Dieta ketogeniczna – opinie ekspertów. Co mówią o niej dietetycy i badania?

W ostatnich latach w Polsce można zauważyć znaczny wzrost popularności diety ketogenicznej. Zyskała ona uznanie dzięki dużej skuteczności w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Warto jednak wiedzieć, że dieta keto nie jest wcale nowa – ten model żywienia istnieje już od dawna, ale pierwotnie był wykorzystywany w celu leczenia padaczki lekoopornej. Jak się okazuje, z bardzo dobrym skutkiem. Dieta ketogeniczna wywołuje jednak sporo kontrowersji, a opinie na jej temat są podzielone. Dowiedz się, co o diecie ketogenicznej mówią eksperci.

Dieta ketogeniczna – opinie

Głównym celem diety keto jest wprowadzenie organizmu w tzw. stan ketozy. Polega on na tym, że organizm pozyskuje potrzebną mu energię z tkanki tłuszczowej, co jednocześnie prowadzi do jej redukcji i utraty nadprogramowych kilogramów. Stan ketozy wywołuje wiele korzystnych zmian w całym organizmie. Pomijając utratę masy ciała, spadek tkanki tłuszczowej sprawia, że główne narządy – w tym serce oraz nerki – pracują sprawniej. Obniżeniu ulega ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru, złego cholesterolu i trójglicerydów. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko udaru, zawału serca czy miażdżycy. Dieta keto do dzisiaj znajduje zastosowanie przy leczeniu padaczki lekoopornej, zwłaszcza u dzieci.
Jakie są główne założenia diety ketogenicznej? Przede wszystkim polega ona na wyeliminowaniu większości węglowodanów oraz zwiększenia ilości spożywanych tłuszczów. Taki model odżywiania pozwala wprowadzić organizm w stan ketozy.
Jednocześnie jest to dieta eliminująca wiele produktów zajmujących ważną pozycję w Piramidzie Żywienia. To właśnie ta kwestia powoduje rozbieżne opinie na jej temat. Z jednej strony, dieta ketogeniczna bazuje na zdrowych i bogatych w wartości odżywcze produktach i stanowi skuteczną metodę w redukcji masy ciała. Właściwie zbilansowana, niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych oraz poprawia samopoczucie. Z drugiej strony, całkowita eliminacja węglowodanów z diety może przyczynić się do niedoborów pokarmowych, które mogą zakłócać prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dieta ketogeniczna – opinie lekarzy i dietetyków

Żadna dieta nie może być zdrowa, jeśli nie jest urozmaicona i nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. W diecie ketogenicznej, podobnie jak w przypadku innych modeli żywienia, kluczowe znaczenie ma zróżnicowany i prawidłowo zbilansowany jadłospis. Opracowana przy wsparciu dietetyka, dieta keto może być korzystna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Samodzielne wprowadzenie tej diety bez konsultacji z lekarzem i bez odpowiedniego przygotowania może wywołać szereg negatywnych konsekwencji w postaci niedoborów pokarmowych, pojawienia się zaburzeń odżywiania oraz innych niepożądanych efektów. Takie rezultaty równie dobrze może wywołać dieta keto, jak i zupełnie inna, niewłaściwie zbilansowana i uboga w mikroelementy dieta. Dlatego tak ważne jest, aby przed modyfikacją swojego modelu odżywiania, skonsultować swój wybór z zaufanym dietetykiem.
Z uwagi na ciągły wzrost zainteresowania, jakim cieszy się dieta ketogeniczna, opinie dietetyków również są coraz bardziej poszukiwane. Pojawia się coraz więcej doniesień o korzystnych rezultatach wynikających ze stosowania diety keto. Z tego względu, również naukowcy coraz bardziej się nią interesują i poświęcają jej więcej uwagi. Dzięki temu, w ostatnim czasie zaczynają ukazywać się badania prezentujące zastosowanie diety ketogenicznej przy leczeniu określonych chorób:

  • Nadwagi i otyłości
  • Cukrzycy typu II
  • Zespołu jajników policystycznych (PCOS)
  • Chorób neurologicznych, w tym choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, padaczki oraz autyzmu
  • Stanów zapalnych
  • Niektórych rodzajów nowotworów

Na podstawie przeprowadzonych badań, rozważa się zastosowanie diety ketogenicznej jako metody wspomagającej leczenie różnorodnych schorzeń. Jednakże aby ten model żywienia został wprowadzony do praktyki klinicznej, niezbędne jest wykonanie kolejnych, długofalowych badań. Mają one na celu potwierdzenie skuteczności oraz bezpieczeństwa diety keto.

Zdrowa dieta keto? Opinie specjalistów

Istnieje wiele rozbieżnych opinii odnośnie stosowania diety keto. Również dietetycy nie mają spójnego zdania na jej temat. Jest to jeden z tych modeli odżywiania, które posiadają swoich zagorzałych zwolenników, ale również przeciwników, uważających ją za zbyt restrykcyjną. Skąd biorą się tak podzielone zdania o diecie keto? Powodem jest niewystarczająca ilość przeprowadzonych badań dotyczących wpływu tego sposobu odżywiania na organizm człowieka. Potrzeba więcej czasu, aby uzyskać miarodajną wiedzę i rozwiać wątpliwości na ten temat.

Racjonalna dieta keto

W diecie ketogenicznej nie jest konieczna całkowita eliminacja węglowodanów. Już ograniczenie ich ilości na rzecz produktów bogatych w pełnowartościowe białko oraz tłuszcze może przynieść dla zdrowia korzystne rezultaty, poprawić samopoczucie i przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej oraz masy ciała.
Dieta Keto od BeDiet łączy w sobie dietę ketogeniczną z ogólnymi zasadami zdrowego odżywiania, co eliminuje ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych. Dzienny jadłospis uwzględnia wszystkie grupy produktów, łącznie z węglowodanami, jednakże ich ilość jest ograniczona. Nad menu pracują doświadczeni dietetycy, którzy dbają o to, aby posiłki były właściwie skomponowane, posiadały odpowiedni bilans składników odżywczych, a przy tym smakowały wyśmienicie. Dieta BeDiet Keto skutecznie chroni przed napadami głodu i zapewnia stały poziom energii w ciągu całego dnia. Dzięki temu doskonale sprawdzi się u osób aktywnych, a także u osób, którym zależy na redukcji masy ciała.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat diety keto, przeczytaj sprawdzone fakty i mity o diecie ketogenicznej. W artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji i odpowiedzi na często zadawane pytania. W ten sposób przekonasz się, czy dieta keto jest dla Ciebie odpowiednią propozycją.