Przepisy na jesienne zupy grzybowe — czerpanie z bogactw lasu

Zupa grzybowa nieodłącznie towarzyszy nam w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jednak zupę grzybową często jemy także jesienią, kiedy to grzybów w naszych lasach jest wysyp. Ponadto równie często grzyby suszymy, mrozimy oraz zamykamy w słoiczkach, aby cieszyć się ich smakiem przez cały rok.

Pamiętajmy, że kiedy decydujemy się wybrać na grzyby albo je od kogoś kupić, musimy choć trochę się na nich znać. I co najważniejsze – umieć odróżnić te, które są jadalne od tych, które nie dość, że jadalne nie są, to jeszcze mogą narazić na szwank nasze zdrowie, a wiele przypadków pokazuje, że nawet i życie.

Najbardziej popularne grzyby w Polsce

Maślak zwyczajny

Idealny do duszenia, marynowania oraz smażenia. Niewiele osób wie, że maślaki możemy przyrządzać bez usuwania z nich skórki. Jeśli jednak decydujemy się na taką formę podania maślaków, to musimy zwrócić baczną uwagę na dokładnie oczyszczenie kapeluszy z igliwia, ziemi i innych ewentualnych zanieczyszczeń. Zdarzają się nietolerancje tego typu grzybów, które objawiają się biegunką, nudnościami oraz wymiotami. Znajdziemy go w lasach iglastych głównie pod sosnami, gdzie rośnie pospolicie.

 

Borowik szlachetny

Jest to typ grzybów, który charakteryzuje się dużą zawartością białka, składników mineralnych oraz węglowodanów. Ponadto zawiera witaminę B2, B3, C, bardzo duże ilości żelaza, fosfor oraz magnez. Najczęściej występuje w górach. Jego zastosowanie kulinarne jest ogromne. Można go jeść na surowo, przerabiać na wszelkie dostępne sposoby, a także suszyć. Rośnie w każdym typie lasu jednak najczęściej pod świerkami.

 

Kurka

To bez wątpienia grzyb, który w mowie potocznej ma najwięcej przezwisk. Nazywana jest gąską, lisiczką, pieprzykiem albo kurzą stopką, a to tylko niektóre z nazw. Najczęściej znajdziemy kurki pod świerkiem, sosną, dębem, bukiem oraz grabem. Nie zrażajmy się, często są głęboko schowane pod mchem albo liśćmi. Są bogatym źródłem witamin z grupy B oraz witamin C, D, E, H, kwasów fenylowych, które posiadają silne działanie antyoksydacyjne, zawarte w kurkach polisacharydy zaś działają stymulująco na nasz układ odpornościowy. Charakteryzują się także dużą zawartością zdrowego błonnika. Niewiele osób wie, że ten rodzaj grzyba ma większą zawartość beta-karotenu niż pomidory czy marchew. Kurki przy wielu swoich właściwościach prozdrowotnych są także bardzo smaczne i naprawdę nie ma nic lepszego niż jajecznica przygotowana z ich udziałem.

 

Pieczarki

To jedne z tych grzybów, które bardzo często goszczą na naszych stołach bez względu na porę roku. Zdecydowanie pomaga w tym fakt, iż często rosną w naszych ogrodach i są uprawiane na specjalnych farmach. Dzięki temu mamy je w ciągłej sprzedaży praktycznie w każdym supermarkecie. Wbrew obiegowej opinii nie powinno się jeść pieczarek w formie surowej, ponieważ mogą w nich występować substancje rakotwórcze będące pochodnymi hydrazyny. Przy wielu zaletach pieczarki mają także wadę, lubią się w nich lęgnąć robaki, przez co wiele egzemplarzy nadaje się tylko do wyrzucenia.

 

Boczniak

Kto z nas nie lubi pysznych boczniaków przygotowanych w formie kotletów smażonych na patelni po wcześniejszym panierowaniu? Jest to grzyb zawierający dużo łatwo przyswajalnego przez ludzki organizm białka. Poza tym ma także kwas foliowy, witaminy z grupy B, aminokwasy oraz sole mineralne. Co ciekawe spożywanie boczniaków może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu, ponieważ zawiera on lowastatynę. Fachowo boczniaki uprawia się na słomie i nie należy w tym czasie wdychać oparów, które się tworzą, ponieważ mają one zły wpływ na nasz układ oddechowy a szczególnie na płuca. W czasie wzrostu boczniaki potrzebują dużo światła, ale są jednocześnie bardzo odporne na niskie temperatury, o które przecież w naszym klimacie nietrudno.

 

Podgrzybek brunatny

To bardzo ceniony rodzaj grzyba. W smaku nie jest może tak fantastyczny, jak borowik, ale da się go wszechstronnie wykorzystać w kuchni, co jest jego niewątpliwą zaletą. Najczęściej spotkamy go w lasach mieszanych oraz iglastych na mchu i przy pniach drzew. Warto zaglądać pod świerki i sosny, ponieważ lubi tam wyrastać.

 

Jak suszyć grzyby?

Aby wykorzystać grzyby poza sezonem do aromatycznej, sycącej i pachnącej lasem zupy grzybowej najlepiej je ususzyć.

 

Poniżej garść rad jak to zrobić poprawnie:

  • grzybów przeznaczonych do suszenia nie należy myć, trzeba je dokładnie oczyścić najlepiej przy pomocy pędzelka z wszystkiego, co niejadalne,
  • możemy suszyć nie tylko efektowne grzybowe kapelusze, ale także nóżki,
  • suszymy tylko grzyby świeże, czyli takie, które zebraliśmy w danym dniu,
  • do suszenia nadają się wyłącznie grzyby zdrowe, nie mogą mieć przegniłych elementów ani być robaczywe,
  • małe grzybki suszymy w całości, większe kroimy na pół albo w plastry o grubości około jednego centymetra,
  • grzyby nawlekamy na nitkę i suszymy w słonecznym oraz przewiewnym miejscu, możemy także suszyć grzyby rozłożone na papierze czy gazecie,
  • inną metodą suszenia grzybów jest umieszczenie ich na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem i włożenie do piekarnika nagrzanego na 50 stopni Celsjusza, trzeba jednak pamiętać, aby drzwiczki piekarnika były w czasie suszenia uchylone,
  • najszybciej ususzymy grzyby w specjalnej elektrycznej suszarce, zajmie to zaledwie kilka godzin.

Przepisy na zupy grzybowe

Zupa pieczarkowa ze szpinakiem

Składniki
260 g pieczarek,
2 średniej wielkości ziemniaki,
1 cebula,
2-3 ząbki czosnku,
80 g świeżego szpinaku,
5 łyżek śmietany 30%,
twaróg wędzony,
olej roślinny do smażenia,
3 szklanki bulionu warzywnego,
sól do smaku,
pieprz ziołowy do smaku.

Przygotowanie

  • Pieczarki myjemy i kroimy na małe kawałki.
  • Cebulę i ząbki czosnku obieramy, kroimy w kostkę lub przeciskamy przez praskę.
  • Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kostkę.
  • W głębokiej patelni rozgrzewamy łyżkę oleju roślinnego i wrzucamy cebulę. Smażymy ją około 5 minut i dodajemy pokrojone pieczarki oraz ziemniaki. Smażymy około 10 minut i dodajemy czosnek. Pozostawiamy na patelni tak długo, aż czosnek się lekko przyrumieni.
  • Część usmażonych pieczarek odkładamy do późniejszej dekoracji, a pozostałe zalewamy bulionem. Gotujemy 20 minut (aż ziemniaki staną się miękkie).
  • Gotową zupę doprawiamy do smaku solą, pierzem ziołowym a później miksujemy blenderem na gładką masę oraz zabielamy śmietaną.
  • Liście szpinaku płuczemy na sitku i blanszujemy – co oznacza, że sitko z umytym szpinakiem zanurzamy w garnku z gorącą wodą na około 30 sekund. W ten sposób blanszowany szpinak odstawiamy, aby ociekł z wody i dodajemy do zmiksowanej zupy, mieszając. Część szpinaku zostawiamy do dekoracji.
  • Do miseczek nalewamy zupę, a na wierzchu układamy małą porcję pieczarek oraz szpinaku, które wcześniej zostawiliśmy do dekoracji. Twaróg wędzony kruszymy i posypujemy nim zupę. Można też podawać z kleksem śmietany.

Zupa grzybowa z makaronem

Składniki
500 g grzybów leśnych najlepsze będą podgrzybki lub prawdziwki, ale jeśli ich nie mamy, możemy użyć grzybów mrożonych,
200 g małych pieczarek,
200 g makaronu,
250 ml śmietany kremówki,
1.5 l bulionu warzywnego,
2 cebule,
1 łyżka masła,
1 łyżka oleju,
1 ząbek czosnku,
1 łyżka świeżego tymianku,
natka koperku,
sól, pieprz.

Przygotowanie

  • Cebulę należy pokroić na drobno, grzyby dokładnie umyć i oddzielić kapelusze od nóżek, po czym skroić je w dużą kostkę. Jeżeli używamy pieczarki, to wystarczy je dokładnie oczyścić i pozostawić w całości. Tymianek należy drobno posiekać.
  • W dużym garnku przesmażamy na maśle wymieszanym z olejem cebulę i dodajemy grzyby oraz zmiażdżony ząbek czosnku.
  • Po 10 minutach, gdy grzyby puszczą sok, dodajemy tymianek, wlewamy bulion, po czym całość zagotowujemy.
  • Śmietanę mieszamy w osobnym naczyniu z chochlą zupy, po czym wlewamy ją do garnka. Całość doprawiamy do smaku solą i pieprzem. 
  • Zupę podajemy z makaronem i ciętą natką koperku.

Zupa kurkowa z kaszą jaglaną

Składniki
400 g świeżych lub mrożonych kurek,
1 duża cebula,
2 ząbki czosnku,
2 marchewki,
2 pietruszki,
1/2 szklanki kaszy jaglanej,
700 ml bulionu warzywnego,
kilka łyżek oliwy,
1/2 łyżeczki kurkumy,
1 łyżeczka suszonego tymianku,
Sól i pieprz do smaku,
ewentualnie: kilka łyżek śmietany 18%,
zielona pietruszka.

Przygotowanie

  • Grzyby dokładnie myjemy.
  • Marchew oraz pietruszkę obieramy, a następnie kroimy w słupki lub półksiężyce.
  • Cebule i czosnek obieramy i drobno siekamy.
  • Do dużego garnka wsypujemy kurki, dodajemy pokrojoną marchew oraz pietruszkę.
  • Całość zalewamy bulionem i gotujemy na małym ogniu.
  • W międzyczasie na patelni rozgrzewamy oliwę, następnie szklimy na niej cebulę z czosnkiem.
  • Kaszę jaglaną płuczemy, a potem gotujemy w lekko osolonej wodzie w osobnym garnku.
  • Do gotującej się zupy dodajemy zeszkloną cebulę z czosnkiem, kurkumę, tymianek, sól oraz pieprz.
  • Całość gotujemy do miękkości wszystkich składników.
  • Na koniec gotowania dodajemy ugotowaną kaszę jaglaną oraz posiekaną natkę pietruszki.
  • Opcjonalnie możemy zupę zabielić śmietaną.
  • Podajemy udekorowaną natką pietruszki.

Źródła przepisów:
https://aniastarmach.pl
https://zakochanewzupach.pl

 

Poznaj nasze