Dieta sokowa – czy naprawdę działa i jakie daje efekty?

Pośród modnych propozycji rozmaitych diet, swoje miejsce ma również dieta sokowa. Jej kwintesencją jest spożywanie tylko i wyłącznie soków, z przewagą tych warzywnych, przez czas od 5 do 7 dni. Efektem ma być utrata wagi i detoksykacja organizmu. Jakie zasady obowiązują w diecie sokowej? Jak ją stosować i na co tak naprawdę można liczyć?

Dieta oczyszczająca sokowa

Dieta sokowa należy do diet wegetariańskich i wyróżnia się płynną konsystencją dań. Niestety same soki nie są w stanie dostarczyć chociażby białka, a do tego są ubogie w kwasy tłuszczowe. Z tego powodu takiej detoksykacji nie powinno się stosować dłużej niż 7 dni. Można jednak liczyć na dostarczenie organizmowi znacznie większej ilości witamin i minerałów, ponieważ tak naprawdę spożywamy w płynnej formie znacznie więcej warzyw i owoców.

Zaletą diety sokowej jest skuteczne pozbywanie się nagromadzonych toksyn. Choć nie można tu mówić o spektakularnym oczyszczaniu, to jednak 7 dni, podczas których nasz organizm „odpoczywa” od nadmiaru przetworzonego jedzenia, fast foodów czy napojów bogatych w cukier, wystarczą, by ustabilizować funkcjonowanie poszczególnych układów i narządów.

Zasady diety

Podstawą jadłospisu wdrożonego na 7 dni i opartego na sokach, jest oczywiście spożywanie tylko i wyłącznie soków. Pamiętać trzeba o tym, by każda porcja soku wypijana była o regularnych porach i zawierała około 0,5 litra płynu. Ponadto dieta sokowa wymaga zastosowania 5-6 takich posiłków dziennie. Łatwo obliczyć, że w sumie wypijemy dziennie 2,5-3 litrów soku. Ostatnią porcję soku należy wypić nie później niż dwie godziny przed snem.

Soki muszą być przyrządzane ze świeżych produktów, z przewagą warzyw, ponieważ te są mniej kaloryczne od owoców. Owoce mają stanowić uzupełnienie sokowych kompozycji, by móc korzystać nie tylko z różnorodnych walorów smakowych, ale przede wszystkim szerokiej palety składników odżywczych, jakie znajdują się w poszczególnych produktach.

Poza sokami nie można spożywać żadnych pokarmów o konsystencji stałej. Do soków nie należy również dodawać żadnych płatków, otrębów, jak i nie powinno się ich rozcieńczać wodą. Świeżo wyciskane soki, ręcznie bądź za pomocą specjalnych urządzeń kuchennych, są gwarancją dostarczania maksymalnej porcji witamin, minerałów i innych ważnych składników odżywczych, które nie ulegną zniszczeniu, jak podczas obróbki termicznej.

Dieta sokowa wymaga ponadto rezygnacji na czas jej trwania z picia mocnej herbaty czy kawy, alkoholu i słodzonych napojów. Dozwolona jest herbata zielona, bogata w antyoksydanty, potęgujące efekt oczyszczania. Warto też postawić na ziołowe napary. Z samego rana zaś zaleca się wypijanie szklanki przegotowanej wody z dodatkiem soku z wyciśniętej cytryny.

Dieta sokowa wyklucza także intensywną aktywność fizyczną. W czasie jej trwania można bowiem odczuwać osłabienie, gorsze samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne, co ma związek z detoksykacją organizmu. Ponadto treningi wymagają dostarczania organizmowi większej liczby kalorii, jak i produktów z wszystkich grup piramidy żywienia, by należycie regenerować organizm i uzupełniać straty, między innymi minerałów, które są tracone wraz z potem podczas treningów.

Dieta sokowa – efekty

7 dni to wystarczający czas, by dieta sokowa przyniosła pożądane efekty. Można liczyć na utratę około 2-3 kilogramów. Trzeba jednak pamiętać, że jest to spadek spowodowany ubytkiem nadmiaru nagromadzonej wody w organizmie. Nie od razu, ale po jakimś czasie, można zaobserwować stabilizację funkcjonowania układu pokarmowego, choć nie tylko. Ze względu na zdecydowanie większą dawkę substancji odżywczych, poprawia się stan skóry, włosów oraz paznokci. By uzyskać takie efekty, dieta sokowa nie może zakończyć się nagłym powrotem do starych nawyków żywieniowych.

Kilkudniowy jadłospis, bazujący tak naprawdę tylko na piciu soków, staje się doskonałą podstawą do zmiany nawyków żywieniowych na stałe. Po zakończeniu kuracji można stopniowo sięgać po pokarmy stałe, jednak rezygnując z nadmiaru napojów słodzonych i gazowanych, a także zbyt kalorycznych, ciężkich, tłustych potraw oraz produktów przetworzonych, pełnych konserwantów i sztucznych dodatków.

Przepisów na soki, które przez tych kilka dni mają nam zastąpić posiłki, jest bez liku. Każdy może z powodzeniem znaleźć dla siebie taką dietę opartą na sokach, która będzie mu odpowiadała pod względem smaku, umożliwi samodzielne przygotowanie, a do tego wpłynie na osiąganie konkretnych efektów – odchudzanie, wzmacnianie czy poprawianie stanu skóry.

Jeśli zależy nam na tym, by dobrze przygotować się do dłużej trwającej diety oczyszczającej lub szukamy sposobu na to, by wreszcie zmienić swoje nawyki żywieniowe i zadbać o organizm tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz, dieta sokowa jest dobrym rozwiązaniem. Wystarczy przeprowadzić ją raz na kwartał, by z czasem zacząć odczuwać pozytywne efekty. Więcej o sokach warzywnych przeczytasz na naszym blogu.