Dieta ketogeniczna w ciąży. Czy można ją stosować?

Przyszła mama stara się jak najlepiej zadbać o swój organizm i o życie, które w niej rośnie, nie tylko w kwestii kontrolnych badań, ale również urozmaiconej i zbilansowanej diety. To właśnie ona dostarczy kobiecie i dziecku niezbędnych wartości odżywczych. Czy w tym szczególnym czasie można znacznie zwiększyć podaż tłuszczów w diecie? W naszym artykule podpowiadamy, czy można stosować dietę keto w ciąży. Sprawdź to! 

Dieta keto a ciąża – czy istnieją przeciwskazania? 

Ciąża to czas, w którym szczególnie należy zadbać o swoje zdrowie. Jednym z częściej poruszanych zagadnień wśród kobiet spodziewających się dziecka, są wskazówki dotyczące diety. Jak powinien wyglądać zbilansowany jadłospis kobiety w ciąży? Jakie produkty należy wdrożyć, a czego lepiej unikać?

W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz na witaminy takie jak: A, B1, B2, niacyna, cholina, kwas pantotenowy oraz minerały: wapń, fosfor, żelazo, miedź, cynk czy jod. Nieprawidłowe żywienie w tym okresie, polegające na niewłaściwym doborze produktów może powodować wiele konsekwencji zdrowotnych. Wysoka podaż produktów bogatych w tłuszcze przy jednoczesnym niedoborze węglowodanów w postaci: kasz, makaronów pełnoziarnistych, chleba na zakwasie czy warzyw i owoców, może przyczynić się do niedostatecznej podaży witamin i składników mineralnych, jak również błonnika w diecie.

Obecnie można zaobserwować duże zainteresowanie krążące wokół diety keto – nie tylko wśród osób aktywnie fizycznie, ale również u kobiet planujących zajście w ciąże lub tych, które już spodziewają się dziecka. Pytanie nasuwa się samo: czy dieta keto powinna być stosowana przez kobiety w ciąży? 

Zdecydowana większość zaleceń wyraźnie nie poleca wprowadzania diety ketogenicznej w okresie ciąży. Można znaleźć również opinie, które wskazywałyby na brak przeciwwskazań do ich stosowania. Dieta ketogeniczna jest w fazie ciągłych badań. Udowodniono, że wykazuje ona pozytywne działanie na choroby układu nerwowego, jednak nie ma jednoznacznych wyników, które wskazywałyby, czy można ją stosować w ciąży i jakie skutki to za sobą niesie. 

Stan ketozy w ciąży – dlaczego lepiej go unikać? 

Dieta ketogeniczna to dieta eliminacyjna, charakteryzująca się wysoką zawartością tłuszczów przy niskiej podaży węglowodanów i umiarkowanej podaży białka. Jej celem jest uzyskanie w organizmie odpowiedniego stężenia ciał ketonowych w surowicy krwi, czyli tzw. ketozy żywieniowej. Stan ketozy jest  stosowany przede wszystkim przy leczeniu różnego typu chorób neurologicznych, jak np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy padaczka.

Specjaliści od żywienia zwracają uwagę na to, że dieta ketogenna nie dostarcza odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych, a co za tym idzie, może skutkować licznym niedoborami. Niezwykle ważne przed przejściem na dietę ketogeniczną jest skonsultowanie się z lekarzem i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Równie ważna podczas stosowania diety jest samoobserwacja i pozostanie w stałym kontakcie z lekarzem. Skutkiem prawie całkowitej eliminacji węglowodanów (w tym produktów zbożowych) są deficyty w organizmie. Mowa tu m.in. o błonniku, witaminach z grupy B, czy magnezie. Jaki z tego wniosek? Dieta ketogeniczna w ciąży może prowadzić do licznych deficytów, a w rezultacie zaburzać rozwój płodu. 

Co więcej, jeśli w diecie keto będą przeważać tłuszcze zwierzęce, to istnieje duże ryzyko wzrostu stężenia cholesterolu całkowitego. Niekorzystne skutki stosowania diety ketogenicznej w ciąży już same w sobie powinny zniechęcić przyszłą mamę do jej stosowania. W tym szczególnym czasie warto zadbać o urozmaiconą dietę, która będzie opierać się na zasadach zdrowego żywienia. Prawidłowe odżywianie ma wpływ na zdrowie dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Metabolizm człowieka kształtuje się już na etapie życia płodowego, dlatego tak ważne jest to, co spożywa się w czasie ciąży i jak wygląda styl życia przyszłej mamy.

Ze względu na fakt, że ciąża to stan szczególnej ostrożności i troski, należy rozsądnie podejść również do kwestii odżywiania. Nie istnieją jednoznaczne badania, które wskazywałaby na to, jak wpływa dieta keto na ciążę. Na podstawie jej założeń można dojść jednak do wniosku, że stosowanie tego jadłospisu może skutkować licznymi niedoborami, które w efekcie mogą prowadzić do niepożądanych objawów. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna być pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego. Do tego niezbędne jest regularne wykonywanie badań, które wskażą ewentualnie niedobory w organizmie i pomogą dobrać indywidualnie dobraną dietę dla przyszłej mamy.

Chcesz dowiedzieć się, jakie są pozostałe przeciwskazania do diety keto? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, które poszerzą Twoją wiedzę w tym zakresie.