Choć obecnie wiele mówi się o dietach odchudzających, to dużo uwagi skupia się również na dietach leczniczych, wykazujących pozytywnie działanie na funkcjonowanie organizmu. Przykładem tego jest dieta Ornisha, opracowana w latach 70 XX wieku przez amerykańskiego kardiologa, specjalizującego się w leczeniu miażdżycy. Czym wyróżnia się więc dieta dr Ornisha? Na czym dokładnie polega? Zapoznaj się z treścią artykułu!
Co znajdziesz w artykule?
Jakie są główne założenia diety Ornisha?
Dieta dr Ornisha to dieta wegetariańska i niskotłuszczowa, która zakłada spożywanie produktów z określonej grupy. Warto mieć na uwadze, że nie istnieją tutaj konkretne zalecenia odnośnie ilości spożywanych kalorii. Zasada jest prosta – organizm powinien czerpać 10% energii z tłuszczów, 15% z białek i 75% z węglowodanów. W diecie Ornisha produkty są dzielone na pięć grup, które zostały podzielone na te mniej i bardziej zdrowe. Do pierwszej, najzdrowszej grupy zalicza się: warzywa nasion strączkowych, owoce, beztłuszczowe produkty mleczne i sojowe, a także ziarna zbóż. Do kolejnej grupy można zakwalifikować: orzechy, nasiona, awokado, oleje roślinne. Do trzeciej: owoce morza, słodycze i przekąski w umiarkowanej ilości. Do 4 grupy zalicza się: pełnotłuste produkty mleczne, ryby i drób, natomiast do 5 można zakwalifikować: śmietanę, smażone mięso i żółtka jaja. Przykładowy jadłospis powinien opierać się więc na całkowitym odrzuceniu mięsa, wysokiej podaży węglowodanów, jednak tych które mają niski indeks glikemiczny. Co więcej, dieta dr Ornisha opiera się na spożywaniu białka pochodzenia roślinnego, dużej ilości warzyw i owoców, niskim stopniu przetworzenia produktów, a także wykluczeniu z diety kofeiny i sody.
Efeky diety dr Ornisha
Głównym celem diety dr Ornisha jest zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również profilaktyka chorób związanych z układem krwionośnym. Ten styl żywienia jest dedykowany wszystkim osobom, które borykają się z nadwagą, a także zmagających się z problemami kardiologicznymi takimi jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Dzięki spożywaniu grupy wybranych produktów, poziom cholesterolu utrzymywany jest na prawidłowym poziomie. W praktyce oznacza to tyle, że osoby stosujące dietę Ornisha są w stanie zapobiegać rozwojowi miażdżycy czy chorób sercowych, a to wszystko ze względu na niską zawartość tłuszczu w jadłospisie.
I choć jednym pożądanym efektem diety Ornisha jest utrata wagi, ma ona również szereg pozytywnych czynników, które oddziałują na pracę serca i układu krwionośnego.