Kochamy podróżować i odkrywać nowe miejsca, odpoczywać w ciepłym klimacie i przy pięknych widokach natury, w szczególności gdy wszystko mamy pod ręką. Skutkiem tego często są nadmierne kilogramy przywiezione z wakacji. Jak utrzymać zdrową dietę, gdy wakacje all inclusive dostarczają nam ogromnej ilości pokus? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby ograniczyć swoje zapędy na wakacjach i nie popsuć efektów całorocznej pracy nad zdrowym stylem odżywiania i sylwetką. Zobacz również jak zdrowo odżywiać się w podróży.
1. Pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków
Jedni na wakacjach tracą apetyt przez bardzo wysokie temperatury, a drudzy chcą jak najwięcej korzystać z urlopu i jedzą bez ograniczeń. Bez względu na to, do której grupy należysz, trzymaj się zasady 4-5 posiłków dziennie – śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Śniadanie powinno być pożywne i dostarczyć nam energii na kilka następnych godzin. Drugie śniadanie i podwieczorek stanowią przekąskę – może to być garść owoców lub koktajl. Ostatni posiłek najlepiej zjeść 2-3 godziny przed snem. Nawet jeśli w ciągu dnia nie ciągnie nas do jedzenia, a wieczorem dopada nas głód, lepiej skusić się na lekką sałatkę z chudym drobiem bądź rybą, niż nadrabiać zaległości z całego dnia i narazić się na dolegliwości trawienne oraz kłopoty ze snem.
2. Unikaj niezdrowego tłuszczu
Podczas obiadu i kolacji unikaj ciężkostrawnych mięs i tłustych sosów. Wybieraj chude mięsa oraz ryby i nie zapomnij o solidnej porcji warzyw. Stawiaj raczej na gotowane lub pieczone potrawy, a nie smażone na oleju. Postaw na dodatek zdrowych tłuszczów, które mają korzystny wpływ na organizm. Mowa na przykład o oliwie z oliwek, która ma w sobie niewielką ilość tłuszczów nasyconych i jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Zawarte w niej kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu i podnoszą poziom dobrego cholesterolu, zmniejszają poziom cukru we krwi i ograniczają ryzyko nowotworów. Ponadto oliwa z oliwek zawiera wiele cennych witamin.
3. Nie podjadaj
Jednym z najgorszych nawyków prowadzących do problemów z wagą jest podjadanie – w szczególności na urlopie, gdy praktycznie cały czas mamy dostęp do jedzenia, czujemy się zwolnieni z obowiązku dbania o zdrowe odżywianie i często folgujemy sobie. Jeżeli mamy problemy z wagą, musimy zwracać większą uwagę na ilość spożywanych kalorii, licząc także wszystko to, co podjedliśmy i wypiliśmy przy beach barze czy podczas wycieczki na stragan z lokalnymi produktami. Oczywiście nie popadaj w skrajność – w końcu to wakacje! Jeśli chcesz sobie nieco odpuścić i sięgnąć po smakołyki, jak na przykład lody czy ciasto, nie przesadzaj z dodatkowymi porcjami lub wybierz bardziej wartościową przekąskę w formie drugiego śniadania lub podwieczorku, jak sałatka owocowa bez zbędnych dodatków.
4. Staraj się ograniczyć cukier
Oprócz nieregularnego spożywania posiłków, najadania się wieczorem, zamiłowania do tłustych potraw i całodziennego podjadania, naszym największym wrogiem jest cukier. Oczywiście nie mamy wpływu na dodawanie ilości cukru do potraw w hotelowej kuchni, ale w opcji all inclusive mamy dużo produktów do wyboru, więc możemy starać się go ograniczyć. Przykładowo na śniadaniu omijaj wysoko słodzone dżemy i płatki, a zamiast tego wybierz dwie kromki chleba razowego z twarogiem lub chudą wędliną i kilkoma plastrami warzyw. Na deser zamiast pucharka lodów z bitą śmietaną i sosem czekoladowym możesz wybrać owocowy sorbet, który cudownie orzeźwia i jest pełen witamin. Zrezygnuj z mrożonych kaw ze słodkimi syropami, gazowanych napojów i koktajli ze słodzonymi sokami.
5. Alkohol pij z umiarem i pamiętaj o nawadnianiu
Na wakacjach nie musisz całkowicie odmawiać sobie alkoholu, ale zwróć uwagę na to, jaki alkohol wybierasz najczęściej. Unikaj kolorowych drinków, które zawierają sporą ilość cukru, przez dodawane do nich słodkie soki i syropy. Zamiast tego możesz wybrać lampkę wytrawnego czerwonego wina, które wspomoże proces trawienia. Stanowczo nie spożywaj żadnego alkoholu w nadmiarze, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest wysoka temperatura. Pamiętaj, że w czasie upałów należy wypijać co najmniej 2 litry wody na dobę.