Dieta na poprawę pamięci – jak jedzenie wpływa na naszą koncentrację?

Codziennie odbieramy, analizujemy i przyswajamy setki informacji, które docierają do nas z różnych źródeł. Warto mieć na uwadze fakt, że szybkie tempo życia wymaga od nas dobrej koncentracji, która przejawia się chociażby w umiejętności zapamiętywania nowych wiadomości. Pytanie nasuwa się więc samo – jak wspomóc pracę mózgu? A także co zrobić, aby wesprzeć procesy myślowe? Z pomocą przychodzi dieta na poprawę pamięci. Sprawdź, z czym to się je!

Spis treści

Co jeść na lepszą pamięć?

Istnieje szereg produktów, które wykazują pozytywne działanie na pracę mózgu. Dieta na poprawę pamięci powinna składać się więc w dużej mierze z węglowodanów złożonych takich jak: pieczywo pełnoziarniste na zakwasie, gruboziarniste kasze, brązowy ryż, czy otręby. Podstawowym składnikiem diety na pamięć są produkty posiadające kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które zawarte są w głównie w tłustych rybach morskich, siemieniu lnianym, oleju lnianym, orzechach włoskich. Wyżej wymienione tłuszcze wytwarzają neuroprzekaźniki wchodzące w skład błony komórkowej mózgu. Co więcej, dieta na dobrą pamięć i koncentrację powinna składać się z produktów spożywczych, które stanowią bogactwo antyoksydantów, np. aronia, owoc dzikiej róży, jagody, natka pietruszki, papryka, czarne porzeczki, borówki amerykańskie, szpinak, awokado, kakao, a także dużo składników mineralnych- takich jak magnez czy żelazo. Do jadłospisu warto włączyć więc gorzką czekoladę, a także obfitujące w witaminę E oleje roślinne czy orzechy.

Najlepsza dieta na pamięć i koncentrację

Jeśli wiesz, że czeka Cię nadchodzący egzamin lub ważne wydarzenie, na które musisz odpowiednio się przygotować, to jadłospis oparty o produkty wspierające pracę mózgu może przyczynić się do szybszego zapamiętywania materiału, lepszej koncentracji, a także wykazuje pozytywne działanie na procesy myślowe. Niezwykle ważne jest to, aby w tygodniowym jadłospisie nie zabrakło ryb morskich, jajek, mięsa, gorzkiej czekolady, pełnoziarnistych produktów, a także obfitujących w witaminy warzyw i owoców. Tego typu produkty dostarczą niezbędnych składników odżywczych, które pozwalają utrzymać skoncentrowany umysł. Warto pamiętać o tym, że dieta na poprawę pamięci i koncentracji powinna składać się z 4-5 posiłków spożywanych w regularnym odstępie czasowym, aby nie obciążać organizmu, a regularnie dostarczać mu odpowiedniej dawki energii do działania. Zwracając uwagę na to, jakie produkty włączasz do swojego jadłospisu i kontrolując to, co jesz, możesz pozytywnie wpłynąć na procesy myślowe. Pamiętaj, że odpowiednio zbilansowana dieta stanowi podstawę do zdrowego stylu życia.