Jak powinna wyglądać dieta kobiety aktywnej?

Jesteś świadomą kobietą. Wiesz, że bez pracy nie osiągniesz sukcesu. Dlatego jesteś aktywna. Gdy Twoje koleżanki narzekają na brak czasu, ty idziesz na siłownię, CrossFit albo trenujesz sporty walki. Gdy one siadają wieczorem przed telewizorem z paczką chipsów w dłoni, ty biegasz. Dbasz o siebie, bo wiesz, że tylko to zapewni Ci piękną sylwetkę i doskonałe zdrowie. Jednak czy zawsze pamiętasz, żeby stosować także odpowiednio zbilansowaną dietę, która wspomoże ćwiczenia i nie pozwoli zaprzepaścić efektów Twoich treningów?

Jeśli trenujesz, to nie możesz się głodzić.

Aby osiągać doskonałe efekty podczas treningów, musisz stosować wartościową dietę, która każdego dnia dostarczy Twojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz witamin i minerałów w odpowiednich ilościach. Jeśli będziesz jednocześnie intensywnie się odchudzać, stosując głodówki lub drastyczne zmniejszenie spożywanych posiłków to niestety osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Głodzenie obniża nasz metabolizm, przez co znacznie wolniej spalamy nagromadzone kilogramy. Czyli para z Twoich treningów pójdzie w gwizdek, a chyba nie na tym Ci zależy prawda? W zależności od tego, jak częste i intensywne są Twoje ćwiczenia, możesz potrzebować między 1800 a 3000 kalorii dziennie. Musisz mieć przecież siłę ćwiczyć.

Co powinna zawierać dieta kobiety aktywnej?

Węglowodany Około 50-60% Twojej diety muszą zawierać węglowodany, które dodadzą Ci energii. Pamiętaj jednak, by były to węglowodany zawierające w sobie także duże ilości błonnika pokarmowego, czyli owoce, warzywa, ciemne pieczywo, brązowy ryż oraz kasze.

Białka Powinny stanowić około 15 do 20% Twojej codziennej diety. Nie możesz dopuścić ani do tego, żeby białka w Twojej diecie brakowało, ponieważ wtedy będziesz gubić mięśnie podczas treningów, zamiast je budować. Nie może być ich też zbyt dużo, gdyż grozi Ci to niebezpiecznym odwodnieniem.

Tłuszcze Pilnuj, aby stanowiły mniej więcej 25% Twojego codziennego jadłospisu. Zrezygnuj jednak z tłuszczy zwierzęcych na rzecz tych pochodzących z roślin jak olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej kokosowy, sojowy czy rzepakowy.

Potas i magnez. Jeśli ćwiczysz regularnie, to nie zapominaj o uzupełnianiu diety w te dwa pierwiastki. Jeśli ich brakuje, cierpisz na bolesne skurcze podczas wykonywania ćwiczeń. Doskonałym źródłem potasu są suszone morele oraz figi, awokado, banany, ziemniaki, seler, kiwi, grejpfruty oraz pomidory. Magnez znajdziesz w czekoladzie, awokado, pestkach dyni, kaszy gryczanej i bananach. Nie musisz łykać suplementów tych pierwiastków. Wystarczy, że odpowiednio skomponujesz dietę.

Płyny Nie zapominaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Staraj się pić minimum 2500 ml płynów dziennie, a jeśli trenujesz bardzo intensywnie to jeszcze więcej. Najlepiej zaważyć się przed treningiem i po nim. Będziesz wiedzieć, ile płynów dodatkowo powinnaś uzupełnić. Staraj się zrobić to w ciągu maksymalnie godziny po treningu. Możesz pić wodę lub herbatę.

Ilość oraz czas posiłków.

Koniecznie stosuj się do zasady spożywania pięciu posiłków dziennie, każdy o niezbyt dużej objętości. Dzięki temu organizm wpadnie w odpowiedni dla siebie rytm biologiczny. Częste spożywanie posiłków zapobiega znacznym spadkom glukozy we krwi. Doprowadziłby Cię on do spadku siły fizycznej, zawrotów głowy oraz szybszego zmęczenia. Jeśli będziesz zbyt rzadko jeść, to zwyczajnie nie będziesz mieć siły do treningów. Ostatni posiłek najlepiej zjeść godzinę lub półtorej przed ćwiczeniami. A przed samym treningiem możesz zjeść małą przekąskę bogatą w cukry proste oraz witaminy. Wtedy glukoza w Twojej krwi osiągnie maksymalny poziom, a Ty na treningu będziesz bardziej wytrzymała. Pamiętaj, by przed ćwiczeniami absolutnie nie jeść nic ciężkostrawnego.