Czy Twoje dziecko pije za dużo soków?

Zewsząd słyszymy, że powinnyśmy zwiększyć ilość owoców i warzyw w diecie naszej pociechy. I to prawda! 5 porcji warzyw i owoców to podstawa. Pomysłem, który często przychodzi nam na myśl w pierwszej kolejności jest podanie soku owocowego. To napój, który powstaje z owoców i łatwo zachęcić nasze dziecko do jego wypicia ze względu na słodki smak i atrakcyjny kolor. Czy podawanie dzieciom soku zamiast świeżych owoców to dobre rozwiązanie? Jaka ilość soku jest optymalna w diecie malucha? Przekonajmy się!

Soki dla dzieci – zdrowe czy nie?

W przeprowadzonej przez nas ankiecie dotyczącej żywienia dzieci, Mamy wskazały sok owocowy jako drugi napój, zaraz po wodzie, po który najczęściej sięgają ich pociechy. Niemal 1/3 dzieci włącza go do diety.

Ale czy to na pewno dobry pomysł? Czy soki są zdrowe dla dzieci?

Tak, pod warunkiem, że zachowamy umiar i podamy sok w odpowiedniej formie oraz ilości. 

Dziecko może spożywać maksymalnie 1 porcję soku dziennie. To zaledwie połowa szklanki (100-120 ml) dla dzieci do lat 3, ¾ szklanki dla dzieci do lat 6 i szklanka dla starszych dzieci i młodzieży.

Czy przestrzegamy tych zaleceń? 

Kupując soki w sklepie nie spotkamy się z tak małymi objętościami butelek, które będą stanowiły jedną porcję dla naszej pociechy. Nawet małe butelki, które dostępne są w niemal każdym markecie, zwykle mają pojemność większą, niż przeciętna szklanka. Dlatego jeżeli podajemy sok maluchowi – podawajmy go w szklance w odpowiedniej ilości.

Dlaczego należy uważać na soki dla dzieci? Musimy pamiętać o tym, że nawet stuprocentowe, pozbawione dodatków soki, nadal stanowią źródło cukrów prostych. Z uwagi na ich płynną postać, dzieciom bardzo łatwo jest przekroczyć zalecaną dzienną porcję. Nadmiar soków w jadłospisie dziecka sprzyja otyłości. Może też hamować apetyt i tym samym prowadzić do niedoborów pokarmowych. Zbyt duża ilość w diecie cukrów prostych zawartych w tych napojach prowadzi do upośledzenia wchłaniania żelaza i cynku. Soki, podobnie jak słodycze, sprzyjają także powstawaniu próchnicy zębów. Z tego względu warto zamienić soki na czystą wodę, a słodkie batony i czekoladki na zdrowe przekąski.

Odwiedzając sklep zwracajmy uwagę na etykiety. Sok musi być wyprodukowany wyłącznie z warzyw i owoców i zawierać tylko naturalne cukry. Obecne na półkach sklepowych napoje i nektary mają w składzie dodany cukier, barwniki, aromaty i konserwanty. 

Soki dla dzieci – tak czy nie?

Czy warto zrezygnować z podawania soków owocowych? Nie ma takiej konieczności, ponieważ soki owocowe są źródłem wielu składników odżywczych: witaminy C, beta karotenu, potasu i magnezu. Ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach: 

Soki podawane dziecku nie powinny służyć do zaspokajania pragnienia. Takim napojem powinna być woda. Przyzwyczajając od pierwszych miesięcy do picia wody, oswajamy maluszka z jej naturalnym smakiem jednocześnie zmniejszając ryzyko odwodnienia organizmu.
Podawajmy dziecku maksymalnie 1 porcję soku dziennie w szklance o odpowiedniej objętości.
Decydujmy się na soki typu przecierowego. Zawierają miąższ owoców i warzyw, a przez to więcej składników odżywczych i błonnika pokarmowego.
Picie soków pomiędzy posiłkami to kiepski pomysł. Zadbajmy o to, aby dziecko piło ten napój do posiłku. Spowolni to wchłanianie cukrów prostych zawartych w tym napoju, a jednocześnie zapewni lepsze przyswajanie witamin.
Mając wybór pomiędzy świeżymi owocami i szklanką soku – bez wahania podawajmy naszemu dziecku owoce
Wybierajmy soki warzywne lub warzywno-owocowe – zawierają mniej cukrów prostych i nie są tak kaloryczne jak te przygotowane na bazie wyłącznie owoców

Zdrowa dieta u dziecka? To możliwe!

Wielu rodziców, patrząc na swoje pociechy nie wierzy w to, że wprowadzenie zdrowych nawyków u dzieci jest możliwe. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że maluchy są doskonałymi obserwatorami i naśladowcami. Dlatego jeśli chcemy, aby nasze dzieci odżywiały się zdrowo, zacznijmy od siebie!

Dobry wzór to podstawa – te słowa każdy rodzic powinien powtarzać jak mantrę! Jeśli dziecko widzi, że jego rodzice zamiast pić wodę, sięgają po soki lub, co gorsza, słodkie napoje gazowane, nietrudno się domyślić, że samo będzie postępowało w taki sam sposób. Ta zasada działa również w odwrotnej sytuacji – jeśli rodzic w ciągu dnia pije przede wszystkim wodę, tym samym daje dziecku wyraźny sygnał, że to właśnie woda jest najlepszym wyborem do picia.

Jeśli Twoje dziecko przyzwyczaiło się już do częstego sięgania po sok i chcesz go tego oduczyć, ale maluch zdecydowanie odmawia picia czystej wody, zacznij od drobnych kroków. Bardzo dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest mieszanie soku z wodą, np. w proporcjach 1:1. W ten sposób dziecko stopniowo będzie odzwyczajać się od słodkiego smaku napoju. Z czasem możesz dodawać do szklanki coraz więcej wody, a mniej soku, aż w końcu maluch bez problemu wypije również samą wodę. Pamiętajmy, że przyzwyczajenie do słodkich napojów to bardzo negatywny nawyk. Im wcześniej go wyeliminujemy, tym lepiej!

Pamiętajmy, że zdrowa dieta to nie tylko produkty, które spożywamy, ale również to, co pijemy. Naturalne, stuprocentowe soki mogą stanowić element codziennej diet dziecka, ale nie powinny być podstawowym napojem, który zastępuje czystą wodę.

Właściwie skomponowana dieta dla rodziny stanowi fundament zdrowia i dobrego samopoczucia. Z całą pewnością jest to element, o który warto szczególnie zadbać. Promując właściwe nawyki u swojego dziecka już od pierwszych lat jego życia, znacznie zwiększasz szanse na to, że będzie on się odżywiał zdrowo i wartościowo również w przyszłości!

Kilka drobnych zmian, które zaprezentowaliśmy w tym artykule, może mieć znaczący wpływ na zdrowie i nawyki żywieniowe Waszej pociechy. A już w kolejnym newsletterze dowiecie się jak sprawić, aby Wasze dziecko pokochało soki warzywne!