Dieta ketogeniczna. Fakty i mity na temat keto

Popularność diety ketogenicznej w ostatnich latach nie ma sobie równych, co przyczyniło się do powstawiania wielu mitów na jej temat. Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz – to hasło, które nagminnie pojawia się w przy okazji rozmów o redukcji masy czy zrzuceniu kilogramów. Jak jest naprawdę? W naszym artykule przedstawiamy fakty i mity o diecie keto w obiektywny sposób – tak, by rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości!

Fakty na temat diety ketogenicznej – sprawdzone informacje

Dieta ketogeniczna to dość restrykcyjny styl odżywiania, który niejako jest zaprzeczeniem dotychczasowych sposobów żywienia, uznawanych jako najzdrowsze. W tym miejscu warto zapoznać się z faktami o diecie keto, czyli zbiorem prawdziwych informacji na jej temat, potwierdzonych przez grono specjalistów.

Stosując dietę ketogeniczną, możemy się gorzej poczuć

Fakt. Przejście na dietę ketogeniczną może wywoływać liczne działania niepożądane. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się zazwyczaj na samym początku procesu wyłączania węglowodanów z diety. Organizm przyzwyczajony do korzystania z glukozy, musi się przestawić na korzystanie z tłuszczu jako głównego źródła energii. Stąd też na skutek wielu zmian metabolicznych dochodzi do pojawienia się pewnych objawów, które pogarszają ogólne samopoczucie. Ich ilość oraz intensywność jest zależna od indywidualnych czynników. Gorsze samopoczucie zwykle występuje w początkowej fazie diety. Natomiast jeżeli objawy są niepokojące i trwają zbyt długo, to sygnał, że należy skonsultować się z lekarzem. Do najczęściej występujących działań niepożądanych zaliczamy: ból głowy, nudności i wymioty, senność, drżenie rąk, zawroty głowy, zimne poty, przyśpieszone bicie serca, zaczerwienienie twarzy, zaburzenia koncentracji. Nieprzyjemne dolegliwości mogą wystąpić również po pewnym czasie stosowania diety ketogenicznej i najczęściej są to zaparcia.

„Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz”

Fakt. Przejście na dietę ketegeniczną powoduje, że zmianie ulegają pewne szlaki metaboliczne w organizmie. W sytuacji wykorzystania wszystkich zgromadzonych źródeł dostarczających glukozę organizm zaczyna korzystać z tłuszczu jako alternatywnego źródła energii. Na drodze licznych przemian, w wątrobie powstają ciała ketonowe, które stają się alternatywnym źródłem energii. Aby utrzymać powyżej opisany mechanizm, należy dostarczać odpowiedniej ilości tłuszczu, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia węglowodanów. Mechanizm ten nie działa w sytuacji zbyt wysokiej podaży węglowodanów i jednoczesnej wysokiej podaży tłuszczu. Zatem, aby organizm utleniał kwasy tłuszczowe, należy spożywać odpowiednią ilość tłuszczu.

W potocznym rozumieniu „spalanie tłuszczu” odnośni się również do redukcji masy ciała. A więc przy dodatkowym deficycie energetycznym w trakcie diety ketogenicznej, organizm pozyskuje wolne kwasy tłuszczowe ze zgromadzonych rezerw w tkance tłuszczowej.

Wyżej opisane twierdzenie z pewnością można uznać za prawdziwe.

W trakcie diety ketogenicznej należy stosować suplementację

Fakt. Dieta ketogeniczna ze względu na swój charakter i cel jest dietą eliminacyjną, która wyklucza pewne grupy produktów, które są źródłem różnych składników odżywczych. Ze względu na ilość ograniczeń pokarmowych, pełne zbilansowanie diety jest niemożliwe, zatem konieczne jest stosowanie suplementacji. Decyzja o rozpoczęciu i rodzaju suplementacji zawsze musi być skonsultowana z dietetykiem klinicznym i lekarzem.

Do najczęściej suplementowanych składników podczas stosowania diety ketogenicznej zaliczamy: wapń, magnez, cynk, fosfor, selen, witamina D, kwasy omega-3, cytryniany, karnityna, błonnik pokarmowy.

Mity o diecie keto – w co nie wierzyć?

Na diecie keto można spożywać wyłącznie mięso

Mit. Dieta ketogeniczna bez wątpienia wyróżnia się doborem produktów. Mięso, w zależności od rodzaju, jest źródłem głównie białka i tłuszczu. W związku z czym, na pewno spożywa się większe ilości mięsa, zwłaszcza tłustych odmian, w porównaniu do tradycyjnego modelu żywienia. Natomiast wyłączne spożywanie mięsa jest nieprawidłowe, m.in. ze względu na zbyt wysokie spożycie białka. W diecie ketogenicznej włączamy również produkty roślinne, które są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych: awokado, orzechy, pestki, nasiona, oleje, siemię lniane, itd.

Dieta ketogeniczna to najlepsza dieta odchudzająca

Mit. Dieta ketogeniczna może być dietą odchudzającą i ze względu na jej charakter, u niektórych osób może być lepszym rozwiązaniem. Natomiast stwierdzenie, że jest ‘’najlepsza’’ nie jest do końca prawdziwe, ponieważ jest dietą rygorystyczną, niedoborową i nie zawsze jest wskazana. Dieta odchudzająca musi spełniać jeden konieczny warunek: musi dostarczać mniej energii, aniżeli potrzebuje organizm. Spełnienie tego warunku można osiągnąć na wiele różnych sposobów, nawet stosując mniej wymagające modele diety. Uznawanie tego stylu żywienia jako najlepszego sposobu na odchudzanie to kolejny mit o diecie keto, z którym warto się zapoznać.

Menu w diecie ketogenicznej jest łatwe do ułożenia

Mit. Dieta keto jest trudna do ułożenia w przypadku kiedy chcemy zadbać o możliwie jak największą podaż mikroelementów: witamin i składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego.

Samo spełnienie głównych zasad, czyli zadbanie o odpowiedni rozkład białka, tłuszczu i węglowodanów jest łatwiejsze, aczkolwiek nie zawsze jest to proste. Natomiast kiedy chcemy zadbać, aby dieta dostarczała jak najwięcej cennych składników odżywczych, to jest to niemałe wyzwanie.

Dodatkowo trudniej jest przygotować posiłek, który będzie smaczny i będzie spełniał nasze wymagania smakowe i wizualne. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań do stosowania diety ketogenicznej, to przedstawiamy Ci gotowe rozwiązanie, jakim jest dieta pudełkowa keto, czyli 3 gotowe, wysokotłuszczowe posiłki, o bardzo niskiej zawartości węglowodanów oraz o umiarkowanej podaży białka, które z pewnością przypadną Ci do gustu.

Bazując na sprawdzonej wiedzy, jesteśmy w stanie ocenić, czy dostarczane nam informacje są prawdziwe. W sieci krąży bardzo dużo faktów i mitów na temat diety ketogenicznej, dlatego należy korzystać z rzetelnych źródeł. Mając na uwadze fakt, ze coraz więcej osób interesuje się zagadnieniami związanymi z dietą keto, przedstawiamy zestawienie składające się sprawdzonych informacji na temat tego sposobu żywienia. Dieta ketogeniczna fakty i mity?