Nadczynność tarczycy a dieta – jak komponować?

Do najczęściej występujących zaburzeń czynności tarczycy należy nadczynność, zwana inaczej hipertyreozą. Zaburzenie to polega na nadmiernej produkcji tarczycy, czego rezultatem jest szereg niepożądanych skutków w całym organizmie. Jak komponować dietę w przypadku nadczynności tarczycy? Dowiesz się w naszym artykule!

Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy przynosi podobne objawy jak nerwica, przez co oba te zaburzenia bywają ze sobą mylone. Do podstawowych symptomów nadczynności tarczycy należy nadmierne pobudzenie, nerwowość, wzmożona potliwość, przyspieszona czynność serca, utrata wagi, zwiększone pragnienie, wypadanie włosów, a także nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne. Nadczynność tarczycy diagnozuje lekarz na podstawie odpowiednich badań. Leczenie polega na podawaniu leków zmniejszających produkcję hormonów oraz przestrzeganiu odpowiedniej diety.

Nadczynność tarczycy – dieta i jej wpływ na zdrowie

Dieta przy nadczynności tarczycy ma na celu redukcję niepożądanych objawów i odpowiednie odżywienie organizmu. Należy zadbać o to, aby dieta dostarczała optymalnej ilości kalorii oraz składników odżywczych, co pozwoli zapobiec wychudzeniu i wspomoże prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Z uwagi na podwyższony metabolizm, osoby zmagające się z nadczynnością tarczycy są bardziej narażone na niedobory pokarmowe i często muszą spożywać większą ilość kalorii w stosunku do osób zdrowych. Ich dieta powinna obfitować w produkty wysokoenergetyczne i bogate w antyoksydanty.

Nadczynność tarczycy dieta – co jeść?

W przypadku nadczynności tarczycy, bardzo ważne jest trzymanie się właściwych zasad odżywiania. Najważniejsze z nich to:
• dbanie o odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia. Przy prawidłowej masie ciała wskazane jest stosowanie diety normokalorycznej, a jeśli występuje niedowaga lub masa ciała ulega zmniejszaniu, należy wprowadzić dietę wysokokaloryczną. Czym jest dieta normokaloryczna? Jej kaloryczność powinna być taka sama, ile wynosi całkowita przemiana materii, której wartość można uzyskać na podstawie określonych wyliczeń. Najlepiej, jeśli całkowita przemiana materii jest ustalona przez dietetyka.
Dieta wysokokaloryczna może być stosowana do momentu, aż poziom hormonów w organizmie wyrówna się. Wówczas należy zmienić dietę na normokaloryczną.
• Odpowiednia ilość białka w diecie. Można je dostarczyć, spożywając takie produkty jak chude mięso, ryby, jaja, mleko oraz jego przetwory, a także nasiona roślin strączkowych.
• Spożywanie tłuszczów roślinnych takich jak olej lniany, oliwa z oliwek, orzechy i awokado.
• Stosowanie diety lekkostrawnej i unikanie produktów ciężkostrawnych oraz mocno przetworzonych. Należą do nich fast foody, produkty smażone oraz ostre przyprawy. Wskazane jest przygotowywanie posiłków takimi metodami jak gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, duszenie oraz pieczenie.
• Rezygnacja z napojów energetycznych oraz produktów o działaniu pobudzającym takich jak kawa, mocna herbata, yerba mate oraz coca cola.
• Spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, świeżych posiłków oraz dobrej jakości warzyw i owoców, które stanowią źródło antyoksydantów.
• Dbanie o odpowiedni poziom witaminy D. Z uwagi na niewielką ilość słońca, w okresie jesienno-zimowym wskazana jest suplementacja tego składnika.
• Dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia w diecie. Składnik ten jest szczególnie ważny przy nadczynności tarczycy. Zwiększony metabolizm, będący skutkiem tego zaburzenia, podnosi ryzyko osteoporozy. Z tego względu należy zadbać o to, aby wzbogacić posiłki o odpowiednią ilość wapnia. Bogatym źródłem wapnia są takie produkty jak zielone warzywa liściaste, migdały, mleko oraz przetwory mleczne, nasiona roślin strączkowych oraz mak.
• Ograniczenie ilości produktów będących źródłem jodu. Dlaczego jest to takie istotne? Zwiększona ilość jodu w diecie przy nadczynności tarczycy może skutkować nasileniem objawów tego zaburzenia. Najwięcej jodu można znaleźć w soli kuchennej jodowanej oraz w rybach morskich.
• Dbanie o odpowiednią ilość magnezu w diecie. Ten składnik mineralny ma bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy i może łagodzić nerwowość oraz nadpobudliwość. Głównym źródłem magnezu w diecie są produkty pełnoziarniste, orzechy, rośliny strączkowe, natka pietruszki, a także warzywa liściaste takie jak zielone sałaty oraz jarmuż.
• Prawidłowe nawodnienie organizmu.

O czym jeszcze pamiętać przy nadczynności tarczycy?

Trzymanie się zasad prawidłowego odżywiania to jeszcze nie wszystko, o czym należy pamiętać przy nadczynności tarczycy. Niezmiernie ważna jest także higiena żywienia. Dużą rolę odgrywa regularność posiłków oraz spożywanie ich w odpowiednich warunkach – w spokoju, bez pośpiechu oraz czynników rozpraszających, takich jak telewizor lub telefon. Należy także pamiętać o dokładnym przeżuwaniu posiłków.
Kolejnymi bardzo ważnymi, a często bagatelizowanymi aspektami są: dbanie o wystarczająco długi sen, regularne spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz obniżenie poziomu stresu i nauka radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Wszystkie wymienione czynniki mają niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i nabierają szczególnego znaczenia przy takich zaburzeniach, jak nadczynność tarczycy.

Jaka dieta przy nadczynności tarczycy?

Skomponowanie pełnowartościowej diety przy nadczynności tarczycy nie jest łatwe ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na kaloryczność oraz określone składniki odżywcze. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest dieta pudełkowa Be Diet Hashimoto, która została opracowana z myślą o osobach zmagających się z problemami z tarczycą. Dzienny jadłospis opiera się o 5 bogatych w składniki odżywcze posiłków. Dieta dostępna jest w 4 wariantach kalorycznych, które można dobrać do indywidualnego zapotrzebowania swojego organizmu. Posiłki zostały skomponowane tak, aby zmniejszyć objawy towarzyszące chorobom tarczycy, obniżyć stan zapalny oraz zapewnić stały poziom energii w ciągu całego dnia.