Czy można pić soki na diecie?

Kiedy jesteśmy na diecie, często słyszymy zalecenia, aby spożywać odpowiednią ilość wody, ewentualnie pić ziołowe herbaty, niesłodzoną kawę (choć jeśli chodzi o kawę zdania bywają podzielone) lub wodę z cytryną. Co jednak, gdy mamy ochotę na sok? Czy możemy pić go podczas diety?

Czy picie soków na diecie jest zdrowe?

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na fakt, że soki nie są płynami obojętnymi jak woda, zawierają sporo kalorii i przede wszystkim składają się z cukrów prostych, które szybko podnoszą poziom insuliny. Nie oznacza to, że musimy z nich rezygnować – pamiętajmy jednak, żeby wliczać je do codziennego jadłospisu, a nie spożywać jako dodatek między posiłkami. Soki zawierają mnóstwo witamin, a ich picie może przynieść ogromne korzyści dla naszego zdrowia – np. poprawić wygląd naszej skóry czy wzmocnić odporność. Sok owocowy lub jeszcze korzystniej – owocowo-warzywny lub warzywny, stanowić może fajny podwieczorek lub 2 śniadanie gdy dodamy do niego np. garść orzechów bogatych w zdrowe tłuszcze.

Po drugie, zwróćmy uwagę na skład soku. Idealnym rozwiązaniem będzie, jeżeli sok przygotujemy samodzielnie z lokalnych produktów, korzystając z wyciskarki. Możemy też kupić gotowe soki wyciskane lub sklepowe soki „jednodniowe”. Niektóre soki w kartonach opatrzone są napisem 100% – ważne, by czytać etykiety i nie kupować soków z dodatkami wzmacniaczy smaku, konserwantów czy cukru! To zresztą zupełnie niepotrzebne – owoce to przecież sama słodycz.

Jeśli obecnie dopiero rozpoczęłaś dietę albo rozważasz przejście na nią, być może zastanawiasz się, ile jeszcze właściwie powinnaś schudnąć. Zobacz nasz kalkulator BMI, aby sprawdzić, ile Ci brakuje do idealnej sylwetki.

Soki warzywne – lepsza alternatywa od owocowych

Zwróćmy też uwagę, że zdecydowanie lepszym pomysłem będzie dodawanie do naszej diety soków warzywnych lub owocowo-warzywnych. Mają one mniejszą zawartość cukrów i dostarczają innych składników odżywczych i witamin niż same soki owocowe.

Nie zapominajmy o doskonale nadających się do soków warzywach, takich jak: marchewka, burak, pomidor, ogórek, seler naciowy oraz wszelkie zielone warzywa liściaste jak szpinak, jarmuż, czy bogata w witaminę C natka pietruszki.

czy picie soków jest zdrowe

Ze świeżego soku pomidorowego przygotować też możemy bardzo smaczny chłodnik na lato, dodając do niego pokrojone w kostkę ogórki gruntowe, paprykę, garść kiełków oraz ulubione pestki i nasiona. Pamiętajmy więc, że podstawowym napojem powinna być w naszej diecie woda. Jeśli jednak chcemy wzbogacić nasze menu o zdrowe soki będąc na diecie, nie musimy z tego rezygnować. Ważne by wybierać te wysokiej jakości i spożywać je w odpowiednich porcjach. Przeczytaj również, czy dieta sokowa działa i jakie może przynieść efekty.

Sok może być też doskonałym źródłem witamin w diecie dziecka, szczególnie małego niejadka. Szklanka wartościowego soku odpowiada bowiem 1 z 5 zalecanych dziennych porcji warzyw i owoców.