Jak zmotywować się do ćwiczeń? 10 sprawdzonych sposobów

Ruch potrafi być nie lada wyzwaniem, szczególnie gdy nie masz wiele czasu albo motywacji. Podjęcie aktywności fizycznej nie daje organizmowi natychmiastowej nagrody, tak jak ma to miejsce w przypadku ulubionego serialu czy po zjedzeniu tabliczki czekolady, a do tego wymaga konkretnych zasobów energii już na samym początku, ale nie oznacza to, że nie jest warte wysiłku. Jak się zmotywować do ćwiczeń nawet po trudnym dniu? Mamy dla Ciebie 10 sprawdzonych sposobów, dzięki którym wskoczysz w strój do jogi czy ulubione buty do biegania i przezwyciężysz trudności! A ta satysfakcja po udanym treningu? Nic jej nie dorówna!

Co znajdziesz w artykule?

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Zaufaj swojemu ciału!

Małe cele

Przytłacza Cię wyzwanie 30-dniowego treningu 7 dni w tygodniu? Nic dziwnego – mózg nie lubi dużych zmian. Dlatego właśnie postaw na małe cele w duchu SMART: mierzalne, realne i ograniczone czasowo. Odhaczaj cele, by dodać sobie motywacji przez niewielkie sukcesy, i już planuj następne. Nasz mózg lubi zwycięstwa, nawet jeśli przyjmują formę zaliczonego 20-minutowego treningu!

Znajdź coś dla siebie

Sport nie musi być Twoim hobby, ale nie musi też być nudny. Zastanów się więc, jaka aktywność będzie sprawiała Ci przyjemność. Nie sugeruj się modnymi sportami czy trendami, które mogą okazać się zupełnie niedostosowane do Twoich potrzeb. Nie każdy lubi (i nie każdy może!) biegać, czasem lepiej wybrać rower, rolki, basen lub taniec. Pamiętaj, że ma tutaj chodzić o Ciebie. Dlatego jeśli motywacją do ćwiczeń jest dla Ciebie dobra zabawa i wolisz sporty drużynowe, zaangażuj w nie znajomych; jeśli masa ciała czy kondycja nie pozwalają Ci na intensywny wysiłek, może okazać się, że cardio zaliczysz na szybkim spacerze po lesie czy na bieżni. Siłownia i treningi na macie to nie wszystko!

Zaplanuj aktywność w kalendarzu

Czego nie ma w kalendarzu, tego nie ma w Twoim życiu. Wygospodaruj czas na ćwiczenia (na początek np. 2 razy w tygodniu) i nie pozwól, żeby coś zakłóciło Twoje plany. Próbuj wpasować trening w Twoją dotychczasową rutynę – jeśli do tej pory wieczorem oglądałaś serial, włącz go, a przy okazji zrób 10 kilometrów na rowerze stacjonarnym. To dalej będzie dobrze spędzony czas dla Ciebie, nic nie tracisz! 😊

Notuj postępy

Nic tak nie podnosi na duchu jak pozytywne zmiany i widoczne postępy! To najlepsza motywacja do ćwiczeń i odchudzania. Jeśli zależy Ci na wymodelowaniu sylwetki, regularnie mierz się w obwodach i waż. Pamiętaj, że ćwiczenia wzmacniają cały Twój organizm, a ty stajesz się coraz silniejsza, dlatego notuj też postępy w aktywności fizycznej, takie jak coraz dłuższy bieg, więcej kilometrów przemierzonych rowerem, coraz więcej basenów.

Pochwal się, że działasz

Powiedz przyjaciółce, siostrze albo koleżankom w pracy o nowym postanowieniu. Jeśli pochwalisz się światu, że działasz, trudniej Ci będzie odpuścić. A może przy okazji ktoś dołączy do Twojego wyzwania i będzie wam raźniej?

Razem raźniej

Czasami samej trudno jest się zmotywować – jeśli tego nie lubisz, spróbuj aktywności w towarzystwie. Weź męża na siłownię, dzieci na basen, a na jogging wybierz się z przyjaciółką i wykorzystaj ten czas na rozwój nie tylko ciała, lecz także relacji z innymi. Pamiętaj tylko, by nie uzależniać swoich planów od humoru innych – jeśli znajomy odwoła wspólny trening, dobrze, żebyś ty i tak weszła na matę!

Świętuj sukcesy

Pamiętasz o tym, aby wyznaczać sobie małe, realne, mierzalne i terminowe cele? Świetnie! Nie zapominaj o świętowaniu jak już je osiągniesz – to bardzo ważna część planu treningowego 😊 Wybierz taką nagrodę, która przyniesie Ci dużo radości. Może być związana z aktywnością fizyczną i przynieść Ci motywację do ćwiczeń – jeśli nie byłaś pewna, czy warto kupić nowe legginsy albo buty do biegania, to jest ten moment!

Nie porównuj się

Każda z nas jest inna. Mamy różne możliwości psychiczne, finansowe czy czasowe, pomijając już fakt, że każde ciało wygląda i zachowuje się odmiennie. Dlatego nie porównuj się do innych, ale do siebie z poprzedniego dnia, z ubiegłego tygodnia, miesiąca czy roku. Bądź po prostu lepszą wersją siebie! 😊 Pamiętaj też, że motywacja do treningu nigdy nie przychodzi sama; nie jest czymś, co magicznie się pojawia – za wszystkimi sukcesami, które widzisz na swoim Instagramie, stoi masa pracy i walki.

Świeć przykładem

Jak się zmotywować do ćwiczeń w domu? Może świadomość tego, że Twoje działania wpływają na innych, odrobinę Ci pomoże. Nawet jeśli Twoje dzieci Cię nie słuchają, to na pewno obserwują i powtarzają Twoje zachowania. Zamiast mówić o zdrowym stylu życia, zachęć dzieciaki do wspólnej aktywności fizycznej, a przy okazji pokaż im, jak smaczne potrafią być zbilansowane posiłki.

Skorzystaj z pomocy

Nie odpowiadają Ci ćwiczenia, które znajdujesz w sieci? Martwisz się, że nie wykonujesz ich poprawnie albo nie są dopasowane do potrzeb Twojego ciała? Nie bój się skorzystać z pomocy fizjoterapeuty albo trenera personalnego. Nowy zestaw ćwiczeń czy technika ich wykonywania ułatwi Ci zadanie i da motywację do treningu!