Stolica posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę rowerową. Właściciele jednośladów mogą korzystać z ponad 450 kilometrów dróg, szlaków oraz ścieżek rowerowych przygotowanych specjalnie dla nich. Najwięcej wśród nich jest dróg dla rowerów (około 360 km), ponadto znajdziemy ciągi dla rowerów oraz pieszych (około 50 km) oraz kontrapasy rowerowe (około 34 km). Na bieżąco są podejmowane kolejne inicjatywy Urzędu Miasta Warszawy, których celem jest zapewnienie rowerzystom jak największej ilości tras rowerowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa.
Od roku 2012 miasto posiada także oficjalnego pełnomocnika ds. rowerów. Dzięki jego staraniom między innymi od 2014 roku ścieżki rowerowe w Warszawie są odśnieżane.
Historia dróg rowerowych w Warszawie
Źródła historyczne podają, że pierwsze ścieżki rowerowe pojawiły się w stolicy w okresie międzywojennym. Niestety żadna ze stworzonych wtedy tras nie zachowała się do dzisiaj. Później w czasach powojennych zupełnie pominięto ten temat. Rozbudowa infrastruktury rowerowej w Warszawie nastąpiła dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia.
Czasy współczesne
Obecnie najbardziej rozbudowane ścieżki rowerowe można znaleźć w okolicach nowo budowanych osiedli w szczególności w takich dzielnicach jak Tarchomin, Bródno, Ursynów czy Gocław. Od kilku lat każda większa inwestycja w stolicy jest budowana także z zamysłem biegnącej w okolicy trasy rowerowej. Takim sposobem mamy ścieżki rowerowe przy Wale Miedzeszyńskim, Trasie Siekierkowskiej, Trasie Górczewskiej czy Trasie Armii Krajowej.
Ścieżki rowerowe w Warszaiwe: gdzie jeździć?
Szlak Wisły jest najbardziej znaną trasą rowerową w Warszawie. Ma on około 37 kilometrów. Startuje z Młocin, biegnie wzdłuż Wisły oraz skarpy wiślanej dalej przez Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Mokotów oraz Wilanów. Swoją metę ma w Powsińskim Parku Kultury. Alternatywą dla Szlaku Wisły jest Podskarpowa Ścieżka Rowerowa.
Szlak Bitew Warszawskich to szlak o długości około 33 kilometrów. Biegnie w okolicy miejsc, w których odbyły się ważne dla stolicy bitwy. Zaczyna się na Agrykoli i biegnie wzdłuż Kanału Gocławskiego i Trasy Siekierkowskiej, przez rezerwat leśny i Ząbki aż do Radzymina.
Inne znane drogi rowerowe w Warszawie:
- Słoneczny;
- Obwodowy;
- Żerań – Nieporęt;
- Praga Południe – Ursynów;
- Śródmieście – Ursynów.
Więcej tras znajdziesz na mojrower.pl
Warto także korzystać ze ścieżek rowerowych umiejscowionych w dzielnicach Warszawy. Znajdziemy je w Śródmieściu oraz w praktycznie każdej części miasta na Bemowie, Białołęce, Bielanach, Mokotowie, Ochocie, Pradze Południe, Pradze Północ, Rembertowie, Targówku, Ursusie, Ursynowie, Wawrze, Wesołej, Wilanowie, Włochach, Woli oraz Żoliborzu.
Mapa ścieżek rowerowych w Warszawie
Cała mapa:
Mapa ścieżki rowerowe – Warszawa
Rowerowe strony dla Warszawy
Bieżące informacje z rowerowego życia stolicy znajdziemy na rowery.um.warszawa.pl, a najbardziej aktualna mapa rowerowa z całą rowerową infrastrukturą znajduje się pod adresem Mapa rowerowa , jest ona na bieżąco aktualizowana przez Biuro Geodezji i Kartografii Urzędu m. st. Warszawy oraz serwis stojaki.waw.pl. Prócz oficjalnych tras rowerowych znajdziemy na niej także wypożyczalnie rowerów, stojaki oraz serwisy oferujące pomoc techniczną. A informacji o imprezach rowerowych warto szukać na stronie Warszawskiej Masy Krytycznej pod adresem www.masa.waw.pl. Największą sieć wypożyczalni rowerowych w Warszawie to Veturilo.
Sprawdź także, co jeść na zakwasy, które mogą przytrafić się po wysiłku!