Jakie konsekwencje niesie ze sobą jedzenie w pośpiechu?

Prawdopodobnie nieraz zdarzyła Ci się sytuacja, w której w pośpiechu spożywałeś posiłek. Po wnikliwych obserwacjach tego, jak jemy, można dojść do wniosku, że szybkie tempo towarzyszy nam każdego dnia. Nawyki żywieniowe często są zależne od tego, jaki styl życia prowadzimy, gdzie pracujemy i jak wygląda nasza codzienna rutyna. Warto mieć jednak świadomość tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą jedzenie w pośpiechu. Dlaczego warto nieco zwolnić i poświęcić więcej czasu i uwagi co do kwestii spożywania posiłków? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Szybkie jedzenie a zdrowie

Pośpiech jest domeną naszych czasów. Pęd codziennego życia sprawia, że coraz częściej wybieramy przekąski, które zastępują nam pełnowartościowy posiłek w ciągu dnia. Z pewnością zdarzyło Ci się sięgnąć po coś ze sklepowej półki lub lodówki, szybko przeżuć, a po kilku minutach zapomnieć, że miałeś coś w ustach. Jakie są konsekwencje jedzenia w pośpiechu? Jeśli jesz duże kęsy, łapczywie połykasz i nie przeżuwasz odpowiednią ilość razy, możesz przybrać na wadze. Jeśli do żołądka trafiają duże kawałki pokarmu, to enzymy znajdujące się w przewodzie pokarmowym mogą mieć problem z ich rozdrobnieniem, co w rezultacie zaburza cały proces trawienia. 

Jakie są skutki jedzenia w pośpiechu?

Brak czasu na zjedzenie posiłku to powszechny kłopot. Według badań Instytutu Badania Opinii Publicznej Homo Homini wynika, że 68 proc. Polaków nie znajduje czasu, by zjeść w pracy porządny posiłek. Najczęściej nie jemy nic, albo sięgamy po produkty wysoko przetworzone. Spożywanie posiłków w pośpiechu niewątpliwie nie jest korzystne dla naszego zdrowia, może powodować wiele dolegliwości nie tylko trawiennych:

  • Otyłość, choroby serca i układu krążenia – udowodniono, iż tempo jedzenia wpływa na podwyższenie wskaźnika BMI, wzrostu obwodu talii i podwyższenia poziomu „złego cholesterolu”. W konsekwencji zwiększało to ryzyko zachorowania na choroby serca i układu krążenia. Niezależnie od tego czy dieta była złożona z posiłków typu fast food i żywności wysoko przetworzonej, czy bazowała na produktach polecanych w zdrowym odżywaniu – korelacja tempo jedzenia a wzrost BMI była podobna. Czy jedzenie w pośpiechu ma wpływ na nadwagę? Odpowiedź brzmi twierdząco. Im szybciej zjedzony posiłek, tym większe ryzyko otyłości. 
  • Cukrzyca – istnieje ryzyko, iż zbyt szybkie spożywanie posiłków może powodować poważne problemy z glikemią ściśle powiązane z występowaniem cukrzycy oraz insulinooporności. 
  • Dolegliwości trawienne: zgaga – pokarm niewystarczająco wymieszany z enzymem trawiącym węglowodany w jamie ustnej, czyli amylazą ślinową zalega dłużej w żołądku. Jeśli pokarm nie został poddany w odpowiednim stopniu wstępnemu trawieniu – np. w efekcie połykania w pośpiechu, a nie dokładne żucia pokarmu, to w konsekwencji żołądek produkuje więcej kwasów żołądkowych, co może powodować uczucie pieczenia w przełyku i mostku, czyli zgagę. 
  • Wzdęcia – jedząc szybko, często połykamy powietrze. Dzieje się to tez kiedy mówimy w czasie jedzenia, czy pijemy z posiłkiem gazowane płyny. Powietrze spożyte z pokarmem może powodować wzdęcia, odbijanie powietrzem i uporczywą czkawkę. 
  • Przejedzenie, uczucie pełności – informacja  o tym, że jesteśmy nasyceni, dociera do mózgu po około 15-20 minutach. Szybkie jedzenie może skutkować pobieraniem zbyt dużej ilości pokarmu. 

Jak pozbyć się złych nawyków?

Przedstawiamy kilka rad, dzięki którym unikniesz jedzenia w pośpiechu i nauczysz się zdrowych nawyków spożywania posiłków. Co warto wdrożyć?

  • Podczas jedzenia posiłków zrezygnuj z przeglądania telefonu, oglądania telewizji, czy czytania gazety. Skup się powolnym gryzieniu i przeżuwaniu pokarmu.
  • Jeśli brakuje Ci czasu na zrobienie śniadania lub obiadu, to przygotuj go dzień wcześniej lub wstań 20 minut wcześniej niż zazwyczaj.
  • Podczas spożywania posiłków staraj się ograniczać ożywione rozmowy. Połykane w tym czasie powietrze może być przyczyną wielu problemów trawiennych.
  • Zwróć uwagę na to, ile razy gryziesz każdy kawałek pokarmu. Sugerowane minimum to 20-30 razy. 
  • Podczas wizyt w supermarkecie wybieraj tylko te produkty, które znajdują się na Twojej liście. Zrezygnuj z przetworzonych przekąsek.
  • Zapoznaj się z odpowiednimi technikami jedzenia, które mogą pomóc w odchudzaniu

Skutków jedzenia w pośpiechu jest wiele. Niedokładne przeżuwanie kęsów sprzyja nadwadze, przemęczeniu, kiepskiemu samopoczuciu oraz różnorodnym dolegliwościom ze strony organizmu. Poświęć kilka minut więcej uwagi i włącz w życie kilka zasad, które nauczą Cię prawidłowego spożywania posiłków, a to wszystko z korzyścią dla Twojego zdrowia.

Zauważyłeś u siebie wzrost wagi mimo diety? Zobacz, jakie mogą być tego przyczyny.