Podstawą zdrowo zbilansowanej diety są warzywa i owoce. Każde z nich kryje w sobie mnóstwo cennych mikroskładników, a niektóre stanowią prawdziwe bomby witaminowe! Ponadto owoce i warzywa stanowią bogate źródło związków bioaktywnych, takich jak karotenoidy, likopen, witamina C, E, selen, a także błonnik. Ze względu na cały szereg cennych dla zdrowia składników, spożywanie warzyw i owoców jest szczególnie ważne podczas ciąży, kiedy zapotrzebowanie organizmu na mikroelementy znacząco wzrasta. Jakie owoce i warzywa jeść w ciąży? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Najzdrowsze owoce w ciąży
Dlaczego spożywanie owoców i warzyw jest tak ważne? Wiele z nich stanowi prawdziwą skarbnicę antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Ponadto owoce i warzywa wspomagają odporność, regulują wydzielanie hormonów, a także chronią organizm przed wieloma groźnymi chorobami, w tym przede wszystkim przed cukrzycą, schorzeniami układu krążenia oraz przed nowotworami. To wszystko zapewniło im fundamentalną pozycję w Piramidzie Zdrowego Żywienia.
Jakie owoce i warzywa jeść w ciąży?
Warzywa i owoce w ciąży powinny znaleźć się w codziennej diecie. Mało tego, mają one istotny wpływ na zdrowie mamy jeszcze przed zajściem w ciążę, dlatego warto zwiększyć ich ilość w swoim menu już na etapie planowania dziecka.
Jaka jest zalecana ilość owoców i warzyw w ciąży i które najlepiej wybierać? Zalecane jest spożywanie około 500 g warzyw w 5 porcjach, przy czym 1 porcja to może być np. kubek zielonej sałaty, 2-3 średniej wielkości ziemniaki lub ½ kubka gotowanych warzyw. Jeśli chodzi natomiast o owoce, optymalna ilość to około 350 g dziennie w 4 porcjach. 1 porcja to może być np. małe jabłko, ¼ kubka suszonych owoców czy ½ kubka soku przecierowego. Taka ilość warzyw i owoców w codziennej diecie dostarcza organizmowi zalecanej ilości witaminy C oraz β-karotenu. Składniki te są dla kobiet w ciąży wyjątkowo ważne, ponieważ obniżają ryzyko przedwczesnego porodu oraz stanu przedrzucawkowego. Ponadto, zawarty w owocach i warzywach błonnik zapobiega pojawianiu się zaparć, które są częstym problemem kobiet ciężarnych.
W jakiej postaci najlepiej spożywać warzywa i owoce? Mogą mieć one formę surówki, sałatki, dodatku do kanapek, koktajlu czy smoothie przygotowanego na bazie owoców i wzbogaconego dodatkiem warzyw. Najwyższą zawartość składników odżywczych mają wtedy, gdy są spożywane zaraz po przygotowaniu.
Jakie są najzdrowsze owoce w ciąży? Tak naprawdę, każde owoce i warzywa zawierają inne składniki odżywcze. Aby kompletnie zaspokoić zapotrzebowanie organizmu, najlepiej stosować zróżnicowaną dietę bazującą na rozmaitych owocach oraz warzywach. Urozmaicona dieta stanowi fundament zdrowego odżywiania nie tylko w okresie ciąży i laktacji!
Niezwykle ważne dla bezpieczeństwa przyszłej mamy i jej dziecka jest unikanie spożywania psujących się warzyw i owoców. Dodatkowo należy pamiętać o dokładnym myciu spożywanych produktów pod bieżącą wodą, a także o przechowywaniu ich w odpowiednich warunkach. Aby mieć pewność wysokiej jakości owoców i warzyw, kupuj je wyłącznie w sprawdzonych sklepach.
Jeśli masz cukrzycę ciążową, uważaj na ilość oraz rodzaj spożywanych owoców. Co prawda są one bogate w składniki odżywcze, ale jednocześnie zawierają również cukry proste. Z tego względu powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach i bezpośrednio po głównych posiłkach. Optymalna ilość to dwa owoce wielkości średniego jabłka. Przy cukrzycy ciążowej najlepiej wybierać owoce posiadające niski indeks glikemiczny. Należą do nich np. gruszki, truskawki, morele, grejpfruty, pomarańcze oraz jabłka.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, komponując dietę w ciąży i w czasie laktacji?
Zarówno okres ciąży, jak i laktacji wiążą się z wyższym zapotrzebowaniem organizmu na witaminy oraz minerały. Z tego względu warto dbać o zrównoważone i urozmaicone odżywianie. Podstawą jest przestrzeganie zasad zdrowego żywienia, dbanie o odpowiednie nawodnienie, spożywanie 4-5 regularnych posiłków w ciągu całego dnia, a także unikanie przejadania się. Ponadto w okresie karmienia bardzo ważne jest, aby unikać spożywania przetworzonej żywności. Wszystkie te czynniki w dużej mierze wpływają na prawidłowy przebieg laktacji.
Zalecane dobowe ilości warzyw i owoców w ciąży a przy laktacji nie różnią się od siebie znacząco. W okresie laktacji, minimalne spożycie owoców powinno wynosić około 200g dziennie.
Owoce i warzywa w ciąży – jak zadbać o odpowiednią ich ilość?
Dieta a ciąża mają na siebie istotny wpływ. To, w jaki sposób odżywiasz się podczas ciąży i laktacji, oddziałuje na wiele aspektów, w tym przede wszystkim na zdrowie Twoje i rozwijającego się maluszka. Co więcej, zdrowa dieta korzystnie wpływa również na samopoczucie i może zmniejszyć typowe ciążowe dolegliwości.
Wiesz już, że owoce i warzywa w ciąży są niezwykle ważne. Jak zadbać o to, aby w codziennej diecie znalazła się ich odpowiednia ilość? Ułatwieniem dla przyszłych mam może być sprawdzona dieta pudełkowa dla kobiet w ciąży. Przygotowana z myślą o szczególnych potrzebach ciężarnych, dieta BeDiet Mom2Be opiera się na zróżnicowanych posiłkach kryjących w sobie kompleks niezbędnych dla zdrowia mikroelementów. Dzięki temu przyszła mama nie musi się martwić, czy dostarcza dziecku wszystkich potrzebnych do zdrowego rozwoju składników. Mom2Be to sprawdzona dieta pudełkowa dla kobiet w ciąży w Warszawie. Catering dietetyczny BeDiet można zamówić również w innych miastach w całej Polsce, w tym między innymi we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi oraz Gdańsku, jak również w mniejszych miejscowościach takich jak Szczecin, Białystok, Piaseczno, Gliwice oraz wielu innych. Dostępna w 3 wariantach o różnej kaloryczności, dieta Mom2Be dopasuje się do potrzeb kobiet na każdym etapie ciąży, począwszy od pierwszych tygodni aż do pozytywnego rozwiązania.
Warto pamiętać o tym, że warzywa i owoce stanowią podstawę Nowej Piramidy Żywienia. Ze względu na bogactwo ważnych dla zdrowia składników, powinny być obecne w codziennej diecie bez względu na wiek i etap życia, nie tylko w okresie ciąży oraz laktacji!