Ciąża jest dla każdej kobiety wyjątkowym czasem. W ciągu 9 kolejnych miesięcy, przyszła mama przygotowuje się do narodzin dziecka, kompletując wyprawkę i szykując pokój dla maluszka. W tym okresie kobieta powinna również w szczególny sposób zadbać o swoją dietę. W naszym artykule przedstawiamy 10 fundamentalnych zasad, o których warto pamiętać już w pierwszych tygodniach ciąży!
Dlaczego prawidłowa dieta w ciąży jest taka ważna?
To, czym odżywiasz się podczas ciąży, jest dostarczane również dla Twojego dziecka. Jeśli Twoja dieta będzie uboga w składniki odżywcze, może to prowadzić do poważnych niedoborów u dziecka. Aby zapewnić swojemu maleństwo optymalne warunki do zdrowego rozwoju, pamiętaj o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania, które przedstawiliśmy w tym artykule.
1. Zadbaj o odpowiednią wartość odżywczą codziennej diety
Okres ciąży nie jest odpowiednim czasem na odchudzanie. Przyszła mama powinna zatroszczyć się o to, aby jej dieta zapewniała odpowiednią wartość odżywczą każdego dnia. Diety odchudzające lub modne diety eliminacyjne stanowią zagrożenie dla zdrowia maluszka i mogą stać się przyczyną poważnych wad rozwojowych. Zależy Ci na zgrabnej sylwetce? Pomyśl sobie, że kiedy dziecko przyjdzie już na świat, dzięki częstym spacerom i zdrowej diecie szybko pozbędziesz się nadprogramowych kilogramów!
2. Wyeliminuj z diety produkty wysoko przetworzone
Wiesz już, że odpowiednie żywienie podczas ciąży ma kluczowy wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Już w pierwszym trymestrze przyszła mama dokładnie przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować z niej składniki, które mogłyby zagrażać zdrowiu maleństwa. W szczególności należy unikać produktów wysoko przetworzonych takich jak fast-foody oraz gotowe produkty spożywcze, które mogą zawierać dużą ilość cukru, soli oraz innych szkodliwych substancji, a jednocześnie są ubogie w cenne składniki odżywcze. Żywność przetworzona zwykle jest wysoko kaloryczna, ale nie zaspokaja podstawowego zapotrzebowania organizmu na witaminy i składniki mineralne.
3. Zadbaj o odpowiednią suplementację
Zróżnicowana dieta jest podstawą podczas ciąży. Aby uchronić siebie i swojego maluszka przed niedoborami cennych substancji, które mogą przynieść negatywne konsekwencje dla zdrowia, warto sięgnąć po wsparcie w postaci suplementów diety. Szczególnie ważna w tym czasie jest suplementacja witaminy D i kwasu foliowego. Bardzo istotnymi składnikami w diecie przyszłej mamy są również kwasy omega-3 oraz jod. Z myślą o kobietach ciężarnych powstały specjalne suplementy, które zawierają kompleks składników potrzebnych dla zdrowia mamy oraz maluszka.
4. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu
Będąc w ciąży, wiele kobiet zapomina o częstym popijaniu wody przez cały dzień. Odpowiednia ilość wody nawadnia i oczyszcza organizm, pomagając pozbyć się toksyn. Szczególnie polecana dla kobiet w ciąży jest woda niskosodowa, która dodatkowo zmniejsza ryzyko występowania obrzęków.
5. Jedz dla dwóch, a nie za dwoje
Wciąż powszechny jest stereotyp, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Niestety, trzymanie się tej zasady może skończyć się sporą nadwagą i trudnością w zrzuceniu zbędnych kilogramów po ciąży. W rezultacie, wartość odżywcza diety kobiety ciężarnej rośnie o około 300 kalorii w drugim trymestrze i o kolejne 200 w trzecim. Oznacza to, że w ostatnich miesiącach ciąży kobieta powinna spożywać o 500 kalorii więcej, niż przed ciążą. Taką wartość zapewnia jeden dodatkowy, pełnowartościowy posiłek w ciągu dnia.
6. Spożywaj 5 zróżnicowanych posiłków w ciągu dnia
Dieta przyszłej mamy nie powinna być monotonna. Różnorodne, bogate w owoce i warzywa posiłki to podstawa dla zdrowia ciężarnej kobiety.
7. Poznaj listę produktów, które nie są wskazane podczas ciąży
Zróżnicowana dieta nie oznacza, że możesz jeść wszystko, na co tylko masz ochotę! Dla bezpieczeństwa oraz zdrowia dziecka należy usunąć ze swojej diety następujące produkty: tran, surowe mięso, surowe lub niedogotowane jajka, produkty z mleka niepasteryzowanego, sery pleśniowe oraz niektóre rodzaje ryb.
8. Unikaj potraw, które po ugotowaniu były długo przechowywane w lodówce
Długotrwałe przechowywanie żywności w lodówce sprzyja mnożeniu się bakterii, które mogą być groźne dla organizmu dziecka. Dlatego najbezpieczniej jest spożywać posiłki przygotowywane na świeżo.
9. Upewnij się, że pijesz napary ziołowe odpowiednie dla kobiet w ciąży
Większość ziół posiada szereg korzystnych właściwości dla zdrowia. Do tego grona należy między innymi pokrzywa, rumianek oraz melisa. Istnieją jednak zioła, których spożywanie, zwłaszcza w dużych ilościach, może być niebezpieczne dla płodu. Napary z aloesu, dziurawca, piołunu, senesu, szałwii czy żeń-szenia zdecydowanie nie są wskazane podczas ciąży.
10. Wzbogać swoją dietę o nasiona roślin strączkowych, orzechy, kiszonki oraz inne produkty bogate w probiotyki
W diecie ciężarnej kobiety nie może zabraknąć takich składników jak bogata w białko roślinne fasola, soczewica czy ciecierzyca oraz orzechy, które są źródeł zdrowych kwasów tłuszczowych oraz wielu minerałów. Ponadto przyszła mama powinna wzbogacić swoją dietę w różnego rodzaju kiszonki oraz produkty mleczne takie jak kefiry i jogurty, które zawierają duże ilości korzystnych dla zdrowia probiotyków.