Jak przeprowadzić organizm przez zdrowy detoks?

W ostatnim czasie w świecie zdrowego odżywiania pojawił się nowy trend – w teorii, jak wszystkie diety, mający służyć polepszeniu samopoczucia i poprawie działania organizmu, w praktyce jednak sprzyjający przekłamaniom, niedopowiedzeniom i ryzykownym decyzjom związanym z odżywianiem. Czy zdrowy detoks jest możliwy? Jeśli tak, to jak go przeprowadzić? Czy restrykcyjne diety są odpowiednim rozwiązaniem, czy lepiej zaufać swojemu organizmowi? I czym są te tajemnicze toksyny, przed którymi straszą nagłówki w sieci?

Spis treści

Zdrowy detoks – czyli jaki?

Diety detoks, posty oraz głodówki to jedne z najpopularniejszych trendów oczyszczania organizmu i utraty wagi w ostatnich miesiącach. Wszelkiego rodzaju owocowo-warzywne diety, czy to sokowe, czy na bazie zup, znajdują się na półkach supermarketów w formie gotowych produktów, a także w ofercie cateringów i u dostawców diet pudełkowych. Jednak specjaliści są zgodni co do jednego: jedyny detoks, jaki powinieneś stosować, to zbilansowana, dostosowana do Twoich potrzeb dieta. Kontrowersyjne?

Twój organizm poradzi sobie sam!

Odżywcza dieta pełna makro- i mikroelementów to podstawa dla utrzymania organizmu w zdrowiu. Każdy ma inne zapotrzebowanie kaloryczne, preferuje odmienne smaki, a do tego nierzadko wymaga specyficznej suplementacji.

Diety typu detoks nie są ani zdrowe, ani skuteczne! Dlaczego? Odpowiedź jest naprawdę prosta: natura wyposażyła organizm każdego człowieka w cudowny organ, który nieustannie, bez odpoczynku oczyszcza Twoją krew z szkodliwych produktów przemiany materii i tzw. “toksyn” – jest nim wątroba. I to naprawdę wystarczy do utrzymania organizmu w pełnym zdrowiu. 

A jeśli czujesz się zbyt ciężko po spożyciu pewnych produktów, nie potrzebujesz specjalnej diety w celu poprawy samopoczucia – po prostu sprawdź, co sprawia, że czujesz się gorzej, i wyklucz te produkty z diety. Możesz też wspomóc organizm w usuwaniu toksyn, dbając o to, by wątroba i nerki jeszcze sprawniej radziły sobie w samodzielnym oczyszczaniu go. Mamy dla Ciebie kilka skutecznych (i – co najlepsze – naprawdę prostych!) wskazówek.

Jak wspomóc organizm w usuwaniu toksyn?

Przede wszystkim zaufaj swojemu organizmowi – ludzkie ciało od zawsze radziło sobie doskonale z usuwaniem zbędnych substancji. Nie potrzebujesz do tego specjalnie zaprojektowanych diet ani drogich suplementów.

Zadbaj o nawodnienie

Z pewnością już nie raz słyszałeś, że woda stanowi 60-70% masy ciała dorosłego człowieka, ale zawsze warto podkreślać, jak ważna jest dla zdrowia jako podstawa organizmu. Jeśli miewasz bóle głowy i często czujesz się zmęczony, mogą to być właśnie objawy picia zbyt małej ilości wody w ciągu dnia. To właśnie woda pomaga usuwać uboczne produkty przemiany materii, czyli… oczyszczać organizm. Tak, regularne picie wody może dawać takie same, a nawet lepsze efekty niż detoksy sokowe. A jeśli masz problem z wypiciem co najmniej dwóch litrów wody mineralnej w ciągu dnia, możesz sięgnąć także po zioła nawadniające organizm i wspomagające trawienie, jak np. rumianek czy koper włoski.

Pij zieloną herbatę

O dobroczynnych właściwościach zielonej herbaty mówiło się jeszcze kilka lat temu bardzo szeroko. W dobie diet typu detoks może wydać się mało ciekawa, a mimo to doskonale reguluje trawienie, wspomaga pracę wątroby i usuwanie ubocznych produktów przemiany materii,. Dodatkowo zawiera witaminę B, katechiny i polifenole, a do tego bogactwo antyoksydantów i mikroelementów takich jak wapń, potas, miedź, cynk, czy fluor. Wybierając zieloną herbatę, zwróć uwagę na wielkość jej listków – herbaty sypane będą zazwyczaj lepszej jakości, o dobrze zachowanych liściach, podczas gdy zielona herbata w torebkach to najczęściej proszek, którego właściwości są dużo gorsze. Pamiętaj też, że najwięcej korzyści zyskasz, parząc zieloną herbatę w 80 stopniach.

Dodawaj cytrynę do wody

Sok z cytryny to idealny sposób na picie większej ilości płynów, ale poprawa smaku to nie jedyny atut dodawania jej do wody. Spróbuj wymienić poranną filiżankę kawy na szklankę wody z cytryną – pobudzi organizm do pracy, nie obciążając żołądka. Popijana w ciągu dnia wspomaga pracę wątroby i zapewnia regularny zastrzyk energii, a do tego wycisza nadmierny apetyt między posiłkami, ułatwiając utrzymanie regularnej, zdrowej diety.

Odkryj zdrowe soki i koktajle

Czy to, że diety typu detoks nie są przez nas polecane, oznacza, że nie można urozmaicać swojego codziennego jadłospisu o soki i koktajle owocowo-warzywne? Nic podobnego! Zrównoważona, zbilansowana dieta pozwala zarówno na spożywanie białek oraz tłuszczy, jak i lekkich, płynnych posiłków. Faktem jest także, że owoce i warzywa zawierają liczne kwasy organiczne sprzyjające oczyszczaniu organizmu. Można wśród nich wymienić m.in. kwas jabłkowy, bursztynowy czy cytrynowy, każdy sprzyjający usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii.

Pamiętaj, że najważniejsza w całym procesie oczyszczania jest zbilansowana dieta optymalna. Jeśli dostarczysz swojemu  organizmowi komplet witamin i minerałów, wątroba i nerki poradzą sobie ze wszystkim same. Oczywiście, że możesz im w tym pomóc, stosując się do wszystkich powyższych wskazówek, jednak skrajne formy detoksu czy posty mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc – miej to na uwadze, planując przyszłe posiłki.