Bieganie na bieżni czy w terenie – co jest lepsze dla Twojego zdrowia?

W ostatnich latach bieganie przeżywa swój wielki powrót. Coraz więcej osób decyduje się uprawiać tę dyscyplinę sportu. To doskonała wiadomość, szczególnie, że badania pokazują, iż z ruchem u Polaków nadal nie jest najlepiej, a wszyscy mamy świadomość jak jest ważny dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Dlaczego ludzie tak lubią bieganie? Przede wszystkim bieganie jest jedną z najłatwiej dostępnych form rekreacji na świeżym powietrzu. Nie potrzebujemy wypasionego sprzętu, wystarczą sportowe buty i zwykły dres i już możemy ruszać w teren. Na specjalistyczne biegowe buty oraz inne gadżety zdecydujmy się dopiero wtedy, kiedy mamy pewność, że bieganie jest dla nas. Rynek jest pełen świetnych produktów dla biegaczy, więc jeśli poczujesz, że to jest to, wybierzesz to, co dla Ciebie niezbędne. Otwarte pozostaje pytanie, gdzie biegać? Lepsza będzie bieżnia w klimatyzowanej siłowni albo zaciszu własnego domu czy miejski park? Która forma biegania da nam lepsze wyniki? Przyjrzyjmy się nieco bliżej im obu.

Bieganie na bieżni

Bieganie na bieżni jest niezależne od pogody. Jest także lżejsze i prostsze niż bieganie w terenie, co do tego nie ma wątpliwości. Dzieje się tak dlatego, że bieżnia jest amortyzowana. Dzięki temu jest też bezpieczniejsza dla stawów i mięśni niż bieganie w parku. Z tego właśnie powodu często stosuje się bieganie na bieżni elektrycznej jako przygotowanie do rozpoczęcia biegów w terenie. Choć ważna jest także odpowiednia technika biegania na bieżni. Ponadto w siłowniach wszystko jest podporządkowane efektywnym treningom. Temperatura oraz wilgotność powietrza sprzyja ćwiczeniom. Jednak właśnie przez te idealne warunki spalamy mniej kalorii niż podczas biegania w terenie, ponieważ organizm mniej się męczy. Osoby trenujące na bieżni magnetycznej często uskarżają się na monotonność takiego biegu, ponieważ obrazy wokół nich się nie zmieniają, co może na dłuższą metę nudzić. Biegając na bieżni, częściej zapominamy także o uzupełnianiu płynów, przez co może nam grozić odwodnienie. Należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw decydując się na trening na bieżni, niezależnie, czy będzie ona w fitness clubie czy będzie to bieżnia domowa.

Bieganie w terenie

Bieganie w terenie to nie tylko trening, ale także doskonała okazja do podziwiania otaczającego nas świata i zwracania uwagi na szczegóły, które w codzienności nam umykają. Wielu biegaczy wspomina także o tym, jak bieganie w lesie czy parku świetnie działa na naszą psychikę i pozwala zdystansować się od problemów. Bieganie na świeżym powietrzu szczególnie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych hartuje nasz organizm i wpływa na odporność. Ponadto biegając w terenie, ćwiczymy poczucie tempa, a w bieganie w górach wykształca szczególną uważność na wszelkie nierówności terenu. Z powodu występujących w miastach zanieczyszczeń powietrza najlepiej do biegania wybierać wczesne godziny poranne oraz wieczorne. W okresie zimowym warto zwracać uwagę na komunikaty dotyczące smogu lub wyposażyć swój telefon w jedną z dostępnych aplikacji i na bieżąco śledzić poziomy zanieczyszczeń w swoim mieście. Jeśli są one znacząco podwyższone to lepiej zrezygnować z biegania w terenie i zastąpić je bieżnią lub innym rodzajem treningu wykonywanego na siłowni.

Jak widać, każde bieganie ma swoje plusy i minusy. Ważne jest, by dopasować formę treningu zarówno do warunków zewnętrznych, jak i swoich własnych upodobań. Ponieważ tylko wtedy mamy szansę na regularne ćwiczenia, które dadzą nam radość i efekty. Przeczytaj również co jeść po treningu, aby szybko zregenerować mięśnie.