Ciąża to czas, w którym zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne znaczne wzrasta. Nawet starannie skomponowana, urozmaicona dieta nie zawsze jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie na poszczególne składniki. Zachodzące w organizmie kobiety zmiany mogą też prowadzić do zmniejszenia biodostępności niektórych substancji odżywczych. Z tego względu, w wielu przypadkach zalecana jest dodatkowa suplementacja w czasie ciąży.
Witaminy dla kobiet w ciąży – jak stosować?
Fundamentem zdrowego odżywiania w ciąży jest zbilansowana dieta. W tym wyjątkowym czasie, kobieta powinna zadbać o regularne pory posiłków i zapewnić sobie urozmaicone menu. Ponadto należy unikać soli, tłuszczów nasyconych, cukrów prostych oraz wysoko przetworzonej żywności. Codzienna dieta powinna obfitować w naturalne produkty o wysokiej wartości odżywczej – warzywa i owoce, grube kasze, ryż, pełnoziarniste produkty zbożowe, chudy i półtłusty nabiał, chude mięsa oraz jaja. Nie mniej ważne jest odpowiednie nawodnienie – wskazane jest picie co najmniej 2 litrów wody w ciągu całego dnia. Dieta a ciąża – te dwa pojęcia są ze sobą mocno powiązane i mają na siebie wzajemnie duży wpływ!
Jakie witaminy brać w ciąży? Pamiętaj o tym, że nie warto korzystać z suplementów diety na własną rękę pod wpływem np. reklamy w telewizji. Wybór odpowiednich preparatów zawsze powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym. Dlaczego jest to takie istotne? Zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin w diecie może zaszkodzić Tobie oraz dziecku. Lekarz wskaże, czy konieczne będzie przyjmowanie preparatu z kompleksem witamin, czy wystarczy zastosować suplement zawierający tylko poszczególne składniki.
Suplementacja może być potrzebna nie tylko podczas ciąży, ale również w połogu oraz w czasie karmienia piersią. Zgodnie z rekomendacją z 2000 roku, przyjmowanie preparatów multiwitaminowych w przypadku wszystkich kobiet w ciąży nie jest wskazane. Warto, abyś zaufała swojemu lekarzowi w tej kwestii i nie stosowała wybranych samodzielnie suplementów.
Ciąża – jakie witaminy są najbardziej potrzebne?
Do najczęściej suplementowanych witamin u kobiet ciężarnych należą: kwas foliowy, witamina D3, żelazo oraz wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (np. DHA). Przyjrzyjmy się dokładniej poszczególnym składnikom, ich właściwościom oraz znaczeniu dla zdrowia ciąży.
- Kwas foliowy/foliany. Urozmaicona dieta pokrywa około 50% dziennego zapotrzebowania na ten składnik u kobiet ciężarnych. Znajdziemy go przede wszystkim w sałacie, szpinaku, kapuście, brokułach., wątróbce, jajach, orzechach, serach, a także w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Już od momentu planowania ciąży, w czasie jej trwania, a także w okresie laktacji zaleca się suplementację folianów w ilości 0,4-0,9 mg/dobę, w zależności od wieku ciąży.
- Witamina D3. Konieczność jej ewentualnej suplementacji stwierdza się na podstawie badań stężenia 25(OH)D w surowicy krwi. Niedobór witaminy D3 w czasie planowania ciąży oraz w czasie jej trwania może przynieść negatywne skutki zdrowotne. Dawka przyjmowanej witaminy D powinna być dostosowana do jej stężenia w surowicy. Najczęściej mieści się ona w zakresie 1500-2000 IU witaminy D na dobę. W przypadku kobiet mających BMI powyżej 30, zapotrzebowanie na witaminę D wynosi nawet do 4000 IU na dobę.
- Żelazo. Niedokrwistość należy do bardzo częstych przypadłości występujących u kobiet w ciąży. Zapotrzebowanie na ten składnik mineralny wzrasta równomiernie do stopnia zaawansowania ciąży oraz rozwoju płodu. Ponieważ niedokrwistość najczęściej spowodowana jest niedoborem żelaza, wskazana jest suplementacja żelaza u wszystkich kobiet ciężarnych, a także kobiet planujących zajście w ciąże. Zaleca się przyjmowanie 30-60mg żelaza na dobę. Suplementacja tego składnika obniża ryzyko występowania powikłań okołoporodowych, infekcji, niskiej masy urodzeniowej oraz porodów przed terminem.
- Jod. Jego suplementacja zmniejsza, a nawet eliminuje ryzyko wystąpienia niedorozwoju umysłowego oraz zaburzeń na tle neurologicznym u dzieci. Zapotrzebowanie na jod u kobiet w ciąży wynosi około 220 μg na dobę już od pierwszego trymestru ciąży. U zdrowych kobiet nie chorujących na tarczycę, zalecana jest suplementacja jodu w dawce 150-200 μg na dobę. W przypadku kobiet zmagających się z chorobami tarczycy, suplementację jodu dostosowuje się do aktualnego stężenia hormonów tarczycy i przeciwciał.
- DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy. Badania naukowe wykazały, że suplementacja tych kwasów obniża ryzyko przedwczesnego porodu oraz wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Zaleca się suplementację minimum 200 mg DHA na dobę u wszystkich kobiet ciężarnych, a u kobiet które spożywają małe ilości ryb, wskazane może być przyjmowanie wyższej dawki. W przypadku kobiet, u których występuje zwiększone ryzyko przedterminowego porodu, zalecana jest suplementacja DHA w ilości 1000 mg na dobę.
Witaminy dla kobiet w ciąży – prawidłowa suplementacja
Pamiętaj o tym, że każdy preparat przyjmowany w okresie ciąży lub jej planowania powinien być przedtem zatwierdzony przez lekarza prowadzącego. To prawda, że już na samym początku ciąży zapotrzebowanie na wiele mikroskładników znacząco wzrasta, jednakże u każdej kobiety potrzeba suplementacji może być inna. Z tego względu jest to kwestia wymagająca indywidualnego podejścia. Według najnowszych zaleceń, optymalnym rozwiązaniem jest selektywna suplementacja witamin i minerałów w ciąży.
Co jeść w ciąży?
Należy mieć na uwadze, że suplementy stanowią wyłącznie uzupełnienie diety i nie są w stanie zastąpić urozmaiconego, bogatego w witaminy i minerały menu. Każda przyszła mama powinna zadbać o to, aby w jej codziennym jadłospisie nie zabrakło owoców, warzyw, zdrowych tłuszczów oraz chudego mięsa. Dobrze skomponowana dieta może w dużej mierze zaspokoić zapotrzebowanie kobiety ciężarnej na poszczególne mikroskładniki. Przyjmowanie preparatów wielowitaminowych okaże się wówczas zbędne. Takim rozwiązaniem jest dieta pudełkowa w ciąży Mom2Be, stworzona specjalnie dla przyszłych mam. Oparta na smacznych i pełnowartościowych posiłkach, doskonale sprawdzi się na każdym etapie ciąży, a także w okresie połogu oraz karmienia piersią. Dieta pudełkowa dla kobiet w ciąży Warszawa jest najwygodniejszym i najpewniejszym sposobem na zapewnienie sobie i swojemu dziecku prawidłowo zbilansowanego dziennego jadłospisu.