10 zalet diety pudełkowej w ciąży

Ciąża to często dla przyszłych mam szczególnie wymagający okres, stanowi bowiem pod wieloma względami wyzwanie zarówno dla głowy, jak i dla ciała. Z jednej strony pojawiają się dziesiątki rzeczy, o których musisz pamiętać każdego dnia, i drugie tyle tematów, które trzeba zaplanować, zanim maluch przyjdzie na świat; z drugiej – ciąża potrafi po prostu mocno obciążyć organizm. Jak w tym wszystkim pamiętać o zbilansowanej diecie, która musi spełniać liczne wymogi związane z ciążą? Przyszłe mamy często wybierają rozwiązanie, które wydaje się zarówno wygodne, jak i odpowiedzialne: sprawdzoną dietę pudełkową. W ciąży zalety tego rozwiązania uwidaczniają się dość szybko i sprzyjają zarówno równowadze psychicznej, jak i fizycznej organizmu.

Jakie są wyzwania dietetyczne (i nie tylko) w okresie ciąży?

Każdego dnia pamiętasz o odpowiednim zbilansowaniu wszystkich posiłków, utrzymaniu rozsądnej podaży kalorii oraz unikaniu konkretnych produktów, które mogą zaszkodzić Tobie lub dziecku. Jednocześnie zmagasz się z zachciankami, uważasz na swoje zdrowie, suplementujesz niezbędne witaminy i minerały, a do tego stresujesz się nie tylko dietą czy aktywnością fizyczną, lecz także zwyczajnie przygotowaniami do przyjścia dziecka na świat. A gdyby tak pozwolić sobie odpuścić chociaż część obowiązków? W końcu jedną z zalet diety pudełkowej w ciąży jest obniżenie poziomu stresu – pozwolisz sobie odrobinę odpocząć?

Dieta pudełkowa w ciąży – zalety dla przyszłej mamy

1. Odpowiednia dawka kalorii każdego dnia

Z dietą pudełkową nie musisz martwić się tym, czy odpowiednio komponujesz posiłki, a kontrola masy ciała staje się dużo mniej stresująca. Pamiętaj, że zapotrzebowanie na kaloryczność powinno dobierać się indywidualnie dla każdej przyszłej mamy, uwzględniając przy tym szereg parametrów (m.in. wagę, aktywność, tryb życia, wiek). Co więcej, w każdym trymestrze ciąży zapotrzebowanie to ulega zmianie i ciągłe dopasowywanie posiłków może być zwyczajnie uciążliwe. Łatwa kontrola przyjmowanych kalorii, jaką daje dieta pudełkowa, wiąże się z prawidłowym przyrostem wagi, bezpiecznym przebiegiem ciąży, a także z szybszą regeneracją po rozwiązaniu.

2.  Wykluczenie produktów przeciwwskazanych i potencjalnie niebezpiecznych dla kobiet w ciąży

Z pewnością wiesz, że w okresie ciąży z Twojego jadłospisu są wykluczone wszystkie produkty zawierające niepasteryzowane mleko i jego przetwory, a także surowe mięso i ryby, a nawet – co mniej oczywiste – kiełki, ostre przyprawy czy produkty wędzone. Ponieważ powyższe składniki diety mogą wywołać infekcje pokarmowe, są niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Z ich spożywaniem wiąże się nawet ryzyko przedwczesnego porodu, jak również wystąpienie wad rozwojowych i zakażenie płodu. Korzyści diety pudełkowej w ciąży – oczywiście odpowiednio dobranej i dopasowanej do potrzeb kobiety – to między innymi brak obciążenia stresem związanym z odpowiednim doborem produktów. Z BeDiet Catering nie będzie ich w Twojej diecie – to pewne.

3. Zminimalizowanie dolegliwości

Z ciążą wiążą się bardzo charakterystyczne, często nieprzyjemne lub wręcz uciążliwe dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie. Odpowiednia dieta potrafi wpłynąć pozytywnie na Twoje samopoczucie, także na szybsze lub całkowite ustąpienie objawów takich jak poranne nudności, przewlekłe zmęczenie i rozmaite objawy ze strony układu pokarmowego, w tym wzdęcia i zaparcia.

4. Zmniejszenie ryzyka powikłań

Powszechnie wiadomo, że ciąża wiąże się z ryzykiem rozmaitych powikłań, takich jak anemia, cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy. Korzyści diety pudełkowej w ciąży to jej właściwe zbilansowanie – jeżeli codziennie dostarczysz organizmowi optymalną ilość składników szczególnie potrzebnych w okresie ciąży, ryzyko wystąpienia powikłań znacząco zmaleje!

5. Uwzględnienie szczególnych potrzeb kobiety w ciąży

Zalety diety pudełkowej w ciąży to m.in. odpowiednie zbilansowanie posiłków, które zapewni Ci właściwą (a więc większą niż przeciętna) podaż konkretnych witamin i składników mineralnych. W BeDiet komponując dietę dla kobiet w ciąży, zwiększamy liczbę produktów, które bogate są w:

  • kwas foliowy, 
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe, 
  • żelazo, 
  • jod, 
  • witaminę D3, 
  • magnez. 

Pamiętaj, że nad jadłospisem dla kobiet w ciąży pracują doświadczeni dietetycy kliniczni, którzy uwzględniają wszystkie te potrzeby – to nie przypadkowe dania, a w pełni zbilansowana dieta dopasowana do Twoich potrzeb.

6. Mniejsze zachcianki

Urozmaicone, odpowiednio zbilansowane pod kątem witamin, składników mineralnych, makroskładników i kalorii menu z właściwą podażą białka może istotnie zmniejszyć odczuwanie zachcianek! Jeśli nie musisz codziennie wymyślać, co ugotować, oraz ograniczysz myśli też nieco mniej krążą w kierunku tego, co przyjemne, a niekoniecznie sprzyjające zdrowiu.

7. Oszczędność czasu i sił

Decydując się na dietę pudełkową, nie musisz planować jadłospisu, robić zakupów (oraz nosić ciężkich siatek!) ani stać w kuchni, przygotowując potrawy i zmagając się z bólem pleców. To jeden z nieocenionych plusów diety pudełkowej w ciąży, szczególnie w przypadku kobiet, które zmagają się ze spadkiem sił i gorszym samopoczuciem w ciąży.

8. Regularne posiłki

Dieta pudełkowa sprzyja regularności w spożywaniu posiłków, a to aspekt szczególnie ważny w czasie ciąży. Optymalna liczba posiłków w ciągu dnia to 5, najlepiej podzielone na 3 główne i 2 mniejsze. Aby uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego, odstępy między posiłkami powinny wynosić ok. 3 godziny. Zapewni Ci to brak napadów głodu, ograniczy ochotę na słodycze i przekąski, pozwalając kontrolować przyrost masy ciała.

9. Szybsza regeneracja po porodzie

Prawidłowe odżywienie organizmu to klucz do szybkiego powrotu do formy po porodzie. Dobrze dobrana dieta pudełkowa zapobiega powstawaniu niedoborów, które po ciąży mogą objawiać się łamliwością paznokci, wypadaniem włosów czy pogorszeniem stanu cery. 

10. Opieka dietetyka klinicznego

Wiemy, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, dlatego wszystkim przyszłym mamom, które decydują się na dietę pudełkową, zapewniamy profesjonalne wsparcie dietetyka klinicznego. Osoba korzystająca z cateringu BeDiet zawsze będzie mogła poradzić się osoby, która zna się na rzeczy!