Pośpiech, zamieszanie, rodzinna pogoń do szkoły i do pracy. Poranki rzadko sprzyjają wspólnym posiłkom w spokojnej atmosferze. A przecież to właśnie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w trakcie całego dnia! To zdanie jak mantra jest powtarzane przez dietetyków i trudno się z nim nie zgodzić. Szczególnie, jeśli mowa o najmłodszych. A jednak, pierwszy posiłek w ciągu dnia często jest przez nas bagatelizowany, co niesie za sobą konsekwencje np. w postaci braku energii w ciągu dnia lub wieczornych napadów głosu.
Dlaczego nie powinniśmy zapominać o śniadaniu?
Pomijanie śniadania jest dużym grzechem w diecie wielu dorosłych, ale znaczenie tego posiłku jest jeszcze większe w przypadku dzieci. Po wielogodzinnym nocnym poście, rozwijający się organizm malucha potrzebuje paliwa. Pierwszy posiłek zjedzony po pobudce daje mu energię do nauki i zabawy na cały dzień.
Badania wskazują, że dzieci jedzące zdrowe śniadania cieszą się lepszą odpornością i koncentracją. Mniej chętnie sięgają również po niezdrowe przekąski np. w postaci słodyczy, paluszków, krakersów czy chipsów, dzięki czemu są w mniejszym stopniu narażone na nadwagę.
Dlaczego jeszcze zdrowe śniadania dla dzieci są takie ważne?
• Wspierają koncentrację i zapamiętywanie, dzięki czemu pomagają osiągać lepsze wyniki w nauce.
• Regulują pracę przewodu pokarmowego, zmniejszając ryzyko bólów brzucha. Częste pomijanie śniadania może prowadzić do refluksu lub nadkwasoty.
• Zdrowe śniadania poprawiają również samopoczucie! Po zjedzeniu śniadania spada poziom kortyzolu, czyli inaczej hormonu stresu. Pierwszy posiłek ma więc korzystny wpływ na to, jak czuje się Twoje dziecko o poranku 😊
Zdrowe śniadanie dla dzieci
Co zrobić, jeśli nasz maluch nie chce zjeść śniadania albo ma ochotę na coś niezdrowego? Zamień popularne, niskowartościowe produkty na ich zdrowsze zamienniki!
Biała bułka, drożdżówka, płatki kukurydziane z ulubionym bohaterem bajki na opakowaniu. Jeśli Twój maluch ma ochotę na takie właśnie produkty, rozwiązanie jest jedno – pozbądź się ich z domu. Wyeliminowanie z zasięgu wzroku niezdrowych rzeczy ograniczy chęć dziecka na sięgnięcie po nie i jednocześnie zachęci malucha do odkrywania nowych smaków.
Wysoko przetworzone płatki kukurydziane zamień na płatki owsiane, które są produktem naturalnym i niezwykle bogatym w składniki odżywcze. Twoje dziecko ma problem z ich akceptacją? Zacznij od domowego muesli przyrządzonego z suszonych owoców, dowolnych orzechów, miodu, cynamonu i oczywiście płatków. A może Twoja pociecha lubi wiórki kokosowe, słonecznik lub inne naturalne dodatki? Możecie razem stworzyć zdrowe, domowe Muesli z ulubionych składników dziecka. Pamiętaj, że wspólne szykowanie posiłków znacznie zwiększa szanse na to, że maluch chętnie ich spróbuje. Kto wie, być może na stałe dołączą do jego codziennego jadłospisu!
Jogurt owocowy wymień na połączenie jogurtu naturalnego ze świeżymi owocami lub musem owocowym i miodem. Białe bułki zamień na pieczywo typu graham. Pamiętaj, że sok owocowy może stanowić tylko dodatek, nie powinien natomiast stanowić samodzielnego posiłku. Optymalna dzienna ilość soku dla dziecka to 1 szklanka. To bardzo ważne, ponieważ wiele dzieci znacznie przekracza tę ilość. Musisz pamiętać o tym, że sok owocowy, chociaż jest źródłem wielu cennych witamin, jednocześnie zawiera również dużo cukrów prostych, których nadmiar w diecie dziecka nie jest wskazany. Zamiast podawać dziecku słodki soków, spróbuj zachęcić dziecko do sięgania po świeże owoce i warzywa. Podane w odpowiedniej formie, mogą okazać się smaczną i zdrową przekąską dla całej rodziny! Na naszym blogu znajdziesz praktyczne porady, jak zachęcić malucha do jedzenia warzyw. Zapoznaj się z nimi koniecznie!
Nie możesz zapomnieć, że to Ty, Mamo, jesteś najlepszym przykładem dla swojego dziecka i ono patrząc na Ciebie naśladuje Twoje zachowania. Dzieci są czujnymi obserwatorami, którzy wiele swoich nawyków czerpią ze stylu życia oraz zachowań wypatrzonych u innych członków rodziny. A zatem, jeśli sama wychodzisz z domu bez śniadania, tak też będzie chciał zachowywać się maluch. Jeśli natomiast pamiętasz o śniadaniu, ale szykujesz je na szybko i z byle jakich składników, Twoje dziecko również będzie wzorowało się na Tobie i nie będzie chciało jeść zdrowych śniadań.
Śniadanie dla dzieci – przepisy
Szukasz pomysłu na śniadanie dla dzieci? Zastanawiasz się, jak zachęcić malucha do zjedzenia zdrowego posiłku zamiast ulubionych, wysoko przetworzonych płatków śniadaniowych lub słodkich jogurtów?
Oto nasze propozycje na dobry początek dnia. Przygotowanie tych posiłków zajmie Ci nie więcej niż 25 minut:
Jaglanka kokosowa z truskawkami
· 1/3 szklanki mleka kokosowego
· pół szklanki wody
· Łyżeczka miodu
· 3 łyżki kaszy jaglanej
· Kilka truskawek
Kaszę dokładnie przepłucz pod gorącą wodą i dodaj do wrzącego mleka połączonego z wodą. Gotuj do momentu, kiedy kasza będzie miękka. W międzyczasie dodaj miód. Podawaj z truskawkami lub innymi, dowolnymi owocami.
Jajko zapiekane w bułce
· grahamka
· jajko
· 1/3 kulki sera mozzarella
· plaster pomidora
· szczypiorek
Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Wewnątrz przekrojonej i wydrążonej grahamki ułóż pokrojony drobno ser mozzarella. Rozbij jajko i wlej je do wnętrza bułki. Posyp pokrojonym w kostkę pomidorem i piecz przez 15-20 minut. Posyp świeżym szczypiorkiem.
Kakaowe placuszki bananowe
· 2-3 łyżki płatków owsianych
· Banan
· Łyżeczka kakao
· Jajko
· Łyżeczka miodu
· Do podania – świeże owoce i jogurt naturalny
Banana rozgniatamy i mieszamy z resztą składników. Smażymy krótko na rozgrzanej patelni z odrobiną oliwy. Podajemy ze świeżymi owocami i jogurtem naturalnym.
Jeśli spodobały Ci się nasze propozycje śniadań, zachęcamy również do zapoznania się z innymi przepisami na zdrowe śniadania i przekąski dla dziecka, które możesz znaleźć na naszym blogu!
Pełnowartościowe śniadanie to energia na cały dzień. Zadbaj o to, aby Twój maluch cieszył się nią od samej pobudki!