Czy łapiesz się na tym, że w ciągu dnia nachodzi Cię ochota na coś słodkiego? Wydaje Ci się, że nie możesz zapanować nad swoim apetytem? Jak wiadomo, spożywanie słodyczy przynosi radość i poprawia nastrój, jednak tylko na chwilę. Kostka czekolady nikomu nie zaszkodzi, jednak co innego dzieje się w momencie, kiedy cukierki, ciastka czy słodkie napoje stają się obowiązkową pozycją naszego codziennego jadłospisu. Co zrobić, żeby jeść mniej słodyczy i ograniczyć cukier? Podpowiadamy!
Co znajdziesz w artykule?
Jak ograniczyć cukier w diecie?
Dieta obfitująca w cukier jest szkodliwa. Wynika to z faktu, że spożywanie słodkich produktów, w większej ilości i regularnie, niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.
Warto zastanowić się więc:
- Jak często sięgamy po słodycze?
- Jakie znaczenie mają one dla nas w danej chwili?
- Czy słodkości stanowią nagrodę, formę pocieszenia, czy są rytuałem wypracowanym w dzieciństwie?
Co więcej, dobrym pomysłem jest stworzenie listy, w której wypiszemy negatywne konsekwencje nadmiernego spożycia słodyczy. Mowa tutaj o aspektach takich jak: wzrost masy ciała, próchnica, trądzik, ciągłe uczucie zmęczenia i brak energii, a także ryzyko przewlekłych chorób. Jak skutecznie ograniczyć cukier w diecie? Warto zwizualizować sobie sytuację, co się stanie, jeśli pokonamy apetyt na słodycze i co dzięki temu zyskamy. W kolejnym kroku należy stworzyć plan działania, który pozwoli Ci zrozumieć mechanizmy, jakimi kieruje się organizm podczas odstawiania cukru z jadłospisu.
Co zrobić, aby jeść mniej słodyczy?
Wyeliminuj słodkie napoje z diety
Z badań wynika, że uzależnienie od cukru to problem, który dotyka w dużej mierze osoby spożywające duże ilości napojów słodzonych – również tych mlecznych. W tym miejscu warto zastanowić się, jak to zmienić. Jak ograniczyć chęć na słodycze? Wyznaczaj limity dzienne i stopniowo wykluczaj z diety słodzone napoje, a także cukier dodawany do kawy lub herbaty. Ustalanie pewnych umownych granic pozwoli nam przejąć kontrolę nad całym procesem i stopniowo odzwyczaić się od nadmiernego spożycia substancji słodzących.
Postaw na zdrowe zamienniki słodyczy
Jak ograniczyć chęć na słodycze? Jeśli przygotowujesz listę na zakupy, wykreśl z niej wszystkie słodycze ze sklepowych półek. Kupne przekąski można wymienić na zdrowe i domowe zamienniki przygotowane we własnym zakresie. Domowy baton czy ciastko da tyle samo satysfakcji co tradycyjne słodycze, a równocześnie pozwoli ograniczyć spożywanie cukru i pozostałych niezdrowych dodatków. Obecnie w sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć szeroką gamę różnorodnych przekąsek, które są słodzone ksylitolem, erytrytolem bądź stewią, co stanowi znacznie lepszą alternatywę dla białego cukru.
Czytaj etykiety produktów
Stojąc przed półką pełną kolorowych opakowań, często nie wiemy, czym kierować się przy wyborze konkretnego produktu. Jak nie zgubić się w gąszczu etykiet? Przed zakupem ulubionego soku, jogurtu czy płatków muesli, warto czytać etykiety i ocenić, czy produkt jest wartościowy dla naszego zdrowia. I choć na opakowaniu widnieje napis “fit”, to wcale nie oznacza, że dany produkt będzie posiadać najlepszy skład na rynku. Cukier jest składnikiem wielu produktów – w dużych ilościach można znaleźć go, chociażby w ketchupie czy musztardzie, dlatego przed zakupem produktu pochodzącego od danego producenta warto zapoznać się z etykietą każdego produktu, a z czasem łatwiej nam będzie rozpoznawać dobre dla naszego zdrowia alternatywy.
Spróbuj zmienić dotychczasowe nawyki
Czy trudno Ci wyobrazić sobie poranek bez muesli? Kto powiedział, że musisz z niego rezygnować? Produkt ze sklepowej półki zamień na domową wersję. W tym celu wymieszaj suszone owoce, orzechy, płatki i pestki. To świetna alternatywa dla pełnych cukru sklepowych płatków. W podobny sposób możesz wymienić owocowy jogurt na naturalny z dodatkiem suszonych owoców czy orzechów, które masz akurat pod ręką. Jak ograniczyć apetyt na słodycze? Sięgnij po domowe, zdrowe i pochodzące ze sprawdzonych źródeł zamienniki.
Postaw na domowe gotowanie
Gotowe dania dostępne na sklepowych półkach są często przetworzone, a ich skład pozostawia wiele do życzenia. Korzystając z gotowych przepisów, jesteśmy w stanie kontrolować, ile cukru spożywamy i redukować go z biegiem czasu.
Nagradzaj się!
Jak poprawić sobie humor? Co zrobić, aby dzień stał się przyjemniejszy? Z pewnością istnieje wiele lepszych sposobów niż zjedzenie czekolady. Sprezentuj sobie ciekawą książkę, nagrodź się nowym kosmetykiem lub zwyczajnie zastąp słodycz szklanką wody i ciesz się z satysfakcji, że możesz wytrwać w postanowieniu.
Co zrobić, żeby jeść mniej słodyczy i cukru? Jedno jest pewne, zmniejszenie apetytu na słodkości będzie następowało wraz z malejącą ilością cukru w diecie oraz skupieniem się na zbilansowanej i różnorodnej diecie. Wdrożenie drobnych zmian do odżywiania i zmiana nawyków pozwolą Ci ograniczyć spożywanie cukru, a także wytrwać w postanowieniach. Przekonaj się sama!
Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem, w którym podpowiadamy, jakie są zamienniki białego cukru w diecie.