Jak wrócić do formy po świętach? Zrób to w trzech prostych krokach

Święta to czas, w którym można sobie pozwolić na więcej: jedzenia, lenistwa czy odpoczynku. To nic złego, mimo że wielu ludzi wierzy w to, że należy się obawiać tych kilku dni mających zaważyć na tym, jak wygląda ich sylwetka. Zamiast zamartwiać się okresem świątecznym, wypełnionym przepysznym jedzeniem, spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, brakiem wystarczającej ilości czasu na aktywność fizyczną, warto skupić się na tym, by nie przedłużyć tego tygodnia na cały następny rok. Podpowiadamy, jak wrócić do formy po świętach, i to w kilku prostych krokach! Przeczytaj nasz artykuł i postaw w nowym roku na siebie i swoje zdrowie!

Powrót do formy po świętach: zacznij od planu działania

Jeśli nie chcesz, by Twój zapał ostygł już w połowie stycznia, starannie zaplanuj rozkład ćwiczeń na poszczególne dni, a także odpowiednią dietę. Możesz zrobić to sam lub skorzystać z pomocy trenera czy dietetyka. By nieco ułatwić sobie zadanie i przestrzegać czasu regularnego spożywania posiłków, zdecyduj się na poświąteczny catering dietetyczny z dostawą do domu. Zaoszczędzisz wówczas sporo czasu na gotowaniu, który będziesz mógł przeznaczyć na ulubioną aktywność fizyczną. Rozpisanie planu działania to niemalże gwarancja sukcesu, ponieważ jeśli już coś zapiszesz, trudniej wymigać się od wywiązania się z zadanych sobie obowiązków. Opowiedz znajomym i rodzinie, jakie cele sobie postawiłeś – im więcej osób o nich wie, bardziej niezręcznie będzie Ci z nich zrezygnować! To jeden z bardziej skutecznych sposobów na powrót do formy po świętach.

Właściwa dieta po świętach

Rozleniwiony i najedzony po świętach, na pewno odczuwasz większą ochotę na jedzenie, szczególnie to słodkie. Ma to związek z rozregulowaną przez nadmiar ilości cukrów prostych gospodarką hormonalną. Ważne zatem, by dieta po świętach jak najbardziej ograniczała to, co bogate w cukry. Powinna opierać się na tym, by ograniczać podaż kalorii, dlatego warto skorzystać z takich narzędzi jak kalkulator BMI, dzięki którym będziesz mógł dopasować właściwy plan żywieniowy do swojego organizmu. Jeśli ćwiczysz regularnie lub planujesz to robić, dowiedz się, co jeść przed treningiem, i uwzględnij to w swoim jadłospisie.

Poświąteczne treningi? Obowiązkowo!

Właściwa dieta to jedno, jednak nawet najlepiej sporządzona, nie zdziała cudów bez dodatkowej aktywności fizycznej. By wrócić do formy po świętach, warto zatem skupić się także na ruchu. Najskuteczniejszy oczywiście będzie zestaw ćwiczeń – wzmacniających i cardio. Jeśli jednak wiesz, że nie masz czasu, by robić to codziennie, postaw na trening kilka razy w tygodniu, a w pozostałe dni zamień go na krótkie spacery, zajęcia fitness czy jogging. Zadbaj także o nawyki wspierające Twoją kondycję, a także przyczyniające się do spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zamień chociażby windę na schody, odstaw samochód czy komunikację miejską i przerzuć się na rower. Zobaczysz, jak wiele możesz osiągnąć, jeśli tylko zrealizujesz postawione sobie cele!