Soup diet, czyli dieta zupowa, zagościła najpierw w świecie celebrytów, ale szybko zyskała zainteresowanie znacznie szerszego grona odbiorców. Aromatyczna pomidorowa, kwaskowaty kapuśniaczek czy lubiana ogórkowa – te zupy królują na polskich stołach. Dodatkowo wieść niesie, że właśnie dzięki nim możemy stracić nadmiar kilogramów zgromadzonych po zimie. Przyjrzyjmy się zasadom i możliwościom, jakie daje dieta zupowa.
Dieta zupowa na cały tydzień
Popularność diety zupowej zaczęła się za sprawą brazylijskiej modelki i prezenterki Adriane Galisteu. Walka o zgrabną sylwetkę to coś, czego tak naprawdę nie lubimy, ale jesteśmy w stanie wiele poświęcić, by latem wyjść na plażę w skąpym stroju kąpielowym, bez kompleksów i wstydu. To dlatego dieta zupowa wspomnianej prezenterki zaczęła interesować jej rodaczki, a w niedługim czasie zagościła na liście najciekawszych propozycji odchudzających w wielu krajach.
Dieta zupowa wymaga tygodnia spożywania tylko i wyłącznie zup zamiast dotychczasowych posiłków. Teoretycznie można stracić w ten sposób nawet do 9 kg tygodniowo, przy czym realna utrata masy ciała to raczej około 3 kg. Nie musimy jednak przejmować się tą różnicą. Zbyt szybki i zbyt duży spadek wagi jest bowiem niebezpieczny dla organizmu. Ponadto niesie ze sobą ogromne prawdopodobieństwo, że w krótkim czasie po powrocie do standardowego sposobu żywienia, nie tylko wrócimy do dawnej wagi, ale zyskamy też dodatkowe kilogramy. Dieta zupowa jest zatem propozycją zdecydowanie godną uwagi, ale trzeba na nią oczywiście spojrzeć z dozą rozsądku.
Na czym polega dieta zupowa?
7 dni spożywania tylko i wyłącznie zup to wystarczający czas, by uporać się z nadmiarem kilogramów, bez głodzenia się, stosowania restrykcyjnych zasad. Mamy też gwarancję, że dostarczamy organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Zupy są bowiem lekkie, a mimo to bardzo sycące. Mają w sobie niewiele kalorii. W jednej porcji zupy znajduje się około 250 kcal, a takich płynnych posiłków w ciągu dnia będziemy zjadać nawet pięć. Co to oznacza? Dieta zupowa staje się zdrową alternatywą, zaspokajającą potrzeby organizmu, składającą się z pięciu posiłków zalecanych do spożywania każdego dnia, ale o znacznie mniejszej kaloryczności.
Odchudzanie zupami można przeprowadzić także w wariancie zastępowania lekkim, płynnym daniem tylko jednego lub dwóch posiłków w ciągu dnia. Z kolei wszyscy, którzy pragną zrobić szybki i efektywny detoks, mogą przeznaczyć tylko jeden dzień na oczyszczanie zupami.
Konkretne składniki, jakie zostaną dostarczone do organizmu, kaloryczność zup, jak i osiągane efekty w kwestii odchudzania, zależne są właśnie od rodzaju zup, na które stawiamy. Podstawową zasadą jest jednak korzystanie z warzyw jako bazy do stworzenia wywaru. Należy za to unikać wszelkiego rodzaju zasmażek, śmietany, grzanek czy innych tego typu dodatków, które podwyższają kaloryczność zup.
Jakie zupy warto wybrać?
Do zupy można użyć naprawdę sporo warzyw. Jest w nich minimum kalorii, a maksimum witamin, minerałów i innych cennych składników. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt długie gotowanie pozbawia warzywa części wartościowych substancji. By uniknąć niszczenia tego, co w warzywach najważniejsze, warto wrzucać je do już gotującej się wody, by jak najbardziej skrócić czas obróbki termicznej. Garnek z gotującym się wywarem dobrze jest również przykryć pokrywką, by skrócić czas gotowania, ale i zamknąć drogę „ucieczki” cennym substancjom.
Dieta zupowa naprawdę może być urozmaicona i smaczna. Zacznijmy od tradycyjnie ulubionej pomidorowej. Taka zupa staje się źródłem likopenu, który ma działanie odmładzające oraz przeciwnowotworowe. Nie dodawajmy do niej białego ryżu ani makaronu. Zamiast tego wybierzmy ciemny ryż, który wzbogaci ją o węglowodany złożone. Wersja „light”, czyli bez żadnych dodatków, może wydawać się mało sycąca i niekiedy budzić w nas poczucie, że tylko pijemy, a nie spożywamy obiad. Zarówno w przypadku zupy pomidorowej, jak i każdej innej, bazującej na warzywach, której forma płynna nie do końca do nas przemawia, możemy postawić na alternatywę, a mianowicie aksamitną zupę krem.
Równie dobrze możemy postawić na krem z białych warzyw czy zupę szpinakową, ogórkową, kapuśniaczek albo typową zupę warzywną. Dieta zupowa daje duże pole do popisu dla miłośników lekkiej i pożywnej kuchni.
Dla osób schorowanych
Spożywanie posiłków w formie płynnej ma jeszcze jedną zaletę. Schorzenia jamy ustnej czy choroby układu pokarmowego, często skutkują problemami ze spożywaniem pokarmów stałych. Dieta zupowa staje się idealnym rozwiązaniem. Nie trzeba rezygnować z niezbędnych kalorii czy tak ważnych na etapie leczenia składników odżywczych, gdyż zupy można pić przez słomkę. Zmniejsza się dyskomfort, naruszone struktury układu pokarmowego nie są dodatkowo podrażniane i łatwiej uporać się z bólem towarzyszącym spożywaniu posiłków.
Dieta zupowa ma zatem wiele zalet, a spośród dostępnych propozycji nie tylko odchudzających, uwzględniając także skutki uboczne wielu metod żywienia, propagowanych przez celebrytów i ludzi ze świata show biznesu, to właśnie zupy są opcją najbezpieczniejszą i najbardziej wartościową dla organizmu.
Sprawdź także zasady diety wątrobowej.