Jak dobrze wybrać kaloryczność diety pudełkowej?

W opisie oferty cateringu dietetycznego spotykamy się z podziałem diet ze względu na kaloryczność. Odpowiedni bilans kaloryczny jest ważnym elementem zdrowego odżywiania. Jak prawidłowo samodzielnie oszacować dzienne zapotrzebowanie energetyczne i wybrać dla siebie najlepszą opcję cateringu?

Jak dobrać kaloryczność diety?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy ile kalorii powinno spożywać, a przecież to podstawa optymalnej diety. Aby prawidłowo oszacować swoje zapotrzebowanie energetyczne należy uwzględnić wiele czynników – wzrost, wiek, masę ciała i płeć. Trzeba wziąć pod uwagę również to, jak wygląda nasz dzień, czy uprawiamy sport, jaki zawód wykonujemy itd. Te informacje pozwolą na ocenę dziennego zapotrzebowania na kalorie i skomponowanie właściwego jadłospisu. Jeszcze jednym ważnym elementem przy wyborze kaloryczności diety pudełkowej jest cel stosowania określonej diety. W zależności od tego czy naszym celem jest utrzymanie aktualnej wagi, redukcja masy ciała czy wzrost masy ciała – wybrana dieta pudełkowa powinna zawierać taką ilość kalorii, która pomoże w osiągnięciu tego celu.

Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie na kalorie?

Aby wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby dietetycy wyznaczają dwie wartości – PPM i CPM.

PPM to wartość kaloryczna konieczna do tego, by podstawowe procesy w naszym organizmie zachodziły bez problemu.

Wzór PPM

PPM (kobiety) = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = (10 x masa ciała [kg])+(6,25 x wzrost [cm])-(5 x [wiek]) – 161

PPM (mężczyźni) = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = (10 x masa ciała [kg])+(6, 25 x wzrost [cm])-(5 x [wiek]) + 5

Wartość PPM jest potrzebna do tego, aby obliczyć wartość CPM – całkowitą przemianę materii, czyli taką wartość kalorii, jaką trzeba dostarczyć, aby nie chudnąć, ani nie tyć. Ważne, by ostatecznie przy wyborze diety uwzględnić nie tylko podstawowe czynniki, ale także wykonywanie poszczególnych czynności w ciągu dnia. Aby obliczyć CPM musimy znać współczynnik PAL. Przyjmuje się, że w zależności od poziomu aktywności fizycznej wynosi on:

  • 1,2 – 1,3 – bezruch np. dla pacjenta chorego leżącego w łóżku
  • 1,4 – dla niskiej aktywności fizycznej
  • 1,6 – dla umiarkowanej aktywności fizycznej
  • 1,75 – aktywny tryb życia
  • 2 – bardzo aktywny tryb życia
  • 2,2 – 2,4 – wyczynowe uprawianie sportu

Wzór CPM
CPM = PPM x współczynnik aktywności fizycznej PAL

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego

Oszacowanie swojego zapotrzebowania kalorycznego na podstawie powyższych wytycznych wcale nie jest takie łatwe. Na szczęście można skorzystać z kalkulatorów, które umożliwiają w szybki sposób obliczenie podstawowej oraz całkowitej przemiany materii. Za pomocą kalkulatora wyliczamy swoje szacunkowe zapotrzebowanie kaloryczne, pozwalające utrzymać aktualną wagę. A co jeśli chcemy schudnąć lub zwiększyć masę ciała? Aby zrzucić zbędne kilogramy, od wyliczonej liczby kalorii odejmujemy 200-300 kcal – jest to bezpieczna dieta redukcyjna, która pozwoli na stopniową utratę kilogramów, bez uszczerbku na zdrowiu, spadku samopoczucia i ryzyka występienia efektu jo-jo. Jeśli chcemy natomiast przytyć, do wyliczonej liczby kalorii dodajemy 200-300 kcal. Warto też wiedzieć, że osobom, które chcą dbać o swój wygląd i formę zalecane jest stopniowe zwiększanie kaloryczności stosowanej diety przy jednoczesnym realizowaniu planu treningowego.

Pamiętaj, że zdrowa dieta to taka, która jest idealnie dopasowana do potrzeb organizmu, w tym między innymi zapotrzebowania na energię z pożywienia. Nie polecamy korzystania z cateringu, który nie będzie odpowiadał konkretnym wymogom dotyczącym kaloryczności. Dobrze zbilansowana dieta musi dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych dla Ciebie proporcjach, a także zawierać odpowiednią ilość kalorii. Catering Be Diet dostępny jest w 5 wersjach kaloryczności: 1000, 1300, 1800, 1800 i 2200 kalorii. Jeśli chcesz zdecydować się na zamówienie cateringu BeDiet, ale w dalszym ciągu masz wątpliwości jak wybrać kaloryczność diety pudełkowej, możesz skonsultować się z naszym biurem obsługi. Specjalista zasugeruje najwłaściwszą kaloryczność diety i pomoże w doborze najlepszej opcji z oferty BeDiet. Zapraszamy do kontaktu!