Chociaż często zdarza nam się o tym zapominać, warzywa stanowią niezwykle ważny element naszej diety i dostarczają nam dużą ilość cennych dla zdrowia substancji. Są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów. Co więcej, większość warzyw charakteryzuje się niską kalorycznością, dzięki czemu śmiało mogą po nie sięgać osoby będące na diecie redukcyjnej. Które warzywa są najzdrowsze? O tym przekonasz się, czytając nasz artykuł!
Jakie są najzdrowsze warzywa?
Ze względu na bogactwo zawartych w nich składników, warzywa powinny znaleźć się w codziennej diecie. Każde z nich posiadają nieco inne właściwości prozdrowotne, dlatego najlepiej stosować urozmaiconą dietę.. Jakie warzywa są najzdrowsze? Przygotowaliśmy listę tych, na które warto szczególnie zwrócić uwagę przy komponowaniu codziennych posiłków:
- Buraki. Stanowią bogate źródło błonnika pokarmowego, potasu oraz kwasu foliowego. Składniki te są niezbędne dla rozwoju układu nerwowego płodu, dlatego powinny znaleźć się w diecie każdej kobiety ciężarnej. Spożywanie buraków jest wskazane również dla osób, które są aktywne fizycznie, np. regularnie uprawiają sporty. Ponadto picie soku z buraka podnosi wydolność krążeniowo-oddechową.
- Papryka. Zawiera ona mnóstwo witaminy C, która uczestniczy między innymi w syntezie kolagenu, a dodatkowo przyspiesza gojenie się ran i ułatwia przyswajanie żelaza. Papryka kryje w sobie również witaminę E oraz prowitaminę A.
- Brokuły. Warzywa te są znakomitym źródłem witaminy A oraz witaminy K, która jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do krzepnięcia krwi. Ponadto w brokułach zawarty jest sulforafan o właściwościach przeciwnowotworowych oraz luteina, która redukuje ryzyko wystąpienia chorób oczu.
- Jarmuż. To niepozorne warzywo jest bogate w luteinę, witaminę K oraz beta karoten. Zawiera także duże ilości wapnia, który jest niezbędnym składnikiem dla zdrowia kości.
- Czosnek. Kryje on w sobie cały szereg składników leczniczych i profilaktycznych. Jest polecany w stanach przeziębienia, grypy oraz różnego rodzaju zakażeń. Czosnek pozwala obniżyć poziom cholesterolu oraz ma korzystny wpływ na poziom glukozy we krwi.
- Pomidor. Jest on źródłem likopenu, który najlepiej wchłania się po obróbce termicznej lub po dodaniu tłuszczu. Z tego względu, potrawy z sosem pomidorowym mogą dostarczyć organizmowi więcej wartości odżywczych, niż spożywanie surowego pomidora. Warto również zaznaczyć, że pomidory zapobiegają rozwojowi raka prostaty, trzustki oraz żołądka, a także zmniejszają poziom trójglicerydów we krwi.
- Bakłażan. To kolejne wyjątkowe warzywo, które może pochwalić się dużą zawartością cennych składników odżywczych. Przede wszystkim stanowi bogate źródło antyoksydantów, w tym antocyjanów. Są to składniki o licznych właściwościach zdrowotnych – chronią przed rozwojem chorób nowotworowych, spowalniają procesy starzenia się organizmu, a także uszczelniają naczynia krwionośne oraz zapobiegają chorobom układu krążenia.
- Dynia. Jest to niskokaloryczne i lekkostrawne warzywo, które wyróżnia się wysoką zawartością potasu i karotenoidów, w tym beta-karotenu. W organizmie przekształca się on w witaminę A, której zadaniem jest hamowanie aktywności wolnych rodników o ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo witamina A obniża ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.
- Natka pietruszki. Jest to często niedoceniany składników, który kryje w sobie mnóstwo witaminy C, a także kwas foliowy oraz żelazo. Spożywanie natki pietruszki jest polecane zwłaszcza osobom zmagającym się z anemią.
- Cykoria. Zawiera ona inulinę, która działa jak naturalny prebiotyk, wspierając rozwój mikroflory jelitowej i korzystnie wpływając na ich funkcjonowanie. Cykoria stanowi źródło witaminy C i K oraz minerałów – potasu, cynku i magnezu.
W naszym zestawieniu przedstawiliśmy najzdrowsze warzywa, o które zdecydowanie warto wzbogacić swoją dietę ze względu na wyjątkowe właściwości. Nie oznacza to jednak, że spożywanie innych warzyw nie przyniesie naszemu organizmowi korzyści. Wręcz przeciwnie – im bogatsza będzie nasza dieta, tym lepiej! Warto sięgać po warzywa o różnych kolorach – każde z nich zawiera inne witaminy oraz minerały. Zróżnicowana, bogata w warzywa dieta stanowi fundament zdrowego odżywiania!
Zdrowe warzywa – jak wprowadzić je do swojej diety?
Nie wszyscy są miłośnikami warzyw, ale wszystkim nam są one potrzebne z uwagi na zawarte w nich mikro- i makrolementy. Jak wprowadzić do diety najzdrowsze warzywa? Wystarczy sprytnie wkomponować je w swoje ulubione posiłki! Nasz catering dietetyczny opiera się na opracowanych przez dietetyczki, zbilansowanych daniach, które zaskakują świetnym smakiem, a przy tym dostarczają organizmowi odpowiednich porcji warzyw. Wśród naszych propozycji znajdziesz diety dopasowane do zróżnicowanych oczekiwań. Jest to np. dieta Optimal, Keto, Hastimoto, a także dieta Vege+Fish skierowana do osób, które nie spożywają mięsa.
Jakie warzywa są najlepsze po treningu?
Zgrabna i wysportowana sylwetka to nieprzemijający trend. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób uprawia różnego rodzaju sporty i trenuje, aby poprawić swój wygląd i wyrzeźbić mięśnie. Dieta osób aktywnych fizycznie powinna być dostosowana do ich potrzeb i uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie na energię. Jakie warzywa są najlepsze po treningu? Sportowcy zdecydowanie powinni wzbogacić swoją dietę o natkę pietruszki, która jest bogata w witaminę C, A, PP, a także składniki mineralne, w tym przede wszystkim wapń, magnez, żelazo i potas. Ponadto w diecie sportowca powinna znaleźć się marchew, ze względu na wysoką zawartość beta-karotenu o działaniu antyoksydacyjnym i wspomagającym regenerację uszkodzonych mięśni i tkanek. Ważnymi składnikami diety osób aktywnych fizycznie są również owoce, które stanowią cenne źródło wielu witamin i antyoksydantów. Szczególnie warte uwagi pod tym względem są jabłka oraz banany.