Jesteś na redukcji, a Twoja waga stoi w miejscu? Poznaj najczęstsze przyczyny!

Każdego dnia konsekwentnie liczysz kalorie i skrupulatnie przestrzegasz diety, stosujesz się do zaleceń Twojego dietetyka, regularnie uprawiasz sport, a mimo tego wszystkiego, Twoja waga uparcie stoi w miejscu. Jaka może być tego przyczyna? Czy w którymś miejscu popełniasz błąd? A może powód takiego stanu rzeczy jest zupełnie inny? Odpowiedzi na te pytania szukaj w artykule, który przygotowaliśmy.

Posiłki o zbyt wysokiej kaloryczności

Wydaje Ci się, że posiłki, które spożywasz, mają optymalną kaloryczność. Czy tak jest na pewno? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w rzeczywistości spożywasz znacznie więcej kalorii, niż myślisz! W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, ile tłuszczu używasz np. przy smażeniu. Oleje charakteryzują się bardzo wysoką kalorycznością i stosowanie ich w nadmiarze prowadzi do znacznego wzrostu wartości energetycznej całego posiłku.
Kolejnym podstępnym artykułem spożywczym są orzechy. Chociaż charakteryzują się wysoką zawartością ważnych dla zdrowia składników odżywczych, należy bardzo uważać na ich ilość w swojej diecie. Dodawanie orzechów do posiłków znacznie podnosi ich kaloryczność. Wiele osób pomija ten fakt przy obliczaniu swojego dziennego spożycia kalorii. Podobne działanie mają takie produkty jak np. masło orzechowe lub inne, różnego rodzaju kremy do smarowania np. pieczywa. Nawet jeśli są to zdrowe, oparte na składnikach naturalnych artykuły, nadal mogą posiadać wysoką kaloryczność, co może utrudniać zrzucanie wagi.
Samodzielne obliczenie dokładnej kaloryczności każdego posiłku nie jest proste. Co więcej, łatwo jest się pomylić przy obliczeniach, co skutkuje spożywaniem posiłków o zbyt dużej kaloryczności. Znacznym ułatwieniem dla osób odchudzających się może być skorzystanie z diety pudełkowej, w której o kaloryczność posiłków dbają sami dietetycy. Świetnym przykładem jest dieta pudełkowa Optimal, która występuje w 5 wariantach o różnej kaloryczności. Dzienny jadłospis oparty jest na produktach, które odznaczają się wysoką wartością odżywczą i pozwalają dostarczyć organizmowi kompleks składników niezbędnych dla zdrowia.

Rodzaj i częstotliwość aktywności fizycznej

Uprawiane sporty i inne aktywności fizyczne mają fundamentalny wpływ na przebieg diety oraz tempo odchudzania. Jeśli chcesz poprawić osiągane rezultaty, starannie przeanalizuj swoją dotychczasową aktywność fizyczną. W przypadku, gdy 2-3 razy w tygodniu wykonujesz trening, a w pozostałe dni prowadzisz mało aktywny, siedzący tryb życia, skuteczność wykonywanych ćwiczeń raczej nie będzie wysoka.
Bardzo duże znaczenie mają nie tylko regularne treningi, ale również tzw. spontaniczna aktywność fizyczna. Co więcej, może ona przynieść jeszcze lepsze wyniki niż ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu. Na spontaniczną aktywność fizyczną składają się wszelkiego rodzaju aktywności, w tym nawet korzystanie ze schodów zamiast windy czy też wykonywanie domowych porządków.
Każdy ruch, który wymaga od organizmu większego wysiłku, przyczynia się do uzyskania lepszych rezultatów w odchudzaniu. Z tego względu ważne jest, aby do swoich stałych treningów dodać różnego rodzaju aktywności, takie jak udanie się na zakupy bez samochodu czy schodzenie po schodach zamiast używania windy. Jeśli to możliwe, warto również od czasu do czasu pojechać do pracy komunikacją miejską zamiast autem.

Nie możesz schudnąć? Zbadaj hormony!

Jeśli pomimo stosowania diety, dbania o zdrowe nawyki i codziennej aktywności fizycznej Twoja waga nadal utrzymuje się na tym samym poziomie i nie chce spaść, być może jest to odpowiedni moment, aby zbadać poziom hormonów i przeanalizować wyniki badań. Przede wszystkim zbadaj tarczycę, która może mieć fundamentalny wpływ na przemianę materii. Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która dosięga spory procent współczesnego społeczeństwa, w tym przede wszystkim kobiety. W pierwszej kolejności sprawdź wskazane parametry: TSH, ft3, ft4, anty TPO oraz anty TG. W przypadku, gdy wyniki badań będą niepokojące, należy jeszcze wykonać USG tarczycy. 
Kolejne istotne badania, nad którymi warto się pochylić to badania poziomu glukozy i insuliny. Najpierw wykonuje się badanie ich poziomu na czczo. Po otrzymaniu wyników i skonsultowaniu ich z lekarzem, można dodatkowo wykonać test tolerancji glukozy oraz zbadań insulinę na czczo po 1 godzinie i po 2 godzinach w celu diagnozy pod kątem insulinooporności. Choroba ta również może prowadzić do spowolnienia redukcji masy ciała.

Regularnie wykonuj pomiary obwodu ciała

Znaczna część osób będących na diecie redukcyjnej skupia się wyłącznie na kontrolowaniu swojej masy ciała, zapominając o sprawdzaniu jego obwodów. A przecież to bardzo istotny element, który ma szczególne znaczenie w przypadku osób, które intensywnie ćwiczą. Dlaczego tak się dzieje? Kilogram tkanki mięśniowej ma mniejszą objętość niż kilogram tłuszczu. Z tego względu osoby regularnie trenujące mogą wyglądać znacznie szczuplej niż osoby prowadzące siedzący tryb życia o takiej samej masie ciała. Zwiększenie aktywności fizycznej może więc prowadzić do zmniejszenia obwodów, co przełoży się na zmianę proporcji między tkanką tłuszczową a mięśniową oraz poprawę wyglądu sylwetki. Jednocześnie waga ciała może pozostać taka sama.

Przy odchudzaniu pamiętaj o tym, że efekty odchudzania mogą być inne u każdej osoby. Nie warto porównywać swoich wyników z rezultatami, które osiągnął ktoś inny. Wiele zależy od etapu życia, codziennych aktywności, a także wagi wyjściowej.
Aby osiągnąć swój zamierzony cel i skutecznie zrzucić nadprogramowe kilogramy, należy dokładnie pochylić się nad swoją dietą, a w razie konieczności, zmienić dotychczasowe nawyki oraz styl życia. Dzięki skrupulatnej analizie swojego jadłospisu oraz dodaniu prostych, codziennych aktywności fizycznych, możesz osiągnąć spektakularne efekty. Drobne zmiany pozwolą zwiększyć skuteczność diety redukcyjnej i pomogą Ci zrealizować swoje cele w odchudzaniu.