Jak uniknąć efektu jojo?

Zapewne nieraz słyszałeś o zjawisku takim, jak efekt jojo. Często mówi się o nim wtedy, kiedy ktoś decyduje się na podjęcie diety. Łatwo bowiem jest zrzucić zbędne kilogramy, jednak nie tak prosto już jest utrzymać wymarzoną wagę. Jak zatem schudnąć i cieszyć się zgrabną sylwetką dłużej niż tylko przez chwilę? Kluczem do sukcesu jest prawidłowo ułożona dieta, która uwzględnia poszczególne etapy procesu. Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie schudnąć i uniknąć sławnego efektu jojo.

jak uniknąć efektu jojo

Efekt jojo: co to? Przyczyny występowania

Najprościej rzecz ujmując, efekt jojo to naprzemienne wahania masy ciała – szybie chudnięcie, a następnie przybieranie na wadze. Mówi się o nim, kiedy w okresie pięciu miesięcy przyrost masy ciała przekracza dziesięć procent wagi, którą udało się osiągnąć procesie odchudzania. Zjawisko to jest niezwykle niekorzystne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Znacznie przyczynia się do spadku motywacji oraz wiary w sukces i własne możliwości.

Jakie są przyczyny występowania efektu jojo? Najpowszechniejsza to zbyt szybka utrata wagi. Nagłe wyeliminowanie z diety niektórych grup produktowych wpływa na to, że organizm przechodzi w stan drastycznego oszczędzania energii. Doprowadza to także do spowolnienia metabolizmu. Kiedy wróci się do dawnych nawyków żywieniowych, tkanka tłuszczowa bardzo szybko nasyca się każdą porcją kalorii, przez co szybciej przybiera się na wadze.

Dieta bez efektu jojo? 4 skuteczne sposoby

Trzeba mieć na uwadze, że efekt jojo wcale nie musi się pojawić! Można temu zapobiec, a my podpowiadamy, jak to zrobić. Zapoznaj się z czterema wskazówkami, dzięki którym unikniesz rozczarowania, a włożony przez Ciebie ogrom pracy nie pójdzie na marne. A zatem jak uniknąć efektu jojo?

efekt jojo co to

Przestrzegaj diety

Tak, jak po to, by schudnąć, trzymałeś się specjalnie rozpisanej diety, tak samo powinieneś postąpić już wtedy, kiedy ważysz tyle, ile chciałeś. Stopniowo wprowadzaj nowe produkty, by Twój organizm miał szansę przyzwyczaić się do większej liczby dostarczanych mu kalorii. Na zakupy wybieraj się zawsze z listą zakupów, najlepiej pełnym brzuchem – tak, by żadne nieplanowane produkty nie znalazły się w Twoim koszyku.

Ćwicz regularnie

By osiągnąć wymarzony efekt, sama dieta nie wystarczy. Połącz ją z jakąkolwiek formą aktywności fizycznej. Może to być siłownia, basen, jogging, tenis… Cokolwiek tylko sprawia Ci przyjemność. To ważne, ponieważ łatwiej będzie Ci się zmotywować do robienia czegoś, co lubisz. Przeczytaj więcej o tym, jak połączyć dietę z treningiem na naszym blogu.

Zachowaj umiar

Umiar to bardzo ważne pojęcie w kwestii odchudzania. Nie należy przesadzić w żadną stronę. Głodówka może się okazać tam samo tragiczna w skutkach, jak spożywanie zbyt dużych ilości jedzenia. Warto z rozwagą i stopniowo wprowadzać nowe potrawy, przez co nie nabawisz się szybko nowych kilogramów i unikniesz efektu jojo. Chudnij z głową, a kiedy już uda Ci się uzyskać wymarzoną wagę, nie zaczynaj się opychać. Dokładnie zaplanuj swój plan żywieniowy i konsekwentnie go realizuj.

Zmień swoje nawyki

Tak właściwie kluczem do sukcesu w kwestii odchudzania bez efektu jojo będzie zmiana Twoich dotychczasowych nawyków. Brak podjadania, trzymanie się ściśle określonych godzin spożywania posiłków. To spore wyznanie, jednak kiedy już Ci się uda, zobaczysz, o ile lepiej się poczujesz. Łatwiej będzie Ci także po rozszerzeniu diety. Potrafiąc zaplanować jadłospis na dłuższy czas i trzymać się go, unikniesz niepożądanego efektu jojo.

Sprawdź także, czym zastąpić słodycze w swojej diecie!