Kto z nas nie chciałby cieszyć się zgrabną i szczupłą sylwetką bez większego wysiłku? Utrzymanie prawidłowej wagi ciała nie wszystkim przychodzi łatwo. Kilka dodatkowych kilogramów nie stanowi jeszcze poważnego problemu, jednakże znaczna nadwaga lub otyłość mogą już prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Chcesz zacząć się odchudzać? Sprawdź, jakie tempo odchudzania jest dla Ciebie optymalne!
Zdrowe tempo odchudzania
Przed rozpoczęciem odchudzania, warto wyznaczyć sobie cel, do którego będziemy dążyć. Najlepiej zacząć od małych kroczków, np. zgubienia pięciu kilogramów. W internecie nietrudno znaleźć diety oraz metody, które rzekomo pozwalają schudnąć nawet kilka kilogramów w tydzień. Zdecydowanie nie jest to jednak bezpieczne tempo odchudzania. Zbyt restrykcyjna dieta oraz szybka utrata wagi osłabiają organizm, mogą prowadzić do niedoboru składników mineralnych, a co za tym idzie, anemii oraz problemów hormonalnych.
Jakie tempo odchudzania jest optymalne? Ile można schudnąć w tydzień? Zgodnie z zaleceniami dietetyków, bezpieczne tempo odchudzania powinno mieścić się w zakresie 0,5-1% masy ciała w przeciągu tygodnia.
W niektórych przypadkach dopuszczalny jest szybszy spadek masy ciała. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zmagają się z otyłością oraz wysokim poziomem otłuszczenia. W takiej sytuacji, zdrowe tempo odchudzania może wynosić nawet 1,5 do 2 % masy ciała w ciągu tygodnia.
Ile można schudnąć w miesiąc? To zależy od tego, jaka jest nasza waga przed rozpoczęciem odchudzania i jakie jest zalecane tempo chudnięcia. Osoba o niewielkiej nadwadze może bezpiecznie zgubić 2 kilogramy w ciągu miesiąca, natomiast osoba z dużą nadwagą lub otyłością, może schudnąć nawet 58 kilogramów! Jakie jest zdrowe tempo odchudzania? Najlepiej skonsultować tą kwestię z dobrym dietetykiem, który pomoże ustalić optymalny plan utraty wagi na podstawie indywidualnych parametrów takich jak płeć, wiek, masa ciała oraz aktywność fizyczna.
Skuteczne, zdrowe i bezpieczne odchudzanie
Często zdarza się, że tempo odchudzania jest najszybsze na samym początku, tuż po rozpoczęciu diety, a z czasem utrata masy ciała zwalnia i stabilizuje się. Im dłużej jesteśmy na redukcji, tym wolniejszy może być spadek masy ciała. Po upłynięciu kilku tygodni lub miesięcy, może również nastąpić całkowite zatrzymanie odchudzania, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem.
Tempo odchudzania jest kwestią indywidualną, która zależy od wielu czynników, w tym ustalonego deficytu kalorycznego, wagi początkowej, spontanicznej aktywności fizycznej, nawodnienia, rodzaju, częstotliwości oraz intensywności wykonywanych treningów, hormonów, a także ilości tkanki mięśniowej w organizmie. Każdy z tych aspektów ma wpływ na to, w jakim tempie będziemy tracić kolejne kilogramy. Pamiętajmy o tym, że zdrowe tempo odchudzania przekłada się na większą skuteczność oraz trwałość uzyskanych rezultatów. Aby redukcja masy ciała była skuteczna, warto również poznać 5 niezdrowych mitów na temat odchudzania. Niektóre z nich są mocno rozpowszechnione, chociaż tak naprawdę mają niewiele wspólnego z prawdą!
Ile powinien wynosić deficyt kaloryczny? Najlepiej, aby mieścił się on w zakresie 300-500 kcal. W takim przypadku redukcja masy ciała przebiega we właściwym tempie, a organizm może pracować prawidłowo. Dlaczego jest to takie ważne? Zbyt szybkie tempo odchudzania stanowi dla naszego organizmu poważne wyzwanie i może być dużym obciążeniem. Osoby, którym zależy na szybkiej redukcji masy ciała, szybciej tracą mobilizację i rezygnują z diety, a dodatkowo narażają się na zaburzenia odżywiania, niedobory pokarmowe, problemy hormonalne, osłabienie i złe samopoczucie, a także wiele innych niepożądanych konsekwencji zdrowotnych.
Co może mieć negatywny wpływ na tempo odchudzania?
Istnieją różne czynniki, które mogą zaburzać redukcję masy ciała i tym samym spowalniać ją. Poniżej opisujemy najczęściej występujące czynniki które sprawiają, że tempo odchudzania spada, a nawet zatrzymuje się:
- intensywna aktywność fizyczna. Oczywiście, różnego rodzaju treningi sportowe są jak najbardziej wskazane dla wspomagania odchudzania oraz kształtowania swojej sylwetki. Intensywne ćwiczenia mogą jednak spowodować opuchnięcie mięśni, czego konsekwencją jest zatrzymanie spadku masy ciała. Jest to całkowicie normalne zjawisko, które ustępuje po kilku treningach. Zatrzymanie, a czasami nawet wzrost masy ciała nie jest spowodowany zwiększeniem masy tłuszczowej, a konsekwencją zatrzymania się wody w organizmie.
- Hormony. Ten czynnik zwykle dotyczy kobiet, zwłaszcza w fazie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W tym czasie zmieniający się poziom hormonów może wpływać na zatrzymywanie się wody w organizmie. Niektóre kobiety przed miesiączką obserwują wzrost wagi o 1, a nawet 2 kilogramy. Już kilka dni po miesiączce, waga wraca do normalnego poziomu.
- Retencja wody, czyli zatrzymywanie wody w organizmie. Powodem takiego stanu może być np. zwiększona ilość soli w spożywanych posiłkach, zbyt mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, zbyt wysoka ilość węglowodanów w diecie, a także problemy hormonalne.
Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do zatrzymywania się wody w organizmie, czego konsekwencją są duże wahania wagi – nawet do 1-2 kg w przeciągu jednego dnia! Można uniknąć tego efektu, wypijając odpowiednią ilość płynów (co najmniej 30ml na każdy kilogram masy ciała), zwiększając poziom aktywności fizycznej a także redukując ilość soli i wysoko przetworzonych produktów w swoim codziennym jadłospisie. Warto wdrożyć zdrowo zbilansowaną, opartą na naturalnych produktach dietę, taką jak np. nasza dieta Optimal.
Podsumowując, tempo odchudzania jest kwestią indywidualną i wpływ na nie może mieć bardzo wiele różnorodnych czynników. Organizm każdego z nas jest inny, dlatego rezultaty tej samej diety mogą być różne u kilku osób. Pamiętaj, że nie warto porównywać się z innymi osobami, ponieważ możesz osiągnąć swój upragniony cel w zupełnie innym czasie. Najważniejsze, aby efekty odchudzania były trwałe!