Jedzenie stanowi nieodłączny element naszego życia. Dzięki niemu żyjemy, możemy się rozwijać i zachowujemy zdrowie, jednak coraz częściej to, co pozwala nam żyć, w nadmiarze nasze życie i zdrowie niszczy, powodując konsekwentne przybieranie na wadze. Dlaczego tak się dzieje?
Do psychologicznych powodów nadwagi należą m.in.:
- Przyjemne skojarzenia związane z jedzeniem Niestety od najmłodszego okresu naszego życia jedzenie kojarzy się nam z czymś miłym. Już maluch przystawiany do piersi matki czuje się bezpiecznie i posiłek nieodłącznie wiąże sobie z przyjemnością. Później nie jest lepiej. Przyjęcia, spotkania towarzyskie czy nawet wyjście do kina bardzo często automatycznie sprawia, że coś jemy. Łatwo stracić nad tym kontrolę.
- Małe niezdrowe nawyki Często nawet nie jesteśmy świadomi, jak nasze codzienne z pozoru nic nieznaczące wybory rujnują nam zdrowie i sylwetkę. Kto z nas nie ma na sumieniu nie zjedzonego śniadania, podjadania między posiłkami, jedzenia przekąsek i fast foodów zamiast czegoś wartościowego czy opuszczania posiłków? Warto pamiętać, że czasem mała zmiana może przynieść wielki efekt.
- Zajadanie stresu Długotrwały stres sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak z powodu wydzielania nadmiernej ilości kortyzolu. Wciąż zdenerwowany organizm z dnia na dzień jest coraz bardziej wyczerpany, co w konsekwencji prowadzi do uczucia ogromnego głodu i pojawia się znajome zajadanie stresu. I to najlepiej czymś, co dodatkowo pobudzi wytwarzanie endorfin, czyli czymś słodkim. Stąd już prosta droga do nadprogramowych kilogramów.
Podejmujemy decyzję o odchudzaniu, chcemy zmienić swoje nawyki i swoje życie. Jak jednak tego dokonać, kiedy pokusy czają się na każdym kroku? Jak utrzymać motywację w odchudzaniu przez długi czas? Jak sobie pomóc?
Motywacje do odchudzania: jakie są?
Dlaczego chcę schudnąć?
Najważniejszym pytaniem, na jakie należy sobie na samym początku odpowiedzieć, jest: dlaczego chcę schudnąć? Powodów będzie tak wiele, jak odchudzających się osób. Często będzie chodziło o wygląd, poprawienie samooceny czy pojawiające się problemy zdrowotne. Ważne, by wypisać sobie wszystkie te powody. Im ich więcej tym dla nas lepiej. Odchudzajmy się dla siebie, nie dla innych, tylko wtedy uda się nam utrzymać motywację do odchudzania.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy Twoja waga jest prawidłowa, pomoże Ci to wyliczyć nasz kalkulator BMI. Dowiedz się, czy i ile powinnaś schudnąć?
Jaki mam cel?
Określenie atrakcyjnego i co ważne realnego celu sprawia, że wiemy, do czego dążymy i jaka nagroda czeka nas na końcu. Ważne jest, by rozsądnie zaplanować odchudzanie w czasie, dzieląc cel na mniejsze etapy. Jeśli etap uda się zakończyć pomyślnie, nagrodźmy się czymś co lubimy. Nieważne co to będzie (oczywiście nie może być to jedzenie) ważne, żeby sprawiło nam radość. Dzięki temu małymi krokami będziemy w stanie osiągnąć każdy rozsądny cel, jaki sobie postawimy. Ważne jest także, aby możliwie często wyobrażać sobie, jak będziemy się czuć, kiedy osiągniemy nasze zamierzenia? To poczucie szczęścia, jakie będzie nam wtedy towarzyszyć, przełoży się na nasz zapał do działania i sprawi, że będzie nam łatwiej pokonywać przeszkody. To doskonała motywacja do schudnięcia jeszcze bardziej!
Co może mi przeszkodzić?
Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie ewentualnych przeszkód, jakie mogą się pojawić na naszej drodze do upragnionego celu. Ktoś mógłby zapytać, po co od razu zakładać, że przeszkody się pojawią? Może lepiej założyć, że ich nie będzie? Tyle że przeszkody na pewno się pojawią. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Potwierdzi to każdy, kto kiedykolwiek się odchudzał. Dlatego tak ważne jest to, by z wyprzedzeniem sobie je uświadomić i się na nie przygotować. Jeśli będziemy mieć gotowe rozwiązania, to łatwiej nam będzie sobie poradzić z przeciwnościami i konsekwentnie dążyć do upragnionego celu.
Skąd wziąć motywację do odchudzania? Inne sposoby
- Grupa wsparcia: Grupa w procesie odchudzania może mieć zbawienny wpływ na jego przebieg. Wzajemne motywowanie się sukcesami sprawi, że łatwiej nam będzie poradzić sobie w obliczu ewentualnego kryzysu. Poza tym dobrze wiedzieć, że ktoś nas rozumie, ponieważ przechodzi przez to samo. Podobnie sprawa ma się w przypadku grupy wspólnie ćwiczącej.
- Kalendarz sukcesów: Codzienne zapisywanie sobie swoich osiągnięć, jeśli chodzi o dietę, ćwiczenia czy ruch na świeżym powietrzu zmotywuje nas do dalszej pracy. Taka wizualna rozpiska tego, co już udało się nam osiągnąć, sprawi, że poczujemy dumę i potrzebę kontynuowania swojego planu aż do upragnionego celu.