Bieganie z psem — pomysły na aktywny weekend z Twoim pupilem

Regularny ruch jest niezbędnym elementem zdrowego życia. Bez niego nawet najlepsza dieta będzie niepełna. Ruch jest potrzebny zarówno ludziom, jak i naszym psim przyjaciołom. Dlatego też coraz więcej właścicieli czworonogów decyduje się na wspólne bieganie z psem. Jednak zanim zaczniemy wspólne treningi biegowe, warto sprawdzić, w co należy się wyposażyć, aby dobrze rozpocząć tą zupełnie nową przygodę.

Pamiętaj, że regularny wysiłek fizyczny może zwiększyć Twoje zapotrzebowanie na kalorie. Sprawdź to za pomocą naszego kalkulatora BMR, aby móc dostosować odpowiednią dietę do Twojej aktywności.

Canicross: co to takiego?

Pod tą obco brzmiącą nazwą canicross kryje się dyscyplina sportu, która przypadnie do gustu właścicielom psów. Wywodzi się ona wprost z wyścigów psich zaprzęgów tak popularnych w północnych rejonach naszego globu. Tyle że tutaj zamiast sań jest człowiek. Tak, człowiek przypięty do swojego czworonoga linką.

Sprzęt do canicrossu

Aby taki bieg był bezpieczny, należy wyposażyć się w odpowiedni do canicross sprzęt:

  • Specjalna uprząż dla psa. Standardowa obroża mogłaby dusić zwierzaka, utrudniając mu oddychanie. Najlepsze będą szelki przeznaczone do biegania, które będą miały odpowiednio szerokie paski wyłożone pianką tak, aby pies czuł się komfortowo i nic nie wbijało mu się w skórę.
  • Pas do biegania dla właściciela. Trzymanie smyczy podczas biegu byłoby nie tylko niebezpieczne, ale i niekomfortowe. Dlatego też najlepiej wyposażyć się w pas do biegania zakładany na biodra. Także w tym przypadku ważne jest, by był on odpowiednio szeroki, aby nie krępował ruchów i nie wrzynał się w skórę. Wysokiej jakości pasy posiadają dodatkowe elementy mocowane w kroku, które sprawiają, że całość nie przesuwa się na biodrach. Mogą posiadać także kieszonki na smakołyki dla czworonoga lub na butelkę wody.
  • Odpowiednia smycz do biegania z pasem. Potrzebujemy odpowiedniej smyczy z amortyzatorem. Dzięki niej zminimalizujemy ryzyko kontuzji spowodowane nagłymi szarpnięciami. Lina w takiej smyczy powinna mieć między 2 a 4 metry długości. Na każdym jej końcu znajduje się karabińczyk w razie, gdyby zaistniała potrzeba szybkiego odpięcia psa od biegacza.

Które psy mogą biegać?

Zasadniczo psy każdej rasy nadają się do canicross, bo prawie każdy pies lubi biegać. Wykluczyć należy psy małych, miniaturowych ras jak buldożki francuskie oraz angielskie, pekińczyki czy mopsy. Ponadto bieganie nie jest polecane dla ras psów olbrzymich z racji ich problemów ze stawami. Canicross nie jest też polecany dla psów w podeszłym wieku. Poza tym wszystkie inne psy ras średnich oraz dużych podczas biegania będą zachwycone. Idealne rasy psów do biegania to wszelkie psy gończe oraz myśliwskie tj. charty, wyżły, dalmatyńczyki czy pointery oraz psy pociągowe tj. syberian i alaskan husky, greyster czy alaskan malamut.

Jak zacząć biegać z psem?

Najlepiej jest zacząć od spacerów i z biegiem czasu zwiększać tempo oraz wydłużać dystans tak, aby pies naturalnie przyzwyczaił się do zwiększonego wysiłku i przy okazji nauczył się odpowiednich krótkich komend. Do biegania z psem wybierajmy ścieżki i drogi o miękkim podłożu. Zarówno człowiek, jak i pies po asfalcie będzie się czuł niekomfortowo. Po każdym treningu biegacz i zwierzę potrzebuje czasu na regenerację. Nie należy nadmiernie przemęczać czworonoga i biegać podczas dużych upałów. Latem lepiej biegać nim zrobi się gorąco albo wieczorem, kiedy jest już chłodniej. Zimą można biegać nawet w minusowej temperaturze. Warto też biegającego psa żywić specjalną karmą dla psów aktywnych sportowo.

Sprawdź także, jak powinien wyglądać zimowy trening.