Zioła na odchudzanie — czy znasz ich potencjał? Część I

Jakie zioła odchudzające wybierać?

Odpowiednio zbilansowana zdrowa dieta oraz codzienny ruch to dwa składniki niezbędne w walce o upragnioną szczupłą sylwetkę. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że dodatkowo mogą nam pomóc właściwe zioła odchudzające. Tak, popularne rośliny oraz zioła, które na co dzień traktujemy tylko jako ozdobę lub przyprawy będą naszymi sprzymierzeńcami w drodze do utraty zbędnych kilogramów. Jakie więc zioła na odchudzanie warto stosować? Czego szukać na polach i łąkach z dala od miasta? Na które zioła zwrócić uwagę w aptece lub sklepie zielarskim?

Rodzaje ziół wspomagających odchudzanie

Dowiedz się, po które zioła odchudzające warto sięgać. Kilka wymieniamy poniżej.

Mniszek lekarski / pospolity

Popularnie zwany mleczem często spotykany na polskich trawnikach, łąkach oraz polach ma wiele właściwości wspomagających odchudzanie. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, przez co znacznie usprawnia procesy trawienne, a pokarmy nie zalegają w żołądku. Ułatwia odchudzanie poprzez przyspieszanie procesów utleniania cukrów oraz tłuszczy co w konsekwencji prowadzi do usprawnienia metabolizmu i szybszej utraty wagi. Redukuje przyjmowanie tłuszczów z pożywienia. Zmniejsza zaparcia oraz wzdęcia. Najczęściej przyrządza się napary z mniszka, można zrobić także syrop z jego żółtych kwiatów, zasypując je obficie cukrem. Za naszą zachodnią granicą w Niemczech oraz Francji popularne jest przyrządzanie sałatki z liści i łodyg mlecza przyprawianej sosem vinegrette.

Skrzyp polny

Inaczej zwany końskim ogonem albo jodełką. Nie każdy wie, że jest on jedną z najstarszych roślin na naszym świecie. Kiedyś występował pod postacią olbrzymich drzew, teraz jest niewielkim krzewem. Podobnie jak inne zioła odchudzające w utracie wagi pomaga nam poprzez wspomaganie procesów trawienia, przyspieszanie przemiany materii oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Panie z pewnością ucieszy fakt, że stosując skrzyp, poprawi się także kondycja ich skóry, włosów i paznokci. Skrzyp przyjmujemy w postaci naparów, nalewek oraz soków. Jednak długotrwałe stosowanie może wywoływać niedobory witaminy B1, o czym należy pamiętać.

Krwawnik pospolity

To kolejna roślina popularnie występująca na naszych polskich łąkach. Skutecznie pomaga regulować czynności układu pokarmowego oraz podkręca nasz metabolizm. Jednak stosując krwawnik, należy pamiętać, że przyjmowany w nadmiernych ilościach pobudza apetyt. Dodatkowo krwawnik wykazuje doskonałe właściwości dezynfekujące oraz przeciwzapalne. Stosując tę roślinę, należy zachować szczególną rozwagę, ponieważ u osób uczulonych może powodować wysypkę. Nie powinny go zażywać kobiety w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Z krwawnika przyrządza się napary. Można też uzyskać z niego sok, przemielając świeże liście przez maszynkę do mielenia mięsa.

Fiołek trójbarwny / bratek

Na co dzień widujemy go w ogródkach oraz na miejskich rabatkach. Kto by pomyślał, że to także sprawdzone zioła na odchudzanie? A tymczasem ziołolecznictwo jasno wskazuje, że napar sporządzony z bratków skutecznie oczyszcza i odtruwa nasz organizm, oraz przyspiesza przemianę materii, przez co spożyte kalorie są spalane szybciej i sprawniej a my chudniemy. Pomaga także walczyć z wolnymi rodnikami, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia. Ponadto regularne stosowanie fiołka trójbarwnego pomoże nam uporać się ze stanami zapalnymi skóry i uzyskać piękną nieskazitelną cerę.

Tymianek pospolity

Znany od czasów starożytnych. Wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Ułatwia trawienie tłustych potraw. Wspomaga wydzielanie soku żołądkowego i znacząco przyspiesza przemianę materii. Pomocny przy wzdęciach oraz problemach z nadmiernym wydzielaniem żółci. Możemy sporządzić z niego napar lub dodać jako przyprawę szczególnie do dań mięsnych oraz roślin strączkowych.

W drugiej części wpisu, poznasz najpopularniejsze zioła na pracę jelit.

Dowiedz się również, jakie są najpopularniejsze przyczyny tycia i na czym polega wolna przemiana materii.

Jeśli interesują Cię tematy związane z odchudzaniem, zobacz także nasz kalkulator BMI i dowiedz się, ile Ci brakuje do osiągnięcia optymalnej sylwetki.