Dieta pudełkowa czy od dietetyka?

Współczesny świat wymaga od nas szybkiego tempa życia. Z uwagi na notoryczny brak czasu, coraz częściej sięgamy po gotowe diety, które mają nam zapewnić zdrowe odżywianie. Wiele osób decyduje się na diety pudełkowe – posiłki, które są dostarczane do domu w postaci gotowej do spożycia, bez konieczności dodatkowego przygotowywania. Co jest lepszym rozwiązaniem – praktyczna dieta pudełkowa, czy może specjalistyczna dieta od dietetyka? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Dieta od dietetyka czy pudełkowa – plusy i minusy

Szczególnym atutem diety pudełkowej jest jej wygoda i łatwość przygotowania. Dostarczane posiłki są od razu gotowe do spożycia, ewentualnie w razie potrzeby można je podgrzać. Nic dziwnego, że ten wariant zyskuje na popularności i jest oferowany przez wiele firm cateringowych. Najczęściej do wyboru jest minimum kilka różnych rodzajów diet o różnej kaloryczności. Dzięki temu, każdy może dobrać opcję dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb czy preferencji.
W przypadku diety od dietetyka, zwykle otrzymujemy spis posiłków wraz z przepisami na ich przygotowanie. Jadłospis jest ustalany na określony czas, a dania należy uszykować we własnym zakresie, zgodnie ze wskazanymi zaleceniami. Dieta od dietetyka jest ściśle dopasowana do potrzeb, stanu zdrowia oraz zamierzonego celu pacjenta (np. zrzucenia nadwagi). Rodzaj diety, użyte składniki oraz kaloryczność posiłków odpowiadają indywidualnym wymaganiom danej osoby.

Zarówno dieta od dietetyka, jak i catering dietetyczny mają na celu dostarczanie pokarmów, które kompleksowo odżywiają organizm. Każda z tych metod posiada swoje zalety i wady. Zanim zdecydujesz się na określony wariant, dokładnie się z nimi zapoznaj, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.
  • Czas przygotowania – ma szczególnie ważne znaczenie dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia i nie mają czasu na szykowanie posiłków. To właśnie ten czynnik w znacznej mierze wpłynął na popularność diet pudełkowych. Z uwagi na szybki rytm dnia i dużą ilość codziennych obowiązków, wielu osobom brakuje czasu nawet na zwykłe zrobienie zakupów i ugotowanie zbilansowanego, zdrowego posiłku. Catering dietetyczny stanowi odpowiedź na potrzeby zabieganych osób, które jednocześnie pragną zadbać o zdrowe żywienie. Dietę pudełkową można polecić również osobom, które lubią gotować, ale nie zawsze mają na to wystarczającą ilość czasu – korzystanie z cateringu może stanowić odskocznię od codziennego gotowania i ułatwić wykonywanie pozostałych domowych obowiązków.
• Dopasowanie do indywidualnych potrzeb żywieniowych. Catering dietetyczny najczęściej umożliwia wybór spośród kilku wariantów diet, co pozwala dobrać odpowiednią dla siebie opcję. Niektórzy, ze względu na określone choroby, nie mają możliwości skorzystania ze standardowych diet natomiast na rynku pojawia się co raz więcej diet specjalistycznych cateringowych, jedną z nich jest Be Diet Catering. Odpowiedni dobór produktów w diecie i zawartych w niej składników jest szczególnie ważny u osób wymagający diety specjalistycznej, ponieważ może mieć znaczący wpływ na ich zdrowie, a niekiedy nawet życie. Jeśli nie istnieją przeciwskazania zdrowotne, np. w postaci alergii pokarmowych, catering dietetyczny o wysokiej jakości jest optymalną opcją, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminy, minerały i inne ważne składniki odżywcze. Taka jest dieta pudełkowa Optimal od Be Diet Catering. To starannie skomponowany, oparty o wartościowe posiłki model żywienia skierowany do osób, które stawiają na zdrowie i poszukują wygodnej, a przy tym smacznej i zróżnicowanej diety.
• Koszt diety. Cena cateringu dietetycznego uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Dieta od dietetyka może wychodzić miesięcznie taniej, niż dieta pudełkowa, jednakże wiąże się to z koniecznością samodzielnego przygotowywania posiłków oraz kosztami energii i zużycia wody. Czas dla wielu jest jest kluczowym czynnikiem do skorzystania z oferty cateringu dietetycznego. Gotowanie często potrafi zabierać wiele czasu, który we współczesnym świecie jest na wagę złota. To wartość, której nie da się przeliczyć na pieniądze!
  • Smak posiłków. To kolejna kwestia, która jest zależna od wielu czynników. Zarówno w przypadku przepisów przygotowanych przez dietetyka, jak i w przypadku potraw szykowanych przez kucharzy w firmie cateringowej, posiłki są komponowane w taki sposób, aby nie tylko zapewnić odpowiednią wartość odżywczą, ale też dobrze smakować. To oczywiste, że gdyby posiłki nie były smaczne, szybko zniechęciłyby do danej diety. Z tego względu niezmiernie ważne jest, aby wykorzystane składniki oraz przepis były skrupulatnie dobierane i skomponowane, a sam proces przygotowania posiłku wył wykonywany ze szczególną starannością.
  • Zarówno dieta od dietetyka, jak i catering dietetyczny są odpowiednio zbilansowane pod kątem kaloryczności oraz składników odżywczych. W przypadku cateringu, kaloryczność jest dobrana dla danej osoby przez dietetyków na podstawie zaleceń danej diety oraz Instytutu Żywności i Żywienia. W diecie od dietetyka dodatkowo brany jest pod uwagę stan zdrowia danego człowieka, np. ewentualne choroby lub ryzyko ich wystąpienia. Te aspekty często mają istotny wpływ na zalecenia żywieniowe.

Dietetyk czy catering dietetyczny – co wybrać?

Znając plusy i minusy obu metod odżywiania, możesz już śmiało podjąć decyzję, która z tych opcji jest bliższa naszym indywidualnych wymaganiom oraz potrzebom. Im większą posiadasz wiedzę w dziedzinie żywienia, tym łatwiej będzie Ci wybrać optymalną dla siebie dietę.
Poszukujesz sprawdzonych porad dietetycznych lub chcesz wiedzieć, jak odżywiać się zdrowiej? Dobry ekspert radzi, co możesz zrobić, aby odżywiać się lepiej i w ten sposób zadbać o kondycję swojego organizmu, zdrowie i dobre samopoczucie. Aby uzyskać wiedzę w tym zakresie, możesz udać się do zaufanego dietetyka bądź też odwiedzać sprawdzone strony internetowe – np. nasz blog Be Diet Catering!