Alergie pokarmowe są jedną z uciążliwych plag naszych czasów. Bardzo często zdarza się, że kobiety zmagające się z alergią pokarmową, obserwują nasilenie się objawów podczas ciąży. Dzieje się tak w wyniku reakcji organizmu na zmiany hormonalne, które w okresie ciąży są nieuniknione. Znaczna część leków o właściwościach łagodzących objawy alergii, dla kobiet w ciąży jest zabroniona. Z tego względu ważne jest, aby ze szczególną czujnością wybierać produkty spożywcze w swojej codziennej diecie.
Alergie pokarmowe w ciąży. Czy mogą mieć wpływ na dziecko?
Nawet jeśli przed zajściem w ciążę nie znałaś problemów z alergią pokarmową, istnieje duże ryzyko, że pojawią się one właśnie w tym czasie. Należy mieć na uwadze, że bagatelizowanie występowania alergii pokarmowej oraz brak przestrzegania diety eliminacyjnej podczas ciąży mogą wywołać powikłania okołoporodowe, podnosić ryzyko wystąpienia alergii u dziecka, a w skrajnych przypadkach stać się przyczyną uszkodzenia płodu.
Alergie powstają w wyniku niewłaściwej reakcji układu immunologicznego na określone produkty spożywcze. Badania w tym kierunku najlepiej wykonać już na etapie przygotowań do zajścia w ciążę. W ten sposób upewnisz się, że problem alergii lub nietolerancji pokarmowej Cię nie dotyczy. Chociaż oba pojęcia bywają używane zamiennie, w rzeczywistości wskazują one na dolegliwości o różnym podłożu. Kluczową różnicą pomiędzy nimi jest czas pojawienia się objawów. U osób cierpiących na alergię, objawy występują najpóźniej po około 2h od momentu kontaktu z alergenem. W przypadku nietolerancji pokarmowej, objawy pojawiają się nawet po kilku dniach, co utrudnia wskazanie składnika wywołującego dolegliwości.
Najczęściej występujące alergie pokarmowe w ciąży
Składniki, które często są przyczyną alergii lub nietolerancji pokarmowej w ciąży, to przede wszystkim:
• zboża i zawarty w nich gluten
• jaja
• ryby i owoce morza,
• mleko i przetwory mleczne np. sery, kefiry i jogurty,
• pomidory,
• soja,
• orzeszki ziemne,
• seler.
Niestety, wiele z tych składników – a szczególnie zboża, jaja oraz mleko – znajduje się w wielu produktach spożywczych, przez co ich eliminacja jest utrudniona.
Alergia pokarmowa w ciąży – objawy
Alergie mogą objawiać się na wiele sposobów. Wiele z tych objawów ma uciążliwy charakter i może znacząco wpływać na poczucie komfortu oraz codzienne funkcjonowanie. Podczas ciąży, cały organizm, w tym również i układ immunologiczny, pracuje nieco inaczej. Z tego względu, u przyszłej mamy istnieje ryzyko zaostrzenia się nieprzyjemnych objawów.
Co ciekawe, w przypadku kobiet, które przed ciążą zmagały się z objawami alergii lub nietolerancji pokarmowej, po zajściu w ciążę objawy te mogą się zarówno nasilić, jak i złagodnieć lub nawet całkowicie ustąpić. Dużą rolę odgrywa pod tym względem stosowana dieta oraz skuteczna eliminacja składników, które mogłyby zaostrzać objawy alergii/nietolerancji pokarmowej.
Najczęstsze objawy alergii i nietolerancji pokarmowych to:
• wzdęcia,
• bóle brzucha,
• zaparcia,
• wymioty,
• biegunki,
• bóle mięśni i stawów,
• bóle głowy,
• zmiany na skórze, np. trądzik lub wysypka,
• pogorszenie wzroku,
• gorsze samopoczucie,
• obrzęki w obrębie ust i języka,
• uczucie pieczenia w jamie ustnej.
Jeśli objawy alergii i nietolerancji pokarmowej nie ustępują, mogą one prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Rezultatem może być niedobór podstawowych składników odżywczych dbających o zdrowie mamy oraz dziecka. Co gorsza, podnosi się ryzyko przedwczesnego porodu, wystąpienia poważnych powikłań okołoporodowych, a także pojawienie się alergii u dziecka.
Alergia na pokarmy w ciąży – jak leczyć?
Dla kobiet w ciąży, większość leków na alergię jest zabronionych lub niewskazanych. W takim razie, jak należy poradzić sobie z nieustępującymi objawami, które mogą być groźne dla zdrowia mamy i dziecka? Podstawą przy leczeniu alergii lub nietolerancji pokarmowej w ciąży jest przestrzeganie diety eliminacyjnej i wykluczenie tych składników, które mają działanie alergizujące.
Dietę eliminacyjną należy stosować pod nadzorem wyspecjalizowanego lekarza, a najlepiej dietetyka klinicznego. Jest to szczególnie ważne z tego względu, że niewłaściwie prowadzona dieta może prowadzić do niedoborów kluczowych witamin i składników mineralnych, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie przyszłej mamy oraz jej dziecka.
Prawidłowa dieta eliminacyjna w ciąży powinna bazować na założeniach zdrowego odżywiania, a zatem musi być:
• odpowiednio zbilansowana pod względem niezbędnych witamin oraz składników mineralnych, które są ważne zarówno dla mamy, jak i dziecka,
• zróżnicowana i bogata w produkty charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą (z wykluczeniem żywności wysoko przetworzonej),
• dopasowana pod względem kaloryczności do zapotrzebowania energetycznego przyszłej mamy. Zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się w zależności od trymestru ciąży.
Czy dieta pudełkowa w ciąży to dobry pomysł?
Nasilone objawy alergii czy nietolerancji pokarmowej mogą negatywnie wpływać na samopoczucie, a nawet zdrowie przyszłej mamy. Na szczęście, problemy z zaparciami w ciąży, jak również inne nieprzyjemne objawy można załagodzić lub całkowicie wyeliminować za pomocą odpowiednio skomponowanej diety. Samodzielnie skomponowanie zbilansowanej diety eliminacyjnej nie jest łatwe. Niewłaściwa, zbyt uboga w witaminy i składniki mineralne dieta może skutkować niedoborem kluczowych dla zdrowia składników. Rozwiązaniem jest dieta pudełkowa w ciąży. To wygodna i bezpieczna opcja dla przyszłych mam, które nie zawsze mają czas na samodzielnie komponowanie i przygotowywanie zdrowych posiłków. Nasza dieta pudełkowa Mom2Be opiera się na bezpiecznych dla kobiet w ciąży składnikach i nie zawiera produktów o silnych właściwościach alergizujących. Dieta występuje w 3 wersjach kaloryczności, które są dopasowane do potrzeb kobiet w każdym trymestrze ciąży.
Zauważyłaś u siebie wystąpienie objawów mogących wskazywać na alergię lub nietolerancję pokarmową w ciąży? Każdy objaw warto skonsultować z lekarzem, który w razie potrzeby zaleci dietę eliminacyjną lub metody leczenia bezpieczne dla kobiet w ciąży. Pamiętaj, że najważniejsza jest samoobserwacja organizmu. Dzięki temu lekarz, będzie mógł postawić diagnozę na podstawie wszystkich Twoich objawów.