Dieta na rzeźbę — jak jeść, aby wspierać wysiłki na siłowni?

Decyzja została podjęta. Karnet na siłownię kupiony. Być może nawet będziesz korzystać z porad trenera personalnego. Genialnie. Jesteś na dobrej drodze do spektakularnych zmian w swoim życiu, zdrowiu oraz wyglądzie. Jednak warto od samego początku wspierać intensywne treningi na siłowni odpowiednio zbilansowaną dietą, bogatą w składniki, które pomogą Ci szybciej zobaczyć efekty regularnych ćwiczeń. Dieta na rzeźbę różni się od standardowej diety odchudzającej. Jej podstawowe zasady oraz składniki omawiamy poniżej.

Mniej kalorii

I tutaj chyba nie ma zaskoczenia. Musisz ograniczyć spożycie głównie węglowodanów oraz tłuszczy. Będziesz jeść mniej tłuszczu, jeśli włączysz do swojej diety:

  • ryby,
  • kurczaki,
  • chude mięso,
  • warzywa,
  • owoce
  • niektóre ze zbóż.

Jeśli zaś chcesz ograniczyć ilość zjadanych węglowodanów, skup się na jedzeniu owoców i warzyw. Najlepiej jest zjadać je w jak najmniej przetworzonej formie. Mocno ogranicz spożycie produktów mlecznych, wszystkiego, co zawiera białą mąkę, cukier i tego co jest doprawiane dodatkami smakowo — zapachowymi.

Kulturyści czasem mówią, że niezawodną metodą na uzyskanie odpowiedniej rzeźby jest kurczak bez skóry oraz sałata. To w sumie dobrze oddaje przedstawione powyżej zalecenia. Wiadomo, że nie każdy aspiruje do zostania kulturystą, ale jeśli zależy nam na zbudowaniu rzeźby, to warto o tym pamiętać.

Żywność wysokiej jakości

Daruj sobie od razu wszelkie wyroby fit, zero procent i temu podobne. Musisz jeść zdrowe, pełnowartościowe jedzenie. Najlepiej by było także jak najmniej przetworzone. Takie jedzenie jest jednocześnie smaczne oraz zdrowe. Dzięki niemu dostarczysz swojemu organizmowi szeroki zakres składników odżywczych, których bardzo potrzebujesz, intensywnie trenując. Eksperymentuj z warzywami i owocami, których nie znasz. Dzięki temu poznasz nowe smaki i poszerzysz swoje kulinarne horyzonty. Jeśli będziesz jeść różnorodnie, unikając rutyny i powtarzania tych samych potraw w nieskończoność masz szansę wytrwać w swoich postanowieniach i osiągnąć sukces.Jeśli zdarza Ci się (bo zdarza się każdemu) sięgać po żywność gotową, przetworzoną pamiętaj, aby sprawdzać listę składników. Im mniej się na niej znajdzie, tym lepiej dla Ciebie, Twojej diety i sylwetki.

 

Białko

Jeśli skupiasz się, aby Twoje treningi w połączeniu z dietą dały Ci doskonałą rzeźbę, to koniecznie musisz zwiększyć ilość spożywanego białka. I tutaj z pomocą przychodzą nam odżywki proteinowe. Czyli jedyne wysoko przetworzone produkty, które powinno się w tej sytuacji spożywać. Wystarczy przygotować rano odpowiednią porcję bogatej w proteiny odżywki i zmiksować ją z wodą, a potem popijać przez cały dzień. Jeśli chodzi o rodzaj spożywanego białka, to szkół jest kilka. Jedni polecają proteiny mleczne, inni pochodzące z jaj jeszcze inni te tworzone z serwatki. Najlepiej jest sprawdzić wszystkie i wybrać tą, która najbardziej nam smakuje oraz jest przez nas najlepiej tolerowana. Bo wiadomo, ile osób tyle upodobań.

 

Woda

Pij minimum 2 litry wody mineralnej oraz zielonej herbaty dziennie. Herbata jest źródłem flawonoidów, które zwalczają wolne rodniki, ich nadmiar może skutkować uszkodzeniem komórek.

Jeśli połączysz odpowiednie odżywianie i nawadnianie z intensywnym treningiem na siłowni, to znacznie szybciej osiągniesz zadowalającą rzeźbę swojej sylwetki. Dodatkowo zyskasz doskonałe samopoczucie wynikające z tego, że udało Ci się osiągnąć sukces.