Lekkostrawna dieta to najlepszy sposób żywienia podczas stanów zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, chorób infekcyjnych, w okresie rekonwalescencji oraz dla osób starszych. Dzięki niej dostarczysz organizmowi wszystkich potrzebnych składników, ale również wyeliminujesz ciężkostrawne produkty. Dowiedz się zatem, co warto jeść na lekkostrawnej diecie.
Najważniejsze założenia lekkostrawnej diety
Zwróć uwagę na to, że łatwostrawna dieta nie jest silnie restrykcyjna bądź ubogokaloryczna. Od standardowego sposobu żywienia różni się przede wszystkim zawartością błonnika pokarmowego, czyli surowych warzyw i owoców, jak również gruboziarnistych kasz, pełnoziarnistego chleba i makaronu. Poza tym niezbędne jest ograniczenie spożycia tłustych dań oraz ostrych przypraw, takich jak chili, pieprz, imbir. W ten sposób nie podrażnisz swojego przewodu pokarmowego.
Standardowo z diety lekkostrawnej warto korzystać podczas:
- chorób infekcyjnych występujących razem z gorączką,
- okresu pooperacyjnego i pozabiegowego,
- nowotworów przewodu pokarmowego,
- nieżycie jelita oraz żołądka,
- biegunki,
- wymiotów i nudności.
Co warto jeść na lekkostrawnej diecie?
W przypadku diety lekkostrawnej ważne są nie tylko przyjmowane produkty, ale też sposób przyrządzania jedzenia. Przede wszystkim ogranicz grillowanie oraz smażenie z dodatkiem tłuszczu. Zamiast tego postaw na gotowanie na parze — lub w wodzie, a także na duszenie, ewentualnie pieczenie — doskonale sprawdzi się tutaj rękaw lub folia kuchenna. Oprócz tego zadbaj o dodatkową obróbkę żywności w postaci blendowania, ścierania, miksowania czy tarcia.
Postaw na białko
Jednym z najważniejszych elementów łatwostrawnej diety jest wysokiej jakości białko. Dlatego koniecznie włącz do codziennej diety chude mięso, a najlepiej indyka, kurczaka bądź królika. Doskonałym rozwiązaniem będą także ryby morskie, na przykład dorsz bałtycki. Pamiętaj jednak o tym, aby omijać produkty z dużą zawartością tłuszczu — szczególnie dotyczy do ryb i wędlin.
W łatwostrawnej diecie możesz również sięgać po jajka. W tym przypadku ogromne znaczenie ma forma, w jakiej chcesz je spożyć. Najlepszą formę w diecie lekkostrawnej będą jajka na miękko.
Nabiał w diecie lekkostrawnej
Nie musisz całkowicie eliminować ze swojej diety nabiału. Po prostu wybieraj produkty o średniej lub niskiej zawartości tłuszczu. Zatem nie odmawiaj sobie sera twarożku czy mleka.
Koniecznie włącz do codziennej diety kefiry, jogurty naturalne, maślanki, zsiadłe mleko, a także twaróg chudy bądź półtłusty.
Nie odmawiaj sobie produktów zbożowych
Dobrze zbilansowana dieta powinna być bogata w produkty zbożowe. Tak samo jest w przypadku lekkostrawnego jedzenia. W tym wypadku ogranicza ilość błonnika i stosujemy jasne pieczywo pszenne lub kukurydziane, będą one łatwiejsze do strawienia, dla organizmu.
W przypadku innych produktów zbożowych np. makaronu, ryżu czy kaszy, zdecyduj się na lekkostrawne, w większym stopniu oczyszczone produkty, jak kasza manna czy kasza jaglana. To właśnie one będą w tym momencie najlepsze dla Twojego układu pokarmowego.
Słodkie przekąski — nie musisz z nich rezygnować
Dieta lekkostrawna nie musi być pozbawiona słodyczy. Tak naprawdę możesz sobie uprzyjemnić posiłek, jeśli tylko wybierzesz odpowiedni produkt. Najlepszym rozwiązaniem jest dodatek miodu do jasnego pieczywa lub niskosłodzony dżem z owoców bez pestek. Z takimi składnikami na pewno poradzisz sobie nawet wtedy, gdy będziesz mieć ochotę na coś słodkiego. Dieta łatwostrawna może być przyjemna :).
Dieta lekkostrawna bogata w płyny
Każda dieta powinna być bogata w płyny, napary czy zupy. W przypadku lekkostrawnej diety, dużą rolę odgrywają smoothies czy zupy krem, jak również tradycyjne, ich trawienie jest dużo łatwiejsze dla układu pokarmowego. W tym przypadku doskonale sprawdzą się też koktajle warzywne lub owocowe. Pamiętaj również o piciu wody — absolutne minimum 1,5 litra dziennie! Dobrym, dodatkowym źródłem nawodnienia są również delikatne herbatki owocowe i ziołowe.
Dołącz do diety warzywa i owoce
Przy łatwostrawnej diecie możesz jeść owoce i warzywa. Jednak pamiętaj o tym, aby spożywać je bez skórki czy pestek. Miękkie produkty jedz w pierwotnej formie, a te nieco twardsze poddaj obróbce termicznej bądź zmień ich formę na bardziej przystępną dla Twojego układu pokarmowego (pokrój je na drobne kawałki lub zmiksuj) .