Kalkulator BMI

Oblicz swoje bmi

Twoje BMI wynosi: ?

Twoje BMI wynosi: ?

Twoje BMI wynosi: ?

Twoje BMI wynosi: ?

Twoje BMI wynosi: ?

Twoje BMI wynosi: ?

Twoje BMI wynosi: ?

Twoje BMI wynosi: ?

Zamów dietę dopasowaną dla Ciebie

Jakie jest moje BMI?

Wynik który został wyświetlony przez kalkulator BMI.

ZAMÓW DIETĘ DOPASOWANĄ DLA CIEBIE

Oblicz wskaźnik masy ciała

Z radością obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania mieszkańców Polski zdrową dietą oraz wzmożoną aktywnością fizyczną. Zauważamy też, że wiele osób, które zaczyna bardziej dbać o swoje zdrowie, zwraca uwagę na popularne kalkulatory dietetyczne, wśród których prym od wielu lat wiedzie kalkulator BMI. Tzw. kalkulator Body Mass Index stanowi obecnie najbardziej znany wskaźnik masy ciała i może być stosowany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Pozwala w prosty sposób określić zależność proporcji pomiędzy masą ciała a wzrostem oraz stwierdzić, czy u danej osoby występują takie schorzenia jak niedowaga, nadwaga lub otyłość.

Obliczenie BMI: co oznaczają wyniki?

Jak prawidłowo obliczyć BMI? To niezwykle proste – wystarczy podzielić masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Tak więc BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)². Wynik, jaki otrzymamy po wykonaniu obliczenia, będzie mieścił się w jednym z ośmiu zakresów. Prezentują się one następująco:

  • poniżej 16,0 – wygłodzenie,
  • 16,0–17,0 – wychudzenie,
  • 17–18,5 – niedowaga,
  • 18,5–25,0 – wartość prawidłowa,
  • 25,0–30,0 – nadwaga,
  • 30,0–35,0 – I stopień otyłości,
  • 35,0–40,0 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości (inaczej: otyłość skrajna).
Jak widać powyżej, prawidłowy stosunek masy ciała do wzrostu danej osoby powinien mieścić się w granicach od 18,5 do 25,0. Przykładowo wskaźnik BMI osoby, która ma 165 cm wzrostu i waży 60 kilogramów, wynosi 22, czyli zalicza się do wartości prawidłowej. Pamiętajmy jednak, że jeśli uzyskany wynik zbliża się do dolnej lub górnej granicy podanego przedziału, powinniśmy traktować to jako sygnał ostrzegawczy i wprowadzić stosowne zmiany w naszej diecie.Jak widać powyżej, prawidłowy stosunek masy ciała do wzrostu danej osoby powinien mieścić się w granicach od 18,5 do 25,0. Przykładowo wskaźnik BMIosoby, która ma 165 cm wzrostu i waży 60 kilogramów, wynosi 22, czyli zalicza się do wartości prawidłowej. Pamiętajmy jednak, że jeśli uzyskany wynik zbliża się do dolnej lub górnej granicy podanego przedziału, powinniśmy traktować to jako sygnał ostrzegawczy i wprowadzić stosowne zmiany w naszej diecie.

Kalkulator BMI a BMR

Co prawda BMI kalkulator może być niezwykle przydatnym narzędziem dla osób, które zaczynają dbać o swoje zdrowie, jednak warto pamiętać, że nie jest on zbyt precyzyjnym wskaźnikiem, gdyż bierze pod uwagę jedynie dwie wartości – wzrost oraz wagę. Tymczasem, kluczowe są także takie elementy, jak płeć danej osoby, jej wiek oraz uprawiana przez nią aktywność fizyczna, która przecież może znacznie różnić się zarówno częstotliwością, jak i intensywnością. Nie możemy także zapominać o tym, że osoby, które są aktywne fizycznie i regularnie uprawiają sport, najprawdopodobniej będą ważyły nieco więcej (waga związana jest z obecnością wypracowanej tkanki mięśniowej). Niestety nadal mało osób jest świadomych tego, że kilogram masy mięśniowej zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż kilogram tłuszczu, a dwie osoby o takiej samej wadze mogą charakteryzować się zupełnie odmiennym zdrowiem i wyglądem. W takich okolicznościach kalkulator BMI może zakwalifikować osoby wysportowane jako mające nadwagę, jednak w rzeczywistości będą one zdrowe i nie zagrażają im żadne choroby związane z otyłością.Oczywiście kalkulator BMI może być dobrym pierwszym krokiem na drodze do walki o poprawę zdrowia, jednak aby zdobyć wszelkie dokładniejsze informacje na temat swojej masy ciała i zapotrzebowania kalorycznego najlepiej użyć kalkulatora BMR. Oprócz wzrostu i wagi narzędzie to uwzględnia również takie istotne elementy jak wiek i płeć danej osoby oraz intensywność i częstotliwość wykonywanego treningu. Dzięki temu kalkulator BMR dysponuje dokładniejszymi danymi i pozwala obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne danego człowieka.