Porady odchudzające – temat rzeka, szczególnie dla wiecznie niezadowolonych ze swojej sylwetki kobiet. Internet – wydawać by się mogło idealne miejsce do szukania informacji na temat odchudzania. Miliony stron a na nich wiele dobrych rad. Co robić, czego unikać, co robić inaczej albo jak iść na skróty, by osiągnąć wymarzony rozmiar. Jednak wśród informacji internetowych oraz tych przekazywanych w magazynach dla kobiet jest wiele, mówiąc kolokwialnie bzdur sporego kalibru. Część z nich może nam wręcz zaszkodzić, zamiast pomóc. Dziś opowiemy o pięciu z nich.
1. Głodówki
Głodowanie jest zwyczajnie niezgodne z zasadami zdrowego odżywiania. Bo co może być zdrowego w nie dostarczaniu organizmowi składników niezbędnych do zdrowia i życia. Głodując, możemy doprowadzić do upośledzenia funkcjonowania bardzo ważnych narządów takich jak serce, nerki, jelita, wątroba, mogą nam także zacząć zanikać mięśnie. Nasz organizm jest osłabiony, przez co coraz gorzej radzi sobie nawet z najmniejszym wysiłkiem. Pojawiają się bóle głowy.
Kiedy podczas głodówki tracimy masę ciała, tracimy także wodę, co w konsekwencji może doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej naszego organizmu. To może powodować omdlenia oraz skoki ciśnienia tętniczego. Kiedy nie jemy, organizm zaczyna zużywać swoje zapasy białka. Mięśnie szkieletowe oraz mięsień sercowy zużywa się szybciej, co prowadzi do ciężkich uszkodzeń oraz zaburzeń jego pracy. W sytuacjach ekstremalnych może dojść do częstoskurczu komorowego oraz zgonu. Mało zachęcające prawda?
Poza tym po głodówce spodziewaj się efektu jo-jo. Wygłodzony organizm będzie chciał zrobić zapasy wszystkiego, czego podczas głodówki mu brakowało. Zaburzenia przemiany materii dostaniesz w gratisie.
2. Produkty light
Każdy z nas ma na sumieniu sięganie po produkty 0%, light, bez cukru. Aby obniżyć kaloryczność produktów, producenci muszą coś z nich usunąć. To proste i zrozumiałe. Jednak bardzo często usuwając tłuszcz, usuwa się także witaminy, oraz inne niezbędne do prawidłowego przyswajania mikroelementy. Brakujący składnik zastępuje się wodą. Co sprawia, że produkty są mniej trwałe i wymagają zastosowania większej ilości środków konserwujących. Niestety często tłuszcz zastępuje się również cukrem. Produkty bezcukrowe często są słodzone niezdrowymi słodzikami, które mogą powodować u nas zatrucia ze strony układu pokarmowego, bóle głowy oraz migreny. Co w konsekwencji sprawia, że jedzenie light nie jest ani zdrowe, ani odżywcze.
3. Ostatni posiłek o godzinie 17
Jedzenie kolacji o 17.00 będzie właściwe, tylko jeśli chodzisz spać o 20.00. Wszystko zależy od Twojego rytmu dobowego i tego, kiedy fizycznie udajesz się do łóżka. Najważniejsze jest, by ostatni posiłek jeść na 2–3 godziny przed snem, aby organizm miał jeszcze szansę go strawić, nim pójdziesz spać. Więc jeśli kładziesz się spać około północy, to kolację możesz z powodzeniem zjeść około 21. Najlepiej wieczorem jeść posiłek składający się z białka i węglowodanów złożonych co pobudzi Twój metabolizm i pozwoli organizmowi na nocną regenerację.
4. Odchudzająca moc papierosów
Palenie jest zgubne dla naszego zdrowia, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Prawdą jest także że osoby palące pod wpływem stresu sięgają właśnie po papierosa, kiedy niepalący, stresując się, sięgają po jedzenie. I pewnie właśnie stąd wzięło się przekonanie, że papierosy odchudzają. Czy to robią, czy nie, naprawdę nie warto marnować sobie zdrowia na palenie.
5. Trenuj rzadko, ale wyczerpująco
Tylko umiarkowane, regularne treningi zapewnią nam trwałe zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu i spowodują spadek wagi. Nie ma cudów. Już pierwszy trening zwiększa nasze zdolności wysiłkowe, lecz jeśli ich nie podtrzymamy, znikną. Właśnie dlatego trening raz w tygodniu nigdy nie przyniesie nam trwałych zmian w sylwetce, bo za każdym razem będziemy startować od zera, co jest kompletnie pozbawione sensu. Nad zdrową i smukłą sylwetką musimy pracować regularnie i konsekwentnie tylko wtedy zobaczymy efekty.