Sprawdzone sposoby na jesienną chandrę

Czujesz spadek energii i przygnębienie? Masz wrażenie, że nic Ci się nie chce, a pogoda za oknem nie nastraja Cię pozytywnie do działania? Krótsze dni, mniejszy dostęp do promieni słonecznych, niskie temperatury i pochmurna aura może powodować nagłą zmianę nastroju i wywoływać jesienną chandrę. Zastanawiasz się, jak sobie z tym poradzić? Przedstawiamy sprawdzone sposoby, dzięki którym rozprawisz się z sezonowym przygnębieniem i wejdziesz w zupełnie inny stan. Jak poprawić swoje samopoczucie? Podpowiadamy! 

Co znajdziesz w artykule?

Jesienna chandra – co to znaczy?

Prawdopodobnie chociaż raz w życiu usłyszałeś termin jesienna chandra. Co on dokładnie oznacza? To nic innego jak obniżenie nastroju, przygnębienie, któremu towarzyszą objawy takie jak: pogorszenie koncentracji, apatia i zmęczenie. Warto mieć na uwadze, że osoby będące w tym stanie skarżą się na uporczywe dolegliwości, do tego stopnia, że utrudniają one codzienne funkcjonowanie. W odróżnieniu od depresji i innych zaburzeń psychicznych jesienna chandra w większości przypadków nie wymaga leczenia specjalistycznego. Jej występowanie jest ściśle związane ze zmianą pory roku, mniejszą ekspozycją na słońce, niedoborami witaminy D, czy zwiększoną produkcją melatoniny – hormonu produkowanego przez szyszynkę. Nie bez powodu nazywany jest hormonem snu, ponieważ jego nadmiar powoduje apatię i senność. 

Do głównych objawów jesiennej chandry zalicza się:

  • problemy z koncentracją i skupieniem,
  • ogólne przygnębienie,
  • bóle stawów,
  • częste infekcje, 
  • rozdrażnienie i apatia, 
  • bóle głowy, 
  • brak apetytu. 

Powyższe dolegliwości mogą znacznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, dlatego warto wdrożyć zasady, które pomogą w uporaniu się z jesienną chandrą i wprawią nas w pozytywny nastrój.

Jak poradzić sobie z jesienną chandrą? Sprawdzone sposoby

Istnieje szereg czynności, które pozwolą rozprawić się z przygnębieniem i sezonowym spadkiem energii. Należy pamiętać, że jesienna chandra to stan przejściowy, dlatego warto wdrożyć poniższe sposoby w życie, jak tylko zauważymy u siebie objawy towarzyszące tej przypadłości. Jak uporać się z jesienną chandrą? Sprawdź to!

1. Postaw na aktywność fizyczną 

W czasie wysiłku fizycznego nasz organizm produkuje większą liczbę endorfin, które określane są również jako hormon szczęścia. Krótkie spacery, jogging czy przejażdżki rowerowe na świeżym powietrzu zapewnią dotlenienie organizmu, poprawią samopoczucie i wpłyną pozytywnie na nasze ciało. W miarę możliwości lepiej postawić na aktywności na zewnątrz, dlatego w tym celu warto wyposażyć się w odpowiedni strój dopasowany do pogody. 

2. Zadbaj o mikroflorę jelit 

Jednym ze sposobów na jesienną chandrę jest troska o kondycję mikroflory jelit, a to wszystko ze względu na istnienie osi jelito-mózg, która wpływa na samopoczucie. Ważne jest tutaj dostarczenie pożywienia z probiotykami (kiszonki, zakwasy, fermentowane produkty mleczne), jak i z prebiotykami, które znaleźć można, chociażby w bananach, cebuli, czy korzeniu cykorii.

3. Nie zapominaj o suplementacji

Należy pamiętać również o odpowiedniej suplementacji, tak aby wyrównać wszelkie niedobory witamin i składników mineralnych. W okresie jesienno-zimowym warto postawić na suplementację witaminy D3, która wpływa między innymi na nastrój. W tym czasie poleca się również wdrożenie do diety produktów będących źródłem witaminy B, czyli kasz, płatków owsianych, nasion roślin strączkowych czy ryb. Nie należy zapominać również o magnezie, który znajduje się w orzechach, jarmużu, kaszy gryczanej czy kakao. Wyrównanie niedoborów i włączenie do diety produktów będących źródłem witamin i składników mineralnych poprawi Twoje samopoczucie i doda Ci energii. 

4. Zbilansowana dieta to podstawa

Pełnowartościowa dieta obfituje w składniki odżywcze, które są niezbędne do funkcjonowania. Jeśli organizm jest odpowiednio odżywiony, wówczas czujemy się lepiej i mamy więcej siły. Niezwykle ważne jest regularne przyjmowanie posiłków. Najlepiej zachować 2 godziny przerwy od jedzenia przed snem, a w ciągu dnia warto zadbać o to, aby spożywać posiłki w spokojnej atmosferze i bez pośpiechu. Aby cieszyć się energią i dobrym samopoczuciem, zaleca się ograniczenie lub wykluczenie z diety słodyczy, które prowadzą do wahania poziomu glukozy we krwi, co u wielu osób może prowadzić do rozdrażnienia.

5. Zadbaj o ciało i psychikę

Jak poradzić sobie z jesienną chandrą? Warto wdrożyć holistyczne podejście i zadbać zarówno o kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Jesień to dobry moment na to, aby przyjrzeć się temu, co nam dolega, co spychaliśmy na dalszy plan. Równie pomocne może okazać się odpowiedzenie sobie na pytania, jakie są nasze potrzeby, a także jak się czujemy. Warto wybrać się również na badania profilaktyczne w celu weryfikacji ewentualnych niedoborów. 

6. Pamiętaj o regeneracji

Sen zapewnia regenerację psychofizyczną, np. poprawia jakość zapamiętanych informacji, wzmacnia koncentrację i kreatywność. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do tego, abyśmy mogli podołać wszystkim zadaniom czekającym na nas każdego dnia. Zbyt mała ilość może powodować rozdrażnienie, zmęczenie, a także prowadzi do zwiększonej chęci na podjadanie w ciągu dnia, czego lepiej unikać. 

7. Otwórz się na relacje

Jednym ze sposobów radzenia sobie z jesienną chandrą są kontakty z ludźmi. Udowodniono, że relacje są jednym z ważniejszych czynników wpływających na poczucie szczęścia, dlatego warto o tym pamiętać w momencie, kiedy nastąpi u nas spadek nastroju.

Nie daj się jesiennej chandrze i wdróż w życie 7 sprawdzonych sposobów, dzięki którym Twoje samopoczucie znacznie się poprawi. Jeśli widzisz, że bliska Ci osoba boryka się z tym samym, to poinformuj ją, jak może sobie z tym poradzić. 

Sprawdź również, jakie są dobre witaminy na jesień i co warto suplementować o tej porze roku.