Zdecydowałaś się karmić piersią swojego malucha? W takim razie na pewno pierwsze pytanie, jakie pojawiło się w Twojej głowie, dotyczy tego, co możesz jeść. Nic w tym dziwnego, w końcu codzienna dieta ma ogromny wpływ na sposób funkcjonowania Twojego organizmu, które musi się zregenerować po ciąży i porodzie. Dowiedz się zatem, co warto jeść, karmiąc piersią.
Co można jeść w trakcie karmienia piersią?
Nie ma jednej zasady, którą powinnaś się kierować, ponieważ ogromne znaczenie ma wybrana przez Ciebie dieta np. wegetariańska. Ważne są też alergie bądź inne problemy zdrowotne, jakie masz Ty lub Twoje dziecko. Oprócz tego zawsze zwracaj uwagę na to, jak maluch reaguje na jedzone przez Ciebie produkty.
Pamiętaj, jak ważne jest to, abyś w trakcie karmienia piersią nie stosowała diety eliminacyjnej. W tym momencie może ona zaburzyć sposób funkcjonowania Twojego organizmu. Poza tym dostosuj kaloryczność posiłków do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli chcesz się wtedy skupić przede wszystkim na dziecku, to nie musisz przejmować się przygotowywaniem posiłków. W takim przypadku po prostu postaw na gotową dietę, którą otrzymasz prosto pod drzwi. Istotne jest także to, żebyś stosowała się do kilku ogólnych zasad żywieniowych dla karmiących kobiet.
Produkty pełnoziarniste
Podstawowym składnikiem codziennej diety powinny być produkty pełnoziarniste typu makaron, a także pieczywo razowe lub graham. Poza tym koniecznie jedz kasze — najlepiej gryczaną, jęczmienną bądź jaglaną. W końcu są bogate w składniki mineralne np. żelazo i magnez. Oprócz tego zawierają sporo witamin z grupy B — szczególnie tuż po porodzie stanowią istotny element diety, gdyż mają zbawienny wpływ na układ nerwowy.
Warzywa i owoce
Nie zapomnij o tym, aby kilka razy dziennie jeść warzywa i owoce. Znajdziesz w nich mnóstwo witamin oraz składników mineralnych. Dzięki nim Twój organizm jeszcze szybciej się zregeneruje. Poza tym wybieraj te produkty, które lubisz najbardziej, a wtedy nie będziesz musiała się ograniczać.
Nabiał
Jeżeli nie ma żadnych uwarunkowań zdrowotnych do tego, abyś nie spożywała nabiału, to koniecznie włącz ten składnik do codziennej diety. Szczególnie stawiaj na produkty zawierające żywe kultury bakterii, bo to właśnie one mają najlepszy wpływ na Twój organizm i sposób funkcjonowania malucha. Zatem nie odmawiaj sobie mleka, jogurtu, kefiru czy twarogu. Nabiał to ogromna dawka wapnia i białka, czyli dwóch składników odpowiedzialnych za budowę kości oraz zębów u dziecka.
Mięso i ryby
Jesz mięso? W takim razie kilka razy w tygodniu skuś się na chude mięso — najlepiej drób. Raz po raz możesz też zjeść bardzo dobrej jakości, sprawdzone wędliny, ale możesz również w prosty sposób przygotować domowy, pieczony schab. Kupne wędliny często mają w swoim składzie za dużo soli i dodatków konserwujących.
Podczas karmienia piersią nie odmawiaj sobie ryb — morskie gatunki doskonale uzupełnią codzienną dietę. Najlepiej zadbaj o to, aby ryby lądowały na Twoim stole przynajmniej dwa razy w tygodniu, a wtedy dostarczysz organizmowi mnóstwo jodu. Ogromne znaczenie ma także obecność w rybach nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 — to właśnie one wpływają na prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Poza tym wiele badań potwierdza, że spożywanie ryb w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią sprawia, że maluchy prawidłowo rozwijają układ nerwowy oraz wzrok.
Tłuszcze
Podczas karmienia zarówno Tobie, jak i dziecku potrzebne są tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Ważne jest przede wszystkim to, abyś omijała tłuszcze trans, występujące przede wszystkim w wysoko przetworzonych produktach i fast foodach. Zamiast tego postaw na oliwę z oliwek bądź awokado — doskonale sprawdza się do smarowania kanapek jako smarowidło. Poza tym wybieraj drogocenne dla zdrowia olej rzepakowy, lniany z pestek dyni czy z wiesiołka.
Co należy pić, karmiąc piersią?
Zadbaj o to, aby każdego dnia pić przynajmniej 2-2,5 litrów wody. Standardowo podczas karmienia powinnaś wypijać minimum litr więcej niż wcześniej. Przede wszystkim dlatego, że maluch każdego dnia pije 800-1000 ml mleka, a do jego wyprodukowania potrzebujesz właśnie wody. Koniecznie wybieraj wersję niegazowaną, najlepiej nisko- lub średnio zmineralizowaną.
Oprócz wody możesz też pić napary ziołowe np. z mięty, a także herbatki owocowe, świeżo wyciskane owoce, domowe kompoty, koktajle i napoje mleczne.
Pamiętaj również o tym, że Twój organizm będzie się dopominał najwięcej płynów w trakcie karmienia i tuż po nim, dlatego zawsze trzymaj przy sobie szklankę wody. Wtedy w każdej chwili będziesz mogła uzupełnić niezbędną wodę.