeiny mogą wystąpić niepokój, drażliwość, drżenie mięśni, bóle głowy, brak możliwości zaśnięcia.

Dowiedz się, w jaki sposób możesz zadbać o swój organizm przy pomocy różnych jadłospisów, takich jak np. zakładają dieta oczyszczająca czy dieta odkwaszająca.