Ile suplementów powinien przyjmować zdrowy człowiek? Odpowiedź na to pytanie można by spokojnie zmieścić w jednym słowie. Tak, to nie błąd. W jednym słowie: zero. I to tyle w kwestii teorii. A jak to wygląda w praktyce?
Z raportu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster w listopadzie 2016 roku wynika, że po suplementy diety regularnie sięga połowa naszych rodaków. Najczęściej kupujemy je, ponieważ chcemy zadbać o swoje zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Rzadziej sięgamy po suplementy z powodu mody czy reklamy, którą zobaczyliśmy w telewizji. Częściej zażywają je kobiety, osoby młodsze oraz mieszkańcy większych miast. Trudno oprzeć się wrażeniu, że reklama z zakupem suplementów ma jednak sporo wspólnego. W dużych miastach jesteśmy zewsząd bombardowani komunikatami reklamowymi. To sprawia, że zaczynamy myśleć, czy aby nie potrzebujemy tego, czy innego suplementu? A od tego do drogerii czy apteki jest już naprawdę krótka droga. Kupujemy i używamy, bo przecież „to witaminy”, „to samo zdrowie”, „to nie może nam zaszkodzić”. Czy jesteśmy zadowoleni z działania suplementów? Tak, ale w sposób dość mocno umiarkowany. 50% badanych stwierdziło, że suplementy w ich przypadku zadziałały, jednak ich oczekiwania co do rezultatów zasadniczo były większe.
Jakie suplementy kupujemy?
34% badanych kupuje preparaty na odporność. 26% to środki wspomagające koncentrację i witalność, a 26% stanowią preparaty na skórę, włosy oraz paznokcie. 19% mieszanki poprawiające trawienie, 12% specyfiki wspomagające odchudzanie. 6% to preparaty nasenne, a 5% stanowią środki opóźniające procesy starzenia.
Wiemy już, jak jest, a jak być powinno?
Prawda jest taka, że uprawiamy suplementową samowolkę. Kupujemy to, co uważamy za słuszne, najczęściej z nikim tego nie konsultując. Nie pytamy lekarza, nie robimy badań, nie radzimy się dietetyka ani nawet farmaceuty. A to duży błąd. Tak naprawdę zażywanie suplementów diety bez konsultacji i wykonania odpowiednich badań może przynieść nam znacznie więcej szkody niż pożytku. Zanim zdecydujemy się na suplementację, należy stwierdzić, czy w ogóle jej potrzebujemy. Bo może się okazać, że wszystko, czego nam brakuje, jesteśmy w stanie uzupełnić odpowiednią zrównoważoną dietą. Spożywanie 5 wartościowych posiłków dziennie pozwoli nam dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych i witamin. I naprawdę nie ma co marudzić, że zdrowe jedzenie jest drogie, że jego przygotowanie wymaga dużej ilości wolnego czasu. Kiedy policzymy, ile miesięcznie wydajemy na różnorakie suplementy, to może się okazać, że ta kwota dołożona do budżetu przeznaczonego na jedzenie da nam możliwości kupowania zdrowych i wartościowych produktów. A jeśli chodzi o czas to i na to jest rozwiązanie. Gotujmy na kilka dni. Jeśli ugotujemy czegoś więcej, to zamrażajmy, będzie jak znalazł na inny dzień. Naprawdę przygotowanie wieczorem porcji warzyw i owoców na sałatkę do pracy czy zalanie płatków na poranną owsiankę zajmuje moment, a dzięki temu systematycznie zmienimy nasze nawyki żywieniowe. Sprawdź sposoby na zdrowe odżywianie kiedy brakuje czasu na gotowanie.
Kiedy naprawdę nie masz czasu
Zawsze możesz sprawdzić jedną z dostępnych na rynku diet pudełkowych. Są one doskonale zbilansowane i dopasowane do Twoich indywidualnych preferencji, tak aby każdy znalazł idealną dla siebie. Oferta Be Diet przewiduje 5 zbilansowanych, pełnowartościowych posiłków. Codziennie otrzymasz zestaw posiłków na cały dzień wprost do swojego domu czy biura. Oszczędzisz czas i będziesz miał gwarancję, że odżywiasz się zdrowo, a przy tym smacznie. W tej sytuacji żadne suplementy nie będą Ci już potrzebne.