Na pewno każdy z nas słyszał już nie raz, że cukier nie należy do zdrowych produktów. Ale dlaczego tak naprawdę jest szkodliwy? Jest to źródło pustych kalorii, które nie dostarcza żadnych witamin ani składników mineralnych. Jego spożycie w nadmiernych ilościach może doprowadzić do wielu schorzeń, wzrostu masy ciała czy próchnicy zębów. I choć glukoza jest podstawowym źródłem energii dla komórek w organizmie, dzięki której pracuje nasz mózg i ciało, to niezwykle ważne jest, aby cukier pokrywał nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania. Warto więc wprowadzać pewne modyfikacje w diecie, które wpłyną na nasze lepsze samopoczucie, a przede wszystkim poprawę zdrowia. Dieta bezcukrowa – co można jeść? Jak wprowadzić zmiany w swoim jadłospisie? Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się tym tematem!
Co znajdziesz w artykule?
Dieta bez cukru krok po kroku
Podczas eliminowania cukru z diety niezwykle ważne jest to, aby podejść do zmian stopniowo. Na początku warto uświadomić sobie fakt, że glukoza dostarczana jest nie tylko wraz ze spożyciem słodkich przekąsek, ale cukier znajduje się w wielu innych produktach takich jak: napoje gazowane, soki, jogurty smakowe, powidła, dżemy czy syropy. Dieta bezcukrowa zakłada więc wyeliminowanie z diety na jakiś czas cukrów prostych, które są dodane do żywności, a to wszystko po aby uniknąć wahań poziomu glukozy czy rozwoju innych chorób cywilizacyjnych. Nie należy całkowicie rezygnować ze spożywania węglowodanów prostych, ponieważ są one również zawarte w owocach i warzywach, które powinny stanowić podstawę naszego żywienia, ze względu na bogactwo błonnika, witamin i składników mineralnych. Dietę bez cukru traktujmy raczej jako okazję do wyeliminowania dodanych cukrów prostych z jadłospisów, czyli tych, które nie mają żadnej wartości, a w rezultacie są nawet w stanie przyzwyczaić kubki smakowe i zwiększać łaknienie na słodką przekąskę.
Jak powinna wyglądać dieta z ograniczeniem cukrów prostych?
Po pierwsze, warto działać powoli. Proces eliminacji cukru z diety powinien być stopniowy. W przeciwnym razie żywność nie będzie nam smakować, a wykluczanie cukrów prostych będzie kojarzyć się z przymusem. Dieta bezcukrowa dla jednych może być początkowo 30 dniowym wyzwaniem, dla innych drogą do zdrowia i lepszego samopoczucia. Bez względu na to, czy chcemy ograniczyć spożywanie słodkich produktów przez dłuższy czas, czy jest to jedynie forma detoksu, warto pamiętać o tym, że obecnie na rynku istnieje wiele produktów, które są świetnym zamiennikiem zamiennikiem cukrów i pozwalają na przygotowanie smacznych i przede wszystkim zdrowych przekąsek. Dieta ograniczająca spożywanie cukrów prostych zakłada więc całkowite wyeliminowanie cukru białego z diety na rzecz zdrowych zamienników. W pierwszym etapie warto zrezygnować ze słodzenia herbaty czy kawy, następnie zrezygnować z ciastka na rzecz większej porcji słodszego owocu, a następnie krok po kroku przygotowywać posiłki, które eliminują cukier lub zastępują go stewią czy ksylitolem. Pamiętajmy jednak o umiarze, naszym celem jest ograniczenie dostarczania przetworzonych słodyczy do organizmu, a nie jedynie zamienienie ich na słodziki, które również w zbyt dużych dawkach mogą powodować skutki uboczne. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu, o jedzeniu słodyczy na diecie.
Dieta bezcukrowa to wyzwanie, z którym każdy może się zmierzyć. Jedno jest pewne – ograniczenie spożycia cukrów prostych pozytywnie oddziałuje na pracę organizmu, który z czasem Ci za to podziękuje!