Zamienniki mięsa w diecie dla wegetarian i nie tylko

Osoby odżywiające się zgodnie z zasadami wegetarianizmu również muszą szczególnie zadbać o odpowiedni bilans swoich posiłków. Kluczową rolę odgrywają produkty pozwalające zastąpić mięso i dostarczyć do organizmu wszelkie niezbędne witaminy i składniki mineralne. Wśród dostępnych artykułów spożywczych znajduje się szeroki wybór substytutów mięsa. Jakie zamienniki mięsa stosować, by zapewnić sobie zdrowie i właściwe odżywienie organizmu?

Spożywanie mięsa a wegetarianizm – co warto wiedzieć?

Białko zwierzęce w postaci mięsa zawiera szereg substancji odżywczych. To doskonałe źródło witamin, składników mineralnych i oczywiście źródło białka w diecie. To dzięki niemu do organizmu są dostarczane witaminy takie jak żelazo, cynk, selen czy z witaminy z grupy A.

Osoby odżywiające się zgodnie z zasadami wegetarianizmu powinny tak bilansować swoją dietę, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wysokowartościowego białka roślinnego. Jest ono doskonałym substytutem mięsa, o ile zadbamy o jego jakość. Ważne jest właściwe komponowanie posiłków, tak aby maksymalnie wykorzystać niezbędne dla zdrowia aminokwasy. Najkorzystniejsze połączenie to zboża i rośliny strączkowe.

Jakie produkty są dobrym zamiennikiem mięsa?

1.Soczewica

Soczewica jest cennym składnikiem diety bezmięsnej. Zawiera nie tylko łatwo przyswajalne białko, ale też składniki mineralne, tj. potas, magnez, fosfor, błonnik czy witaminy z grupy B. Doskonale nadaje się do przygotowywania gulaszu, tacos, burgerów czy pulpetów.

2.Bakłażan

Kolejnym zamiennikiem mięsa jest bakłażan. Warzywo to jest dobrym źródłem potasu, błonnika pokarmowego, magnezu, żelaza, ale też wapnia, białka i witamin A, B6 oraz C. Wyróżnia go specyficzny smak, który sprawia, że ma zarówno swoich fanów, ale są też osoby, które zdecydowanie nie lubią go i nie mogą się przekonać do przygotowywania potraw z jego wykorzystaniem. Ważne jest jego właściwe doprawienie – można stosować dowolne potrawy, dzięki którym nada on niepowtarzalnego smaku potrawom. Sprawdzi się zarówno do wykonania burgerów, ale też jako alternatywa dla owoców morza. Doskonale smakuje również przygotowany na grillu czy w piekarniku.

3.Tofu

Kolejnym produktem bogatym w białko jest tofu. To tzw. twarożek sojowy. Nazwa ta wzięła się stąd, iż swoim wyglądem i konsystencją przypomina tradycyjny twaróg. Jest on jednak wykonany z mleka sojowego. Poza białkiem jest cennym źródłem wapnia, fosforu i fitoestrogenów. Ich dostarczanie do organizmu jest niezwykle ważne – pozwala regulować proces wzrostu komórek nowotworowych. Produkt ten jest polecany do zastąpienia drobiu. Można z niego przygotować różnego rodzaju kotlety – od tych najprostszych, podstawowych, po nieco bardziej wytworne.

“Tofu to produkt bez smaku”. Często słyszymy taką opinię, tymczasem, dla tych, którzy wymagają bardziej wyrazistego smaku, wystarczy zamarynować je wcześniej w ulubionych przyprawach i sosie sojowym. Może być stosowany również jako zamiennik serów z mleka odzwierzęcego.

4. Fasola

Dobrym substytutem mięsa jest także fasola. Dostarcza dużą ilość wartości odżywczych, ale też jest doskonałym źródłem białka. Wegetarianie powinni stosować nie tylko strąki fasoli, ale też nasiona. Dostarczają one bowiem do organizmu dużą ilość błonnika pokarmowego, ale też pozwalają skutecznie obniżyć cholesterol. Wśród witamin, które dostarcza fasola, znajdują się też B, A i C oraz minerały: potas, wapń, żelazo, cynk, selen czy fosfor.

Dzięki fasoli można przygotować wiele różnorodnych posiłków. Co ważne, cechują się one wysoką wartością energetyczną. Sycące zupy czy gulasze pozwalają na długo uzyskać uczucie sytości. Mogą być też wykorzystywane do robienia pasztetów czy burgerów.

5.Kalafior

Osoby, które zastanawiają się czym zastąpić mięso w diecie, powinny również spróbować kalafiora. Jest to smaczne warzywo, które, pomimo iż dostarcza szeregu cennych składników, jest niskokaloryczne. Zawiera dużo błonnika, witamin oraz składników mineralnych takich jak: potas, wapń, magnez, żelazo czy cynk. Jest też doskonałym źródłem przeciwutleniaczy.

Ogromną zaletą kalafiora jest fakt, że można go przygotować na wiele sposobów. Może być stosowany jako posiłek dodatkowy, ale też główny. Sprawdza się jako dodatek do pizzy, ale też zamiennik steka.

Czy warto stosować wegetariańskie mięso?

Wśród artykułów spożywczych dostępnych w sklepach znajdują się także zamienniki mięsa w postaci bezmięsnego mięsa. Są to zarówno parówki, kiełbaski, jak i wiele innych. Do ich produkcji głównie wykorzystywana jest soja. Jest ona wzbogacona różnymi zbożami i tłuszczami, które nadają im smak i odpowiednią konsystencję. Są one dobrym substytutem mięsa dla wegetarian, ale warto zadbać w tym aspekcie o umiar i pamiętać, że są to produkty wysokoprzetworzona. Wybierając gotowe produkty, warto zwrócić uwagę na ich skład. Im krótsza lista składników na etykiecie – tym lepiej :-). Dbaj o to, aby w kupowanych produktach nie było dodatków wzmacniaczy smaku, cukru, konserwantów czy sztucznych zagęstników.