Jak się odżywiać, by mieć dobry nastrój?

Są dni, kiedy wstajemy w doskonałym nastroju i czujemy, że wszystko nam się uda, ale są też takie dni, gdy od samego rana jesteśmy rozdrażnieni i byle głupstwo urasta do rangi ogromnego problemu. Dlaczego tak się dzieje i z czego to wynika?

Serotonina

To, jaki mamy nastrój, zależy w głównej mierze od tego, jaki poziom serotoniny zwanej hormonem szczęścia mamy w naszym mózgu. To ona bezpośrednio odpowiada za nasze samopoczucie oraz wytrzymałość na ból. Kiedy mózg produkuje jej odpowiednie ilości, jesteśmy radośni i szczęśliwi, jeśli zaś produkuje jej za mało, popadamy w przygnębienie, jesteśmy niespokojni i apatyczni. Dlatego też powinniśmy zadbać o to, aby w naszym codziennym jadłospisie znalazły się pokarmy bogate w węglowodany złożone, które w czasie trawienia stopniowo podnoszą poziom cukru we krwi. Dzięki temu nasz mózg otrzymuje stałe dawki pożywienia, a my czujemy się dobrze. Jedzmy więc warzywa, ciemny ryż, kasze oraz makarony z pszenicy durum, pełnoziarniste pieczywo, musli, płatki zbożowe oraz ziemniaki. Możemy wzbogacić dietę także o produkty bogate w białko np. mleko, jogurty oraz mięso drobiowe. Zawarty w nich tryptofan także pobudza produkcję serotoniny.

Co jeść żeby mieć dobry nastrój?

Witaminy z grupy B

Aby nasz układ nerwowy działał, jak należy, trzeba zadbać o to, aby w diecie dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości witamin z grupy B, które łagodzą napięcia, dodają nam energii na co dzień oraz mają swój wkład w syntezę serotoniny. Znajdziemy je w drożdżach, ciemnym pieczywie, rybach, zielonych warzywach, kaszach i kiełkach.

Magnez

Spożywanie produktów bogatych w magnez nie tylko uchroni nas przed niezwykle bolesnymi skurczami mięśni, które występują szczególnie nocą. Magnez jest niezbędny, aby uniknąć wahań nastroju oraz ogólnej nerwowości. Bogatymi źródłami magnezu są produkty zbożowe, nasiona i pestki, orzechy oraz warzywa zielone.

Wapń

Wapń jest doskonałym regulatorem pracy naszych nerwów. Ponadto znacząco wpływa na poziom żeńskich hormonów. Dzięki niemu kobiety mają lepszy nastrój. Tutaj sprawa jest prosta, bo najlepszym źródłem wapnia jest mleko oraz wszelkie przetwory z niego wykonane.

Przyprawy

Nie każdy ma świadomość, że także używanie określonych przypraw może wpływać na poprawę naszego nastroju. Cynamon, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa oraz imbir doskonale dotlenią nasz mózg i wprawią nas w doskonały nastrój swoimi pięknymi zapachami. Warto także od czasu do czasu użyć ostrzejszych przypraw takich jak ostre odmiany papryk, tabasco czy chilli, które zawierają kapsalicynę pobudzającą wytwarzanie endorfin. Szczęśliwsi dzięki przyprawom? Dlaczego nie!

Czego powinniśmy unikać?

Humoru nie poprawi nam zajadanie się słodyczami, choć wydaje się, że jest zupełnie inaczej. Ich działanie rozweselające jest bardzo krótkotrwałe. Osoby, które jedzą dużo słodyczy, mogą po pierwszej euforii poczuć złość, rozdrażnienie oraz zdenerwowanie, czyli osiągną efekt odwrotny od zamierzonego. Także fast foody nie spełnią się w roli poprawiacza nastroju. Lepiej sięgnąć po zdrową przekąskę, która dodatkowo poprawi nam nastrój.

Szybka pomoc

Jeśli czujemy, że nasz nastrój się pogarsza, możemy sięgnąć po jeden z produktów, które skutecznie nam go poprawią, nie będąc jednocześnie zabójstwem dla naszego zdrowia i smukłej sylwetki. Do takich produktów należą np. banan, awokado, owoce cytrusowe, czerwone porzeczki, kiszona kapusta, gorzka czekolada (min 70% kakao), migdały, orzechy, mleczko pszczele, surowy szpinak, mleko, herbatniki z mąki razowej.

Przeczytaj także jakie właściwości posiada dynia.