12Ona jest lekka, kolorowa, pełna witamin, czasem słodka, zawsze odżywcza, zbilansowana i bardzo smaczna. On daje wycisk, potrafi wytworzyć endorfiny, wzmacnia, wyszczupla, dodaje sił i potrafi zawrócić w głowie niejednemu człowiekowi. Razem tworzą duet idealny. I tylko wtedy, gdy występują razem, mają największą moc. Kim są? Ona dietą, on treningiem.
Sama dieta nie wystarczy
Bo nie o to chodzi, żeby przez życie przejść w pojedynkę, dlatego dieta potrzebuje kompana, który wesprze ją i pomoże walczyć o lepsze zdrowie każdego człowieka. Odpowiednia dieta jest przede wszystkim dobrze zbilansowana, posiada właściwy bilans kaloryczny, nie brak w niej owoców, warzyw, żelaza, magnezu czy sodu. Zakłada spożywanie pięciu posiłków dziennie i przyjmowanie minimum 1,5 litra wody. Eliminuje cukier, tłuszcze trans, nadmiar soli, fast foody, konserwanty oraz przetworzone produkty z niezliczoną liczbą E. Jednak nawet najlepiej zbilansowana dieta potrzebuje uzupełnienia w postaci treningu.
Co daje trening?
Przede wszystkim dodaje mnóstwo energii i potrafi wywołać uśmiech nawet na zmęczonej całym dniem pracy twarzy. Produkuje endorfiny, które wpływają na dobre samopoczucie, zwiększają wiarę we własne siły i potrafią niekiedy wprowadzić w stan prawdziwej euforii. Regularne ćwiczenia wzmacniają kręgosłup, wyczerpany po kilkunastu godzinach siedzenia przed komputerem, w aucie czy autobusie. Pozytywnie wpływają na mięśnie, pobudzając je do wysiłku, na pracę serca oraz płuc, a ponad to zwiększają odporność, obniżają cholesterol i modelują sylwetkę.
Sam trening to za mało
Trening ma wiele zalet, jednak to z dietą potrafi zdziałać najwięcej. U osób, które uprawiają sport, zmiana diety jest niemalże naturalnym następstwem i krokiem. Chcemy jeść nie tylko zdrowiej, ale również lżej, zwracając uwagę na składniki poszczególnych posiłków. Dlaczego? Bo odpowiedni sposób odżywiania wpływa na regenerację mięśni po ćwiczeniach, daje siły, by przebiec piętnaście kilometrów, umożliwia zrzucenie kilogramów i wyrzeźbienie sylwetki, dodaje motywacji i uzupełnia wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy.
Jak połączyć dietę z treningiem?
Mądrze! Jeśli będziesz jeść za mało, zabraknie Ci sił, by ćwiczyć. Jeśli natomiast będziesz przestrzegać zdrowej diety, a dniem i nocą zasiadać przed komputerem, telewizorem czy na kanapie, Twój kręgosłup i mięśnie wcale nie będą w dobrej formie. W diecie i treningu trzeba zachować umiar i kierować się przede wszystkim równowagą. Dieta bez treningu nie da spektakularnych efektów, a trening bez diety nie będzie tak wartościowy. Na szczęście, gdy zaczniesz trenować, z pewnością poczujesz, że chipsy czy czekolada wcale nie dają dużego powera, a potrafi to zrobić pełnoziarniste pieczywo, kasze, warzywa, owoce, nabiał czy orzechy. To m.in. te produkty mogą wpłynąć na rekord w półmaratonie, szybką regenerację po meczu piłkarskim czy lepsze efekty w podnoszeniu ciężarów na siłowni.
Równowaga przede wszystkim
W relacji między treningiem a dietą to właśnie równowaga jest słowem kluczowym. Nie chodzi tylko o to, aby w prawidłowy sposób łączyć odżywianie i ćwiczenia, ale by korzystać z nich rozsądnie. W tym przypadku z pomocą przychodzi dieta pudełkowa, która zapewnia nie tylko właściwy bilans kaloryczny, dobrą jakość posiłków czy ich smak, ale pomaga również zaoszczędzić czas, poznać nowe składniki i zmienić nawyki, uzupełniając jednocześnie nasze niedobory. To również ta dieta może wpłynąć na Twoje wyniki sportowe, ułatwić proces odchudzania i regenerację. Jeśli koordynacja zdrowej diety uzupełnionej o właściwy trening wydaje Ci się nieco skomplikowana, trudna czy wręcz niemożliwa, przetestuj najpierw dania z boxów i zacznij od prostych ćwiczeń.